Komentáře

Dobrý sluha, ale i zlý pán

13. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

„Tohle jednou bude to, co úplně zásadně změní svět," říkal jsem si, když jsem chtě nechtě musel připustit, že se ze mě stává závislák. Závislák na něčem, o čem soudobí běžní smrtelníci víceméně neměli tušení, že existuje.

Internet

Ajťáci byli vždycky tak trochu divní. Táhne se to od doby, kdy se jim tak ještě neříkalo. V jedné ruce páječku, ve druhé ruce šroubovák a oči věčně zarudlé od blikání tehdejších vakuových televizních obrazovek, přidrátovaných k výstupu ze změti osmibitových „střev". Už tenkrát na ně jejich okolí hledělo nechápavě a považovalo je za neškodné blázny, zabývající se činností, která se jich nikdy nedotkne.

Po roce 1992 bylo možné zpozorovat, že někteří z nich u svých mašinek sedí prakticky nonstop. Odcházejí jen k vykonání nezbytných tělesných potřeb. Jak to? Copak jim nechybí komunikace?
Nechyběla. Naopak konečně našli platformu, kde můžou komunikovat se sobě rovnými. Našli Internet.

Já jsem se k němu dostal až o tři roky později, kdy už se daly použít i jiné prohlížeče než textové. A velice rychle jsem propadl tomu opojnému pocitu, že na Internetu je všechno. To objevování bylo tak vzrušující, že my, postižení, jsme po nocích zírali do obrazovek a všechny peníze jsme utratili za vytáčené připojení. Probíhala romantická doba začátků, kdy se každý půlrok zdvojnásoboval výkon počítačů a rychlost tehdejších modemů byla v porovnání s dneškem směšná. Postupně se o Internetu dozvídalo čím dál víc lidí a nákaza se šířila. Z výstřelku pro „blázny" se stával běžnou součástí života. Málokdo však ví, že oním dnem, který všechno změnil, byl 13. únor 1992.

V ten den se Československo připojilo ke světu pomocí Internetu. Slavnostní akt se udál na ČVUT. Začaly se psát moderní dějiny, začal vývoj, který o 14 let později vedl ke vzniku Pirátské strany Švédska a o další tři roky ke vzniku České pirátské strany, nyní třetí nejsilnější strany v České republice.

Ten proces ještě nekončí. Máme před sebou hodně práce, jak pomocí internetu ulehčit život obyvatel. Internet může zatraktivnit venkov, zlepšit život hendikepovaným, ušetřit čas a práci každému, otevřít stát, zachovat svobodu projevu. Může ale i zotročovat.

Naším nejdůležitějším úkolem je, aby k tomu nedošlo. Proto my, Piráti, existujeme. Internet musí zůstat dobrým sluhou a nesmí se nikdy stát zlým pánem.

To mu ze srdce přeju k dnešním narozeninám. Je mu u nás už 26 let.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #historie #internet #modem #výročí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.