Kauzy

Piráti vzkazují Bille: Přestaňte plýtvat obaly!

13. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti ze Zlínského kraje poslali společnosti Billa otevřený dopis, ve kterém kritizují její praktiky s balením ovoce a zeleniny ve svých prodejnách. Zboží s blížícím se datem trvanlivosti zbytečně umisťuje do poloprázdných plastových obalů, kterými tak plýtvá a zbytečně zatěžuje životní prostředí.

plastove_obaly_zeleniny.jpg

"Při jednom z posledních nákupů v prodejně Billa se mi naskytl smutný pohled. Jsem rád, že prodejci mají snahu, aby potraviny před koncem použitelnosti byly prodány zákazníkům a nemusely být zlikvidovány. Nechápu ale, proč musí být například jedna kedlubna zabalená ve vlastním obalu," kroutí hlavou Petr Hejný, člen Pirátů z Rožnova pod Radhoštěm, který vyburcoval kolegy k veřejné reakci. Piráti ze Zlínského kraje následně upozornili na nesmyslné plýtvání v otevřeném dopisu na své facebookové stránce a kontaktovali také přímo management řetězce.

"Velice nás mrzí, že společnost, která má jednu ze svých firemních vizí "Propagujeme ekologické chování v našem každodenním životě", takto plýtvá obalovým materiálem na zeleninu, která má už svůj přirozený obal. Je-li nutné zeleninu označit slevou, určitě to lze udělat způsoby, které méně zatěžují životní prostředí," vytýkají například Bille.

Billa v odpovědi svedla situaci na nezkušeného zaměstnance. "Od regionální manažerky jsem se dozvěděla, že celá situace vznikla omylem – na prodejně se právě zaučoval nový zaměstnanec úseku ovoce/zelenina. Už byl poučen o správném postupu a já věřím, že se nic podobného nebude opakovat," odpověděla skrze komunikaci na Messengeru zástupkyně řetězce.

Plýtvání plasty a následné zatěžování životního prostředí je přitom pro Piráty velmi důležité téma. "Balení zeleniny a ovoce po kusech do jednoho obalu je naprostý nesmysl. Výdělky řetězce by neměly být omluvou a jestli obchodníky k takovému způsobu balení zboží nutí nějaký zákon či nařízení, pokusíme se s tím něco udělat. Máme například možnost taková pravidla změnit skrze naše zástupce ve sněmovně. A pro pomoc nemusíme daleko. Náš poslanec za Zlínský kraj František Elfmark je současně členem Výboru pro životní prostředí (VŽP)," vysvětluje možnosti krajský předseda Marek Houser s tím, že Piráti chtějí ve věci jednat plošně. Podobné praktiky dlouhodobě aplikují i další řetězce a aktuální zkušenost s Billou je jen ukázkou.

"Nejlepší je odpad, který nevznikne. A obalové plýtvání je ukázka nezodpovědného hýření," připomíná Dana Balcarová, pirátská předsedkyně VŽP.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: MH

Štítky: #Zlínský kraj #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.