Kauzy

Piráti Prahy 1 zabojovali úspěšně za Nemocnici Na Františku

10. 02. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V úterý 6. února bylo  definitivně zrušeno nejasné koncesní řízení Nemocnice na Františku a Piráti Prahy 1 tak zaznamenali jedno ze svých prvních skvělých vítězství.

Vchod nemocnice na Františku

Aktivity za záchranu nemocnice začaly na podzim loňského roku, kdy naplno vyšlo najevo, že radnice chce nemocnici skutečně předat soukromé firmě.

ceduleVypsání tzv. koncese bylo zveřejněno v listopadu. Na jejím základě chtěli radní Prahy 1 pronajmout Nemocnici na Františku soukromému provozovateli, a to na 35 let. Jedním z hlavních problémů koncese byla nepřiměřeně dlouhá doba pronájmu, která nebyla podle názorů mnohých právníků dostatečně zdůvodněna (podle zákona  134/2016 §179 lze koncesi uzavřít na 5 let nebo zadavatel musí dobu trvání v zadávací dokumentaci řádně zdůvodnit). Dále zadávací dokumentace koncese obsahovala  nevýhodné podmínky pro Prahu 1 a z neznámých důvodů se v jejím rámci měla pronajmout i část Dušní ulice, která s provozem Nemocnice na Františku žádným způsobem nesouvisí.  Možnost předčasného ukončení smlouvy byla potom, vinou podmínek zadaných v koncesi, značně ztížená.

zasedání P1

Hned na začátku prosince Piráti Prahy 1 uspořádali happening za zrušení koncese. Happening se konal před zahájením zastupitelstva na pražském Žofíně. Po zahájení zastupitelstva se účastníci  akce i s transparenty přemístili do zasedací místnosti.  Piráti a další lidé z opozičních stran žádali zařazení bodu „Nemocnice na Františku“ na jednání zastupitelstva a jeho řádné projednání. Zařazení bodu přišel podpořit i nově zvolený poslanec Pirátské strany Ondřej Profant a další zástupci parlamentu a senátu ČR. Přesto ani po dvouhodinové rozpravě nebyl bod o koncesi na program zasedání zařazen.

14. prosince 2017 se pražským pirátským zastupitelům na magistrátu ve spolupráci s dalšími stranami a za přispění občanů s transparenty na podporu záchrany Nemocnice na Františku, podařilo vyžádat si příslib zařazení bodu Nemocnice na Františku na další zasedání zastupitelstva hlavního města. Primátorka Krnáčová následně v prosinci ještě rychle přispěchala s nabídkou spolufinancování Nemocnice na Františku hlavním městem. Nemocnici na Františku využívají z velké části i občané dalších částí Prahy, především občané Prahy 7.

Radní Prahy 1 i po nabídce primátorky nechávali koncesní řízení v tichosti běžet dál, a i když se pomalu blížilo otevření obálek s nabídkami zájemců o koncesi, stále se neměli ke zrušení řízení.

peticeProto na začátku tohoto roku Piráti Prahy 1 ve spolupráci s dalšími opozičními stranami připravili sběr podpisů za Záchranu Nemocnice na Františku, požadující vypsání referenda o budoucnosti nemocnice. V úterý 9. ledna 2018 Piráti Prahy 1 uspořádali druhý happening na podporu Nemocnice a společně s ostatními zúčastněnými stranami tak odstartovali sběr podpisů za referendum. Podpisy občanů Prahy 1 se sbíraly v době prvního kola prezidentských voleb. Dva dny nakonec stačily na vysbírání víc než 2300 potřebných podpisů.  Právě prezidentské volby se ukázaly jako klíčové pro sběr podpisů, díky nim se podařilo snadno oslovit občany s trvalým bydlištěm na Praze 1. To lze jinak velmi těžko, protože centrum je sice lidí plné, ale málo kdo zde přímo bydlí.

Zdeněk Hřib jako pirátský garant pro zdravotnictví společně s Adamem Zábranským následně poslali zastupitelům Prahy 1 Otevřený dopis, ve kterém požadovali okamžité zrušení koncesního řízení.  Radní Prahy 1 i přes probíhající jednání s hlavním městem o převzetí Nemocnice na Františku dne 23. ledna obálky s nabídkami uchazečů o koncesi otevřeli.

Vítězným milníkem se tak nakonec pro všechny, kteří se na záchraně Nemocnice na Františku podíleli, stalo až zasedání městské části Praha 1, které proběhlo 31.ledna 2018.  Radním Prahy 1 bylo už dopředu naznačeno, že na zasedání může dojít k předání podpisů pod peticí na záchranu Nemocnice na Františku a společně s předáním petice by bylo zažádáno o vypsání referenda.

Spojenci

  • opoziční zastupitelé Prahy 1
  • zastupitelstvo Prahy 7
  • většina zastupitelů Magistrátu

fotoalbum z protestů

Radní Prahy 1 na zasedání zastupitelstva neohlášeně přinesli nový dokument tzv. Memorandum o spolupráci (mezi Prahou 1 a hl. městem) zavazující k ukončení koncesního řízení na Nemocnici na Františku. Po upozornění koaličních zastupitelů opozicí, že ukončení koncesního řízení je na základě znění koncese možné provést jedině podpisem koncesní smlouvy, o čemž nemůže být v danou chvíli vůbec řeč, bylo memorandum upraveno a schváleno ve znění, které už zaručuje zrušení koncese. V tomto znění Rada Prahy 1 na svém zasedání v úterý 6. února 2018 Memorandum nakonec podepsala.

Vzhledem k pověsti a reputaci vedení současné radnice (koalice TOP09, ČSSD a ODS), ale zůstáváme všichni ve střehu, možnost vyhlášení referenda je stále možná.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 1

Štítky: #aktivismus #místní referendum #nemocnice #Praha 1

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.