Kauzy

Revitalizace, nebo zahuštění s fatálními následky?

05. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Obyvatelé sídliště Ďáblice s nadějí i obavami očekávají, co přinese setkání a diskuze s radními.
Aktualizováno.

Mapa Ďáblice

Pokud někdo získá majetek nepřátelským převzetím, následně ho nechá chátrat, a pak po dvaceti letech přijde s návrhem revitalizace, napadne vás, že se konečně něco pohne k lepšímu. Bohužel tomu tak není v případě sídliště Ďáblice.

bouráníV roce 1997 si najal dnes už miliardář Radovan Vítek zhruba tři tisíce lidí z ulice, aby vstoupili do spotřebního družstva Včela a podle jeho přání přehlasovali původní družstevníky. Uchvácené družstvo pak vytvořilo základ jeho současného impéria CPI.

Budovy občanské vybavenosti během dvaceti let nechal pak chátrat takovým způsobem, že obyvatelé sídliště tak přišli téměř o veškerou občanskou vybavenost. Z původních služeb (kadeřnictví, krejčovství, opravna obuvi, atd..) a obchodů (zelenina, lahůdky, cukrárna, atd..) zde zbyla pouze samoobsluha a restaurace. Ale i ty jsou místními obyvateli hojně využívány. Revitalizace a oživení by tedy byly skutečně namístě. Jaké však bylo zklamání občanů z Prahy 8, když se na prezentaci loni v červnu dozvěděli, že údajná „revitalizace“ je ve skutečnosti jenom zástěrka pro výstavbu až osmnáctipatrových budov! Ďábličtí jsou si ale velice dobře vědomi unikátností místa, kde žijí (pro velice zdařilou urbanistickou koncepci bylo sídliště oceněno Unesco), mají ke svému bydlišti vřelý vztah a tak developerovi jasně řekli svůj názor.

reálný pohled Tanvaldská dnes ráno„Sídliště je již dnes jedno z deseti nejzahuštěnějších v Praze, jsou zde plně vytížené kapacity školek, škol, lékařů i místa k parkování. V dopravní špičce je situace neúnosná. To ale developer nemusí řešit,“ sděluje Michaela Krupičková, iniciátorka petice STOP VÝSTAVBĚ VYSOKOPODLAŽNÍCH DOMŮ. Petice má ke dnešnímu dni více než 6700 podpisů (to je víc než polovina dospělé populace zde).

studie Tanvaldská

Zástupci 29 bytových domů vydali společné prohlášení proti výstavbě. Lhostejní nezůstali k volání občanů ani politici. Magistrát HMP přijal dne 14.9.2017 usnesení, ve kterém nesouhlasí s výstavbou vysokopodlažních budov v ulicích Střelničná 1347, Tanvaldská 1347, Frýdlatská 1351, Čumpelíkova 1222 a Šimůnkova 1625 na Praze 8. Městská část P8 se v červnu loňského roku jasně vyjádřila, že zásadně nesouhlasí s plánovanou výstavbou vysokopodlažních budov na sídlišti Ďáblice a v září 2017 se pak zavázala, že podnikne veškeré možné kroky s cílem zabránit masivní výstavbě.

Dokonce i primátorka Prahy dala ve věci jasně najevo svůj názor: „Plánovaná výstavba vysokopodlažních obytných domů na sídlišti Ďáblice v místech stávajících obchodů a služeb společností CPI Property Group a.s. je v rozporu s platným územním plánem a nelze ji v této míře akceptovat.“ Přesto CPI stále tvrdí, že bytové domy v Ďáblicích postaví, přesto MČ P8 schválila demolici části jednoho z objektů OV a přesto Odbor územního rozvoje MHMP stavbu připouští.

Jako mapový podklad byl použit portál mapy.cz
Všechna místa si můžete dopodrobna prohlédnout na živé mapě

Jak je to možné???!!

Obyvatelé čekají na odpověď a vysvětlení dnes 5.2.2018 v Kulturním domě Ládví, kde se sejdou radními P8 i HMP.

„Poznáme zda Magistrát a MČ P8, chce obyvatelům sídliště skutečně pomoci, či zda se jedná pouze o plané předvolební sliby“, dodává Michaela Krupičková.

Aktualizace 12. 2.

Večer 5. 2. 2018 proběhla v KD Ládví diskuse o budoucnosti Sídliště Ďáblice. Organizátorkou byla náměstkyně primátorky hl. m. Petra Kolínská, zváni byly zástupci Odboru územního rozvoje, Institutu plánování a rozvoje, starosta a místostarosta MČ P8 Roman Petrus a Petr Vilgus, rovněž bylo přítomno kolem 200 obvyvatel sídliště.

Deklarovaným cílem bylo seznámit s aktuální situací a zjistit postoj zúčastněných. Nového jsme se toho ale dozvěděli relativně málo. Naopak. Diskuse jasně ukázala inkompetenci magistrátu a radnice Prahy 8, kteří postupnými kroky pomalu ale jistě investorovi prošlápávají cestičku k realizaci nevhodných staveb, které by Sídliště Ďáblice nenávratně zdevastovaly.
K těmto krokům patří

  • výzva náměstkyně Kolínské dohodnout kompromis s CPI, tedy kompromis mezi jedno- až dvoupodlažním jedním objektem a pěti 24patrovými činžáky, kompromis, který by byl v rozporu s územním plánem;
  • územní studie Ing. Martina Čemuse, která předstírá, že neví o záměru investora a kladně hodnotí jeden z těchto činžáků a v diskusi význam své studie bagatelizoval;
  • nečinnost starosty Petruse, který sice překročil svůj stín a namísto obvyklého tvrzení, že to není v jeho kompetenci, přislíbil, že občanským sdružením bude nápomocen tím, že jim bude radit, jak postupovat, a informovat je. Ale není to na starostu trochu málo?

Shoda panovala v tom, že nejlepším řešením by bylo odkoupení pozemků městkou částí či magistrátem.
Zarážející ovšem je, že jedna část zúčastněných tvrdila, že investor deklaroval ochotu k odprodání svých nemovitostí, zatímco paní Kolínská a starosta Petrus to vehementně popírali (zástupci investora se diskuse neúčastnili).

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti

Štítky: #aktivismus #developer #Praha 8 #výstavba

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.