Reportáže

Nedají vděčnost najevo nahlas, jen očima.

03. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Sherwood - parčík před Hlavním nádražím. Je zima, pár stupňů nad nulou, to ještě jde. Přesto po jedné hodině chlad zaleze pod kabáty, prsty na rukou tuhnou. Fouká. Holé stromy před větrem neochrání. Po více než dvou hodinách u stánku toho máme dost. Ale ti, pro které to děláme, to musí vydržet nonstop.

Pirátský guláš - stánek

Už čtyřikrát jsme takto v neděli rozdávali guláš. Pokaždé trochu jiný, v lednu byl dokonce vegetariánský. Kdo přijde, dostane. Nezkoumáme jeho majetkové poměry, i když hlavním důvodem, proč to děláme, jsou lidé bez domova, kteří se tradičně pohybují a ukrývají v okolí Hlavního nádraží.

Odkazy

Jsou nenápadní a chodí si pro porci po jednom, po dvou, žádné návaly. Někteří přijdou, sednou si na lavičku poblíž a váhají, mají-li si vzít misku. Osmělí se až po chvíli. Moc toho nenamluví, do řeči se s námi dají jen někteří z nich. Ale čím míň toho namluví, tím vděčnější je jejich pohled.

A pak jsou tu lidé, kteří žádnou nouzí netrpí, ale prostě jdou jen kolem a vezmou si, guláše je dost. Ti se naopak do řeči dají a povídat si s nimi je moc fajn. Obvykle se velmi překvapeně ptají, proč to Piráti dělají? Jsou totiž zvyklí na to, že se před kamerami jednou za rok ukáže "laskavá primátorka" na Staromáku, obklopena turisty a novináři. Ale tady, nenápadně, v Sherwoodu... jakou máme motivaci? Nejlepší bude zeptat se přímo aktérů "u kotle".

MartinMartin, tahoun celé věci, je evangelický kněz a má s charitou bohaté zkušenosti:
"Guláš pro pražské bezdomovce vnikl spontánně mezi členy pirátů Prahy 1. Na Hlavním nádraží se v charitativní distribuci jídla střídají křesťanská společenství ve všední den, ale ne o víkendech. Když se naši zastupitelé stali poslanci, nebylo možné se okamžitě vzdát platů od Magistrátu. Rozhodli se jimi financovat charitu. Jako vhodné řešení se nabízela tato nedělní akce. Zde se Piráti mohou setkávat s obyčejnými lidmi, být k dispozici a ukázat, že i politická strana může být konkrétně užitečná pro nejpotřebnější ve vyloučených lokalitách.
Distribuujeme okolo 150-200 porcí. Podle toho jsou náklady cca 1500-2500 Kč na akci. Počítáme že jsme toto schopni minimálně 2 krát do měsíce dlouhodobě zajistit. O podobné akci uvažují i piráti z ostatních městských částí."

Eva Horáková"Proč chodím a podporuji piratský guláš?" zamýšlí se Eva. "Upřímně, jsem zdravotní sestra, a tak mám v sobě vlastnost pomáhat lidem, a to všem. Věřím,že každý z nás má dostat v životě šanci. Já mám vše. Mám kde bydlet, kde spát a mám co jist. Jak se říká: nedej člověku rybu ale nauč ho chytat. Já lidem bez domova nepomohou najít práci, možná to ani nechtějí, ale pokud jim mohu udělat radost a i sobě, tak tam půjdu vždy. I kdyz bude venku mrznout a i kdyz jsem sama těžce nemocná. Mám transplatovanou ledvinu. Pokud mohu já, mohou všichni a pak se učím být člověkem a nechci jen brát ale i dávat. Pirát sobě, pirát všem."

Olga s naběračkouPirátka Olga na chvíli odkládá naběračku a vysvětluje: "Mnoho charitativních organizací a středisek pro bezdomovce zůstávají přes víkend uzavřené. To je důvod, proč jsme se po nedělích rozhodli lidem bez domova pomáhat. Vážně. Je důležité pomáhat někomu, kdo tu pomoc potřebuje. Přijďte se podívat na naše pirátské aktivity. Budete svědky velkého nadšeni a velkomyslnosti od pirátů, kteří pomáhají těm, kteří se ocitli v nouzi a kteří měli menší štěstí než my ostatní."

Pavel Nazarský

Jedním z iniciátorů akce je i Pavel. V té strašné kose doprovází akci na trubku. Díky relativně příznivému počasí mu zatím nepřimrzla k puse. Pro odpověď nejde daleko a je stručný: "Mám říct pravdu? Já tam chodím hlavně proto, že tam můžu dělat s trumpetou randál ve veřejným prostoru :)"

Chcete nás vidět? Máte možnost už v neděli 4. 2. 2018 ve čtyři odpoledne a pak zase za 14 dní. Ochutnejte, že Pirátský gulášek není vůbec špatný.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #guláš #charita #jídlo #Praha 1

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.