Komentáře

Itálie po Česku, aneb proč se nesnášíme

25. 01. 2018 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnešní česká společnost je rozdělena. Je doslova rozpůlena na dva nesmiřitelné tábory, pominu-li ty, které veřejné dění vůbec nezajímá. Proč tomu tak je? Proč se navzájem nesnášíme a jeden tábor emotivně napadá ten druhý v pokleslých debatách, které se blíží spíš pokřiku tvrdých jader fanoušků. Je z toho zmatku cesta ven?

Blaník - pamětní kámen

V práci mám kolegu, se kterým rád hovořím o politice a o Česku obecně. S hrdostí o sobě říká, že volí KSČM, Zemana, že je pro levici, ale současně že je demokrat, prý možná větší než já, který se kloním ke středovému liberálně demokratickému založení. Rozhovor máme vždy podnětný, nehádáme se, argumentujeme a nakonec si popřejeme hezký zbytek dne a jdeme si zase po svém.

V širším měřítku ale tento formát moc nefunguje. Z české společenské debaty, jako by se vytratila věcná výměna názorů prokládaná argumenty. Už se nevedou zajímavé názorové a ideové rozpravy. Český svět se zredukoval na střet kultur, souboj „pravdoláskářů“ s vyznavači pevné ruky a nic mezi tím, jako by neexistovalo, kromě mlčících.

Můj kolega říká, že přece nebude volit havloidní kavárnu ovládanou Američany. Vliv Moskvy a Pekingu se mu ale líbí. Je to názor mnohých a protistrana deklamuje přesně opačně. Proč v Česku nedokážeme kráčet po cestě bez poddanství a lísání k velmocem? Česko samo velmocí není, ale může vůči nim vystupovat sebevědomě a nemusí nutně tíhnout k patolízalství k jedněm, či druhým.

Ptám se dále, co je špatného na lásce a na pravdě? Faktem je, že pravda a láska samy o sobě nestačí. Je třeba i dalších hodnot, např. svobody, píle a celoživotního zdokonalování se. Jedině tak lze najít cestu lesem světa. Proč se ale z hodnot staly negativní nálepky? Někdo může vinit poslední dva prezidenty, že jsou to oni, kdo takto rozdělil naši společnost. Nikdo ale neřekne, že jsme to my, kdo se nechal rozdělit a svést na scestí. Přestali jsme se spolu bavit, řešit problémy a začali po sobě házet talíři a sekyrami, místo udobření hledáme rozvodového právníka.

Naši diskuzi kolega příznačně zakončuje myšlenkou, že raději Okamuru, než Fialu. Tak u něj licituji jeho levicovost a připomínám argument ze začátku, že je to doklad toho, že u nás už nejde o soutěž názorů v pravolevém spektru, ale emotivní příklon k demokracii a svobodě na jedné straně a k autoritářství a lidovosti na straně druhé. Jak může někdo jako zastánce levice upřednostnit extrémní pravici a populismus před konzervativní pravicí? Nenechal se takový člověk zavést na cestu, kde emoce jsou víc než myšlenky a rozum? Koneckonců i V. Klaus volí M. Zemana. Můj debatní partner se usebral do zamyšlení. A to je dobře.

ondřej KolekDnes v ČR probíhá bitva mezi Východem a Západem, mezi demokracií a autoritářskou oligarchií, mezi modrými a červenými. Každý se bojí a všichni se třesou na vítězství. Nikdo se ale nedívá, co to s námi dělá. Jsme rozpolcená země, rozhoupaná loďka vydaná vlnám napospas. Protože se neumíme dohodnout a společně plout.

Ať už volíte kohokoli, zkuste se na ty ostatní nedívat jako na nepřítele. Můžeme spolu nesouhlasit, ale nemusíme se proto nenávidět a obden se zakopávat pod zem. Nenechme se rozdělovat. Nepodlézejme nikomu a ničemu. Buďme k sobě navzájem upřímní, mějme se rádi, nebo se aspoň respektujme, chovejme se svobodně s ohledem na ostatní, pilně pracujme a mějme zájem o své okolí. Tak najdeme cestu, jak se nám v Česku bude dařit déle, než jedno volební období.

 

Ondřej Kolek (výzkumník, chemik, předseda Krajského sdružení pro Liberecký kraj České pirátské strany)

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Kolek

Štítky: #společnost #úvaha

Komentáře k článku

Tomas 30.01.2018 10:00

Opakovaně jsem byl napadán voliči Zemana, (asi předpokládali , že chci volit Drahoše), i když jinak k volbě prezidenta nechodím. Po tom co mi ještě přišel pomlouvačný email na Drahoše, jsem Drahoše šel volit. Po tom co provedla Makrela s imigranty, výrazně vzrostla nejistota u velkého počtu lidí (včetně mne) , což se projevuje hledáním spasitele.

Karel 29.01.2018 00:00

Z praktických politických důvodů,obav a kariérismu byly hodnoty pravdy a lásky zneváženy po revoluci i těmi kdo je hlásali. Oni se přesto jimi zaštiťují dál. Protiklady jsou společnosti vlastní. Ve střídání jednoty a boje ve společnosti na různých rovinách je společenský pohyb. Na mezinárodní scéně pak zbrojní společnosti potřebují napětí. Myslím,že v našem státě mají ambici sjednocovat jak Piráti tak hnutí Ano. Ale zde z rozdílu těchto uskupení vzniká další rozpor. Výzva ke sjednocení vyplývající z článku pana Kolka je upřímná. Ale dříve než se sjednotíme a abychom se sjednotili musíme se rozdělit.

Ivan 28.01.2018 10:26

nejde přeci jen o české politikaření, jde i o zásadní věci, jestli např. v arabských státech bude Evropa a USA tolerovat "osvícené" , tj. v podstatě i zločinné diktátory (demokraticky to nelze udržet bez války) anebo budeme něco propagandisticky blábolit (i když se nám to teoreticky velmi líbí), ať se děje co se děje ?

Bento 26.01.2018 03:49

Nevšiml jsem si, že by Zeman útočil na západ. Stále ale útočí oni na Zemana za to, že neútočí ani na východ. Já mám jasno.

A proč se staly z Pravdy a lásky negativní nálepky? No opravdu ne kvůli významu těch slov, proti těm nikdo nic nemá. Je to samozřejmě proto, že když je vysloví někdo, kdo jindy schvaluje vraždy a krádeže, tak pak je směšné, když se těmito slovy ohání.

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.