Archiv

​Petiční výbor: NE pěstování konopí!

18. 01. 2018 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na konci kalendářního roku 2017 dorazila do Poslanecké sněmovny petice za legalizaci konopí. Piráti ji přivítali, protože díky ní mohli otevřít na jednání Petičního výboru téma, kterým se zabývají již od svého vzniku v roce 2009. Legalizace konopí, a to nejenom pro zdravotní účely, může přinést této zemi více pozitiv než negativ.

"Postih za držení omamných látek by neměl být větší než následky užívání látky samotné. Pokud takový postih existuje, měl by být zrušen. Nikde není situace jasnější než u zákonů o držení marihuany pro soukromé a osobní užití."
Jimmy Carter

marihuana

Petiční výbor, který se peticí zabýval, se nakonec vyjádřil proti legalizaci konopí. Následující text proto shrnuje argumenty pro legalizaci konopí uvedené poslancem Pirátů Tomášem Vymazalem, který se tématem legalizace dlouhodobě zabývá, i dřívější argumenty Pirátů. Ty považujeme za nutné uvést v reakci na zpravodajskou zprávu poslankyně Evy Matyášové (ANO) předloženou Petičnímu výboru. Odkazy na text zpravodajky Evy Matyášové a oponentní text Tomáše Vymazala naleznete na konci tohoto textu.

Relativně vyšší bezpečnost oproti legálním látkám

Konopí je rostlina, která se pěstuje již po tisíciletí. Technické využití této rostliny je široké – poskytuje materiál pro výrobu lan, textilu, oleje, paliva, mouky a dalších produktů. Později lidstvo objevilo, že některé odrůdy mají účinky na lidskou psychiku, podobné menším dávkám alkoholu. Marihuana však nevyvolává fyzickou závislost a nepoškozuje vnitřní orgány s takovou intenzitou jako konzumace alkoholu. Vzhledem k tomu, že kuřáci marihuany obvykle nevykouří tolik materiálu jako kuřáci cigaret, je riziko poškození plic nižší než u kuřáků cigaret. Marihuanou se navíc nelze předávkovat. Marihuana je v nemilosti prostě proto, že ji někdo kdysi zakázal a stát ji nyní nemá pod kontrolou.

Konopí pro zdravotní účely

Před několika lety schválila vláda zákon o lékařském konopí. Tím de facto přiznala, že benefity lékařského konopí převažují nad riziky. Jak píše ve zpravodajské zprávě k legalizaci marihuany Eva Matyášová (ANO): „Cílem právní úpravy je si z marihuany brát pouze to prospěšné, nikoli to, co škodí, tzn. užívat marihuanu lze jen na lékařský předpis.“ O kus dál potom: „I kdybychom připustili, že bude marihuana bezpečnější než alkohol, tak přesto nejde díky změněnému stavu vědomí uživatele o látku bezpečnou.“ Zpravodajka zprávy tak připouští, že stát pacientům schválil nebezpečnou látku.

Piráti jsou přesvědčeni, že pokud stát schválil užití konopí pro lékařské účely, měl by mít každý možnost si jej vypěstovat sám, nikoliv nakupovat předražené produkty přes prostředníky a od výrobců s vazbami na státní úřady. Tomáš Vymazal v oponentní zprávě uvádí jako hlavní princip svobody, který by měl v těchto otázkách v demokratickém státě platit především: „Pro zodpovědného vzdělaného dospělého občana je rozhodnutí, zda užívat konopí, něco, co zvládne sám za sebe.“

Daňové výnosy

Piráti již dříve předběžně spočítali, že legalizace konopí k rekreačnímu užití může státu vynést přes 3 miliardy Kč. „Při koncové ceně pro spotřebitele okolo 110 Kč by byla DPH zhruba 20 Kč za gram. To odpovídá výnosu 1,32 miliardy korun ročně z DPH navíc. Nehledě na přesný výpočet přínosu do státní pokladny z DPH odvedeného za legálně prodané konopí, můžeme s jistotou říct, že veškeré negativní externality užívání konopí v ČR nese státní pokladna už dnes, ale z výdělků z prodeje nemá nic,“ konstatuje Tomáš Vymazal v oponentní zprávě.

Menší zatížení justice

Regulovaný obchod s konopím bude postupně vytlačovat černý trh. Tím ubude pouliční drobná kriminalita a dealerství, kriminalita spojená s pěstírnami v domech a bytech, ale také zbytečné kriminalizování osob, které konopí pěstují pro zdravotní účely nebo osobní potřebu: „Celkově sice nelze očekávat, že by legalizace konopí pro osobní potřebu nějak zvláště ulevila stavu českých věznic, ale legalizace by rozhodně ulevila policii, které by odpadla část agendy spojená např. s prověřováním udání sousedů lidí pěstujících si konopí pro osobní potřebu,“ uvádí Tomáš Vymazal.

Cool je umět se bavit i bez drog, ať už je to alkohol nebo konopí

Právní stát je od toho, aby řešil nastalé problémy a realitu. Nikoliv svět takový, jaký by měl být. A téměř polovina teenagerů už má s konopím zkušenosti. Jejich počet v posledních letech mírně poklesl. Česká republika dosud nedokázala na oblibu konopí účinně reagovat, a tak současný status quo, podle nějž by policisté mohli poměrně přísně na uživatelích vymáhat zákon, ale zpravidla to nedělají, vyhovuje oběma stranám. A protože dostupnost návykových látek, včetně legálních, je v ČR vysoká, chtějí Piráti zásadně omezit reklamy na veškeré návykové látky.

Současné popotahování „malých ryb“ zbytečně zatěžuje soudní systém, a pokud by měl být zákon vymáhán důsledně, zahltil by soudní systém. Každý další případ babičky, která si na balkóně nebo na zahrádce vypěstovala 5 kytek pro výrobu masti, narušuje autoritu státu.

Zákon, který je nevymahatelný, ztrácí svůj smysl.  

 

Zdrojové dokumenty:

Oponentní zpráva poslance Tomáše Vymazala pro poslance Petičního výboru ve věci legalizace marihuany.

Zpravodajská zpráva poslankyně Evy Matyášové pro poslance Petičního výboru ve věci legalizace marihuany.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #legalizace #marihuana #Tomáš Vymazal #zdravotnictví

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.