Reportáže

Pirátská putovní univerzita: Roadmapping umělé inteligence

09. 01. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

25. ledna v 18 hodin – symbolicky v poslaneckém klubu Pirátů ve Sněmovně Parlamentu ČR (vchod z Malostranského náměstí) – zahájí Pirátská putovní univerzita svůj první pražský cyklus přednášek věnovaný foresightu, jedné z disciplín studií budoucnosti. Nabídne třídílný úvod do studií budoucnosti: ​Roadmapping umělé inteligence.

AI

Foresight a budoucnost umělé inteligence

Žijeme v systému s vysokou mírou komplexity a nekonečným množstvím faktorů podílejících se na utváření budoucnosti. Budoucnost je sice neznámá, ale můžeme ji ovlivnit. Během tří přednášek si představíme koncept foresightu, nástroje, který do analýzy variant budoucího vývoje vnáší velkou míru transparentnosti. Jedná se o strukturovaný přístup patřící do skupiny „future studies“ zahrnující desítky metod. V tomto úvodu do problematiky se Pirátská putovní univerzita, ve spolupráci s Ludmilou Kovaříkovou, zaměří konkrétně na praktickou ukázku technologického roadmappingu v oblasti AI. Cílem nebude vytvoření dokonalé roadmapy vývoje AI, ale pochopení způsobu, jakým proces vytváření roadmapy formuje naše chápání dopadů této technologie do jednotlivých oblastí společnosti. Orientovat se v nadcházejících změnách zapříčiněných exponenciálním vývojem technologií je pro naši společnost totiž stále těžší.

Ludmila Kováříková

Expertka na foresight Ludmila Kovaříková ví ze zkušenosti, že tento obor zatím v České republice není příliš rozšířeným a známým pojmem. Prognostika je termín sice blízký a lidem díky někdejšímu Prognostickému ústavu Akademie věd povědomý (prognostika rovněž spadá do studií o budoucnosti), ale mezi oběma přístupy existuje rozdíl, který Kovaříková blíže vysvětlí na chystané lednové akci na půdě sněmovny.

Představy o možných důsledcích rozvoje AI, nanotechnologií a robotizace jsou dnes často spojovány s obavami. Je to ale především nedostatek informací a neschopnost vytvářet výhledy budoucího vývoje, co nám znemožňuje strukturovaně přemýšlet o budoucnosti s pozitivním přístupem,“ doplňuje Kovaříková další důvod, proč je důležité věnovat se foresightu a nabídnout jej právě i poslancům za pirátskou stranu.

Tímto programem bude zahájena pravidelná veřejná přednášková činnost Pirátské putovní univerzity v Praze. Navazující druhá a třetí přednáška k úvodu do studií budoucnosti se uskuteční 22. 2. a 15. 3. Další přednášky budou věnovány transferu vědeckých znalostí do praxe, komunikaci v politické straně komunitního typu či metodice studia cizích jazyků.

Seznam aktuálně nabízených kurzů najdete na facebookové stránce: https://www.facebook.com/groups/257921767995854.

O Pirátské putovní univerzitě

Univerzita vznikla loni v lednu, pomalu rozvíjí svou činnost a hledá svůj tvar i tvář. Zatím pravidelně působí v Plzni v Café Papírna a nabízí v současnosti 32 inspirativních přednášek. Od dubna bude pořádat také pravidelné akce v Libereckém kraji v nově chystaném alternativním kulturním pirátském centru Pixel a chce úzce spolupracovat s personálním odborem pirátské strany – zájemců o spolupráci neustále přibývá.

Pokud jste dosud o univerzitě nevěděli, je důležité zmínit, že Pirátská putovní univerzita je, stejně jako sama Česká pirátská strana, založena na participativním agilním a svobodném fungování systému podle modelu tzv. chytrého hejna, který koncipoval zakladatel Pirátského hnutí Rick Falkvinge. Je putovní, protože za vámi přijede, kamkoliv bude potřeba. Stačí, když se sejde deset zájemců o dané téma. Jedná se o cyklus neformálních (výzkumných) kurzů pro veřejnost i spolustraníky, který nabídne netradičně pojaté či zcela nové interdisciplinární předměty. 

Tři inovativní zásady univerzity:

1. Pružné osnovy a obory: cíl je známý (dospět ke špičce současné úrovně vědění), ale studenti/lektoři mohou začínat i od nulové znalosti. Příležitost být lektorem, studentem má kdokoli – nejsou žádná vstupní kritéria (resp. jediné: kritické myšlení a poctivá příprava na první přednášku, vše ostatní se odvíjí od schopnosti udržet si studenty, rozvíjet „kurz“, potažmo rozvíjet univerzitu).

2. Univerzita v sobě přirozeně zahrnuje i „základní a střední“ stupeň (protože někteří studenti i někteří lektoři budou začínat z nižší úrovně). Výhodou je, že díky tomu můžeme znovu promýšlet efektivnější (logičtější, přístupnější) způsob, jak vykládat/vyučovat/učit se základní stavební kameny určitého předmětu/shluku předmětů/látku/téma. Studenti si volí vlastní studijní cestu nabízenými předměty/kurzy/obory. To nabízí svobodu v objevování nových oborů a směrů poznání (něco se uchytí, většina pokusů asi rychle odpadne).

3. Z jemného chvění „uvnitř“ Pirátské putovní univerzity může přímo čerpat pirátská strana při tvorbě svého programu. Razíme vizi politiky jako veřejného znalostního pole, kde nutně musí krystalizovat syntéza veškerého aktualizovaného vědění, a proto pak bude politika schopna, prostřednictvím svých dočasných zástupců, prosazovat životaschopná a smysluplná informovaná řešení, které se řídí spíše dlouhodobými zájmy.

 

Registraci na přednášku můžete provést prostřednictvím uvedeného kontaktu:

Miluš Kotišová

milus.kotisova@pirati.cz

778 111 455

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #AI #foresight #Ludmila Kovaříková #Miluš Kotišová #Pirátská putovní univerzita

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.