Reportáže

Představujeme: Mgr. Jaroslav Dvorský - Pirát do Senátu

04. 01. 2018 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V pátek a sobotu, čili 5. a 6. ledna, probíhají na Trutnovsku doplňovací volby do Senátu. Kandidátem Pirátské strany (č.8) je pan Jaroslav Dvorský, dlouholetý a respektovaný učitel. Proč právě on? Poznejte ho jako my.

Jaroslav Dvorský a Ivan Bartoš

Trutnovský pedagog, básník a výtvarník Jaroslav Dvorský úspěšně prošel primárními volbami Krajského sdružení Pirátů Královéhradeckého kraje, pod který patří senátní obvod 39. Jeho čestnost, soulad s myšlenkami Pirátů a všeobecný rozhled z něj dělají skvělého uchazeče o post senátora. Přinášíme část rozhovoru, který je celý publikován v tištěných Pirátských listech, které jsou distribuovány v celém senátním obvodu.

Jaroslav Dvorský

Mgr. Jaroslav Dvorský

Narozen: 7. 2. 1963 v Ústí nad Orlicí
Bydliště: Malé Svatoňovice
Povolání: Učitel

Všetečná otázka: Třeba se staneš senátorem, a co bude s těmi tvými dětmi ve škole?
Pokud bych měl to štěstí zastávat senátorský post, tak bych na své děti nejenže nepřestal myslet a svým způsobem i dále působit, ale navíc bych byl prospěšný všem žákům v České republice.

Mám více než třicetiletou zkušenost na školách prakticky všech typů. Chci být významně nápomocen jak českým žákům, tak i jejich učitelům.
Vím, kde jsou slabiny, a kde naopak silné stránky našeho školství. Chtěl bych nabídnout vyladění těchto stránek - tedy špatné změnit v dobré a ty již dobré ještě zlepšit. Moje zkušenost mě k tomu zavazuje a vybízí.

Takže, když si trošku rýpnu, nejdeš tam proto, aby ses pak vzdal mandátu?
Ne, v žádném případě! Jak bych pak vypadal v mysli svých současných žáčků, kdybych se profiloval tímto způsobem?

Vzpomínáš si, cos dělal 17. listopadu 1989?
Vím to naprosto přesně. Nebudeš mi to věřit, ale já jsem ten den jako jindy přijel ze své první učitelské štace na hornickém učilišti v Malých Svatoňovicích, rodišti Karla Čapka. Přijel jsem domů a bylo krásné slunečné odpoledne. Měl jsem příjemnou povinnost. Musel jsem zajít na poštu, protože mi přišly autorské výtisky z mé druhé básnické sbírky. Poté jsem šel nasbírat mrazem zušlechtěné trnky. Založil jsem trnkové víno a ještě jsem stihl domalovat svůj erbovní obraz, který jsem nazval Ikaros. Už tak byl den výjimečný. Když jsem si večer pustil zprávy, nestačil jsem se  divit, co se děje v Praze. Začal jsem pochopitelně přát tomu, aby události, které nabíraly akceleraci, nešly do ztracena. Aby se už nikdy nevrátil stav, který byl před nimi.
Později se proslýchalo, že právě na našem hornickém učilišti jsme založili vůbec první OF ve školním prostředí Trutnovska. Tehdy jsem formuloval jeho program, stálo v něm například, že si přejeme úplnou rehabilitaci bratří Čapků. Kvůli svým názorům byli nepohodlní nejenom válečnému Německu, ale i režimu komunistickému.

Další zdroje informací

Takže jsi byl politicky aktivní... a proč jsi nezůstal?
Já se přiznám, že jsem naplno přijal výzvu konečně být jako učitel sám sebou, konečně mít možnost svým žákům říkat ve škole pravdu. To mě nesmírně lákalo. Mohl jsem být autorem svých vlastních hodin, svobodně a prodemokraticky vyučovat bez závazků vůči režimu. To mě začalo bavit a cítil jsem se až po okraj využit. Bylo to velmi radostné období, kdy jsem po stránce výukové i volnočasové dokázal studentům hodně nabídnout.
Politickou práci jsem ukončil poté, co byla naplněna očekávání OF, které se poté přetavovalo v různé politické proudy. Já tak zanikal s ním. Druhou krátkou epizodu svého politického angažmá jsem spojil v roce 2010 s fenoménem české politiky - stranou TOP09. Na české politické scéně se objevil pan Schwarzenberg a byl vůdčím tahounem TOP09. Podnítil velký zájem, zvláště u prvovoličů ze studentských řad. Chtěl jsem v této době jít osobním příkladem, ale mé nové politické angažmá nemělo dlouhého trvání. Rychle jsem zjistil, že transparentnost u TOP09 není taková, jakou jsem očekával, ale jde pouze o prázdné proklamace. Stal jsem se lídrem v komunálu v Trutnově, ale co se začalo dít poté, je skutečně na románovou knihu. V závěru nám zrušili organizaci a museli jsme odevzdat kandidátku, kde nenechali kámen na kameni. Mně bylo členství zrušeno, ale já jsem o něj pak už ani nestál.

To tě zklamalo a ty jsi poté objevil Piráty?
Ano. Cítím v Pirátské straně příslib do budoucna, velmi jí fandím a těším se na to, že Pirátská strana bude mít čím dál více možností mluvit do věcí české společnosti, českého života a do léčby nemocí společenskopolitického charakteru.

Neuvažuješ, že bys vstoupil?
To do budoucna nevylučuji, ale zatím nechci, aby moje případné stranické angažmá pod touto stranou bylo chápáno jako určitý kalkul a chladný rozumový tah. Abych se nestal Pirátem právě v té souvislosti, že jsem byl osloven s nabídkou kandidovat pod pirátskou vlajkou do Senátu. Rozhodně nevylučuji možnost stát se řádným členem, ale ještě jsem to rozhodnutí v sobě neučinil a nechci ho předjímat.

foto

K volnému času: Čím se rád zabýváš?
Pokud to dovolí pracovní povinnosti, tak čas, který mi zbývá, chci trávit především s rodinou. Vím, že není většího pomocníka v životě člověka než záštita a blízkost těch nejbližších. To, že je člověk pracovně vytížený a dlouho mimo domov, nesmí znamenat, že zapomene na své závazky, co se rodinného kruhu týče. Tímto chci vzdát velkou čest manželce a dětem, že dokážeme být ta správná rodinná parta, i když nemůžeme být tak často pohromadě jako třeba členové rodin jiných. Spojuje nás sport, kultura a procházky přírodou.
Když odbočím ke svým osobním koníčkům, mám za sebou publikační činnost literární i výtvarnou. Měl jsem to štěstí vést své žáky a studenty i mimo školu a postarat se i o jejich osobnostní růst v oblasti autorské a umělecké tvorby. Takže jednak to, že mi ty věci jsou vlastní jako koníček, a jednak to, že jsem vždycky považoval za povinnost jít studentům osobním příkladem,  vymezilo obsah smysluplného trávení mého volného času.

Mapa Senátního obvodu 39

mapa

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #senát #Senátní volby #Trutnov #volby

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.