Archiv

Špatná zpráva: Americká FCC zrušila síťovou neutralitu

15. 12. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Původ internetu spadá do šedesátých let minulého století, kdy záměrem bylo vytvořit komunikační síť, která by neměla žádné řídící uzly typu telefonních ústředen. Místo toho měla být komunikace řízena síťově, aby mohla být funkční i při výpadku některých jejích částí. Během následujících čtyřiceti let se z této sítě – internetu – stala neodmyslitelná součást života ve většině zemí.

FCC zasedání

Internet je po desetiletí chápán jako zcela otevřená a svobodná platforma. Roku 2015 byl internet v USA klasifikován jako telekomunikační služba a v platnost vešla pravidla otevřeného internetu v rámci síťové neutrality (net neutrality).Tato pravidla zajišťovala rovnoprávnost služeb (i.e. člověk neplatí za to, na jaký obsah se dívá, ale za službu) a umožňovala FCC (Federal Communications Commission, nezávislé komisi regulující komunikaci mezi jednotlivými státy USA*) zabránit dodavatelům internetu blokování přístupu k obsahu či snižování rychlosti připojení. Tato pravidla se týkala jak mobilního internetu, tak klasických kabelových připojení.

Tento stav je dnes v USA vážně ohrožen. FCC mělo včera, tj. 14. 12. 2017 zasedání, na kterém se mimo jiné hlasovalo o návrhu 17-108 s názvem Restoring Internet Freedom (obnovení svobody internetu).

Návrh 17-108 se týká právě principů síťové neutrality, a přes svůj zavádějící název je jeho cílem pravidla definovaná v roce 2015 zrušit. Prosazení tohoto návrhu by v důsledku znamenalo, že ISPs (internet service providers – dodavatelé internetového připojení) jako Verizon, AT&T, Time Warner Cable, Comcast a další budou moci vyžadovat poplatky od klientů za to, jak zacházejí s internetem (tedy jaký obsah preferují). Stejně tak se ISPs mohou rozhodnout blokovat přístup k určitým aplikacím či stránkám. Předkladatelem Restoring Internet Freedom je právě Ajit Pai, jmenovaný letos v dubnu prezidentem Trumpem. Ajit Pai tak v komisi, která má být nezávislá, zastupuje zájmy svého bývalého zaměstnavatele (Verizonu).
 

Na zasedání jako první dostala slovo Mignon Clyburn /1. Mimo jiné varovala, že přijetím návrhu by FCC předala klíč k internetu multi-miliardovým společnostem. Připomněla slib, který všichni při nástupu do funkce složili a jehož smyslem bylo dbát na to, aby každý měl přístup k rovnoprávným možnostem komunikace za rozumné ceny. Vyjádřila politování na tím, jak FCC ignoruje, co si lidé přejí – v anketě na toto téma hlasovalo 83 % účastníků za zachování principů net neutrality /2. Hlasovala proti přijetí návrhu, stejně jako podobně argumentující Jessica Rosenworcel.

Pro byli Michael O’Rielly, Brendan Carr a předseda FCC Ajit Pai. Návrh tedy prošel v poměru 3:2.

Ačkoli má FCC pravomoc tuto záležitost rozhodnout sama, nemusí to ještě být definitivní konec. Kongres může přijmout zákon, který principy net neutrality ochrání a tím rozhodnutí FCC anuluje. Nezbývá než doufat, že se tak stane, protože kromě významného finančního profitu pro ISPs je tady ve hře manipulace s informacemi, řízená korporacemi. Byla by to jen otázka času, kdy by na snahy o zavedení podobných pravidel došlo i v Evropě.

 

* regulate interstate communications by radio, television, wire, satellite, and cable

/1 https://www.youtube.com/watchv=WRYTqzNGnvU

/2 http://www.publicconsultation.org/united-states/overwhelming-bipartisan-majority-opposes-repealing-net-neutrality/

Telefonické hovory do kongresu žádající zachování principů net neutrality https://www.battleforthenet.com/

 

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Net_neutrality_in_the_United_States
https://www.fcc.gov/restoring-internet-freedom
https://www.theverge.com/2017/12/14/16776154/fcc-net-neutrality-vote-results-rules-repealed
https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_in_the_United_States#Network_neutrality
https://www.inverse.com/article/39353-fcc-meeting-livestream-watch-net-neutrality-be-killed-in-real-time-here
https://techcrunch.com/2017/11/22/fcc-releases-final-draft-of-restoring-internet-freedom-which-would-not-do-that/
https://apps.fcc.gov/edocs_public/attachmatch/FCC-15-24A1.pdf

 

Zdroj obrázku:

https://techcrunch.com/2017/12/14/the-fcc-officially-votes-to-kill-net-neutrality/

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jarmila Palatá

Štítky: #FCC #Internet #net neutrality #síťová neutralita #Svoboda informací

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.