Odborně

Důvody, proč Piráti nepodpoří vládu a není mezi nimi Čapí hnízdo

10. 12. 2017 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Už v polovině srpna, tedy více než dva měsíce před volbami, Piráti v souladu se zásadou otevřenosti zveřejnili podmínky, za jakých vstoupí do vlády či podpoří její vznik. Piráti plně respektují rozhodnutí voličů. Andrej Babiš vyhrál volby a nyní je na něm, aby získal podporu Sněmovny. Piráti voličům slíbili, že za situace, která po volbách nastala, do vlády s Hnutím ANO nepůjdou, a podle toho budou i hlasovat.

7 duvodu

Jako klíčovou překážku, aniž by byla řečena konkrétní jména, uvedli Piráti před volbami nekompetenci a korupční historii. Vzhledem k nedořešeným dotačním záležitostem dvou hlavních tváří ANO – Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka – bylo již krátce po volbách zřejmé, že Piráti nemohou podpořit vládu s jejich účastí anebo jimi vyjednanou. Kromě tohoto předem uvedeného důvodu, se kterým mohl Andrej Babiš automaticky počítat, existuje i celá řada dalších, a to s konkrétními ekonomickými i politickými dopady. Dovolujeme si proto uvést konkrétní důvody, proč je pro Piráty podpora vlády Andreje Babiše nemožná.

Povolební strategie Pirátů: https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati-zverejnili-povolebn%C3%AD-strategii.html

 

1. Bráníme svobodu internetu, cenzura je pro nás nepřípustná

Andrej Babiš dal přednost zájmům českých sázkových kanceláří před svobodou Internetu. A my na to rozhodně nezapomínáme. Tvrdí, že prý nerozumíme potřebě zdanit online hazard. Pravda je ale taková, že on sám nechápe, proč jsou cenzura a potlačování svobody internetu špatné.

Zdroje:

https://wiki.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati_odmitaji_novy_navrh_na_zavedeni_cenzury_internetu_z_dilny_andreje_babise

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/novy-protihazardni-zakon.html

 

2. Kauzy budeme řešit, ne přihlížet jejich zametání pod koberec

Hnutí ANO v Praze bojovalo proti viníkům v kauze Opencard – tedy Pavlu Bémovi (ODS) a Petru Hulinskému (ČSSD) – jen naoko a nechalo ji promlčet, přestože jim Piráti precizně připravili podklady k právnímu řešení. Jakub Michálek na tom pracoval několik měsíců, podklady pražským radním v čele s Adrianou Krnáčovou předal a ti slíbili, že věc dotáhnou. Nakonec celou kauzu nechali promlčet a jediné, čeho se veřejnost dočkala, byly výmluvy.

 

Zdroj:

https://praha.pirati.cz/tags/#opencard

 

3. Odsuzujeme střety zájmů, trafiky a skrytý lobbing

V roce 2009 přijala sněmovna zákon o podpoře biopaliv. Piráti jsou přesvědčeni, že k tomu došlo mimo jiné díky lobbingu Agrofertu. V roce 2015 bylo schváleno pokračování daňového zvýhodnění - v době, kdy Babišovy firmy ovládaly 60% segmentu trhu. Vlády tvrdohlavě lpí na podpoře biopaliv 1. generace, které přírodě ani ekonomice neprospívají. Vše špatné ale svádějí na „tu zlou EU“, to už ale dnes není platný argument.

 

Zdroj:

http://hlidacipes.org/biopaliva-ma-pravdu-babis-nebo-kalousek-a-v-cem-lze-jureckovo-ministerstvo/

 

4. Odmítáme aroganci moci a ignoranci, která prosadila nedotažené EET

Ivan Bartoš se s Andrejem Babišem v minulosti sešel kvůli EET. Poukazoval na celou řadu nedostatků. Kritizoval i to, že na dodavatele software neproběhlo výběrové řízení. Andrej Babiš tehdy argumentoval, že to není třeba, protože si jej státní správa vyvine sama. Ve finále si za EET vyfakturovala stamiliony společnost IBM. Bez výběrového řízení a za souhlasu MMR Karly Šlechtové. EET navíc naprosto nesmyslně dopadá například na e-shopy a další druhy podnikání. Nejen my, ale i mnoho expertů upozorňovalo měsíce před spuštěním na spoustu nelogičností a chyb. Skončilo to nevesele tím, že pár dní přes spuštěním Ministerstvo financí přiznalo, že si neuvědomovalo, kolik je vlastně druhů podnikání v malých obchodech či plateb na e-shopech.

 

Zdroje:

http://neovlivni.cz/system-pro-eet-doda-ibm-bez-souteze-babisovi-pomohla-slechtova/

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2016/ke-krachu-eet-nevidim-duvod-26573

http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/pro-media/tiskove-zpravy/2016/informace-o-technicke-realizaci-elektronicke-evidence-trzeb-a-zpresneni-nakladu-7120

 

5. Věcná kritika a snaha o nápravu není osobní útok

Andrej Babiš si přivedl na Ministerstvo financí odborníka na otevřenost státní správy Lukáše Wagenknechta. Poté, co pan Wagenknecht odhalil vysávání veřejných prostředků ze společnosti ČEZ Radmilou Kleslovou, pravou rukou Andreje Babiše, a následně odmítl podepsat zakázku bez výběrového řízení, byl odejit nestandardním způsobem. V poslední možný den dle služebního zákona byl odvolán z funkce odborného náměstka, načež mu byla nabídnuta politická trafika, kterou odmítl.

 

Zdroje:

http://neovlivni.cz/kauza-kleslova-podle-ano-jen-medialni-utok-zde-mate-slovo-od-slova-co-rekla/

http://neovlivni.cz/brusel-zastavil-cerpani-dotaci-kvuli-monitorovacimu-systemu/

 

6. Digitalizace státu v pojetí ANO zavání další byrokratizací

Hnutí ANO bylo 4 roky ve vládě. Přesto nebyl prosazen žádný viditelný výsledek v digitalizaci státní správy. Pokrok nevidíme ani ve zmenšení byrokratické zátěže pro podnikatele a zjednodušení zakládání firem. Stejně tak i při vyřizování stavebních povolení. Přitom obě výzvy mohli ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vyřešit. Děsivou ukázkou přístupu některých členů Hnutí ANO k moderním technologiím jsou jsou stamilionové kšefty spojené s projektem Smart Cities v Praze. Peníze občanů se utrácejí za hračky pro politiky, které prolobovali dodavatelé.

 

Zdroje:

https://praha.pirati.cz/tags/#smart-cities

https://www.youtube.com/watch?v=gRCy4GvzN0U


7. Nejsme loutky a nebudeme ani Babišovým bílým koněm

Účast Pirátů ve vládě by bezpochyby přinesla dílčí úspěchy v digitalizaci státu, v protikorupční legislativě nebo ve zmírnění šikany živnostníků. Za několik drobných úspěchů bychom ale zahodili vše, za co bojujeme a co reprezentujeme. Andrej Babiš hájí v politice především své osobní zájmy a my nebudeme jeho bílým koněm. V 15 z 20 programových priorit se podle tvrzení zástupců ANO shodujeme. Pokud tedy Babiš myslí své sliby vážně, prosadíme velkou část pirátského programu i z opozice.

 

Zdroj:

https://echo24.cz/a/pMsEL/vyjednavani-on-line-bylo-by-dobre-mluvit-i-s-babisem-rekli-pirati-po-jednani-s-ano

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti

Štítky: #Babiš #ČEZ #EET #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.