Archiv

Hra o výbory: Epizoda I. Mandátový a imunitní výbor

21. 11. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Čtveřice parlamentních stran sdružených do Demokratického bloku veřejně deklaruje svou oddanost demokracii. Na ustavující schůzi Sněmovny však předvedlo toto konzervativní uskupení veletoč, za který by se nemusela stydět ani Nadia Comaneciová.

Rozložení sil ve výboru

Kritika Pirátů, kteří už od začátku vyjednávání mluvili o podpoře Radka z Vondráčka z ANO při kandidatuře na předsedu Sněmovny, ale také zároveň o nutnosti široké opoziční kontroly sněmovních výborů, se nyní jeví jako zcela neopodstatněná v kontrastu s překvapivým krokem části opozice. Ta dnes svým krokem dala Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi z Hnutí ANO do rukou žolíka pro případ, že by opozice trvala na krocích vedoucích k vydání k trestnímu stíhání.

 

Proč je Mandátový a imunitní výbor nyní tak důležitý?

Sněmovní výbory nebývají v objektivu médií, a tedy ani na očích veřejnosti. O jejich činnosti se sice moc nemluví, reálně ale mají v parlamentu výraznou roli. Mandátový a imunitní výbor má mimo jiné povinnost přezkoumat, zda jednotliví poslanci byli platně zvoleni, ale také dává doporučení Sněmovně pro vydání či nevydání poslanců k trestnímu stíhání.  Mandátový a imunitní výbor jedná ze zákona neveřejně, takže pouze jeho členové mají k dispozici veškeré informace, které se na výboru objeví. Pro strany bez zastoupení neexistuje možnost, jak takové informace získat.

Pozice předsedy výboru není bezvýznamná. Předseda svolává a řídí schůze výboru, navrhuje pořad jednání a dobu a způsob projednávání jeho jednotlivých bodů. Pokud má ještě k tomu spolehlivou většinu, o kterou se může opřít, může činnost opozice v tomto orgánu prakticky dokonale zablokovat. Pro přijetí návrhu na vypuštění schváleného bodu pořadu nebo jeho části totiž stačí souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů výboru. Většina, která se ve volebním výboru po dnešku vyrýsovala, tak může donekonečna shazovat bod o vydání zmíněných poslanců k trestnímu stíhání.

A jak se vše semlelo?

Pavel Kováčik (KSČM) v úvodním vyjádření navrhl počet členů výboru na 13, jakožto kompromis vycházející z minulých volebních období. Nicméně ještě nikdy nenastala situace, kdy by se do Sněmovny dostalo hned devět stran. Tento počet tak byl zákonitě z pohledu opozice nedostačující. Jan Chvojka z ČSSD poté navrhnul počet členů na 15.

Jan Farský (STAN) následně navrhnul počet 18 členů, aby v něm každá sněmovní strana měla alespoň jednoho člena, což by předchozí návrh Jana Chvojky nesplňoval pro dvě nejmenší parlamentní strany – STAN a TOP 09. O nutnosti stanovit počet členů výboru tak, aby v něm měla každá strana reprezentaci, mluvila i Miroslava Němcová (ODS). Pro návrh 18 členů se vyjádřil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a za návrh Jana Farského se postavil i Miroslav Kalousek (TOP 09). Nakonec i předseda lidovců Pavel Bělobrádek se vyslovil pro to, aby měl každý poslanecký klub ve výboru svého zástupce.

Potud zůstali představitelé Demokratického bloku jednotní s názorem Pirátů. Následující debatu o proceduře přerozdělování mandátů přerušila přestávka pro jednání poslaneckého klubu ANO.

Po půlhodinové přestávce se k řečnickému pultu přihlásil komunista Pavel Kováčik a přednesl návrh na 19 členů. K tomu se přiklonil i Jaroslav Faltýnek z ANO. Pirát Jakub Michálek poté upozornil, že toto číslo v předchozích návrzích nepadlo, a tak jediným rozdílem oproti původně preferovanému návrhu 18 členů výboru je fakt, že by zvýšil poměrné zastoupení Hnutí ANO ze sedmi na osm, spolu se členy SPD znamenající většinu ve výboru. Jakub Michálek tedy trval na návrhu 18 členů výboru oproti komunistickému návrhu 19 členů. O těchto dvou návrzích se následně hlasovalo.

Dosluhující předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) dal nejprve hlasovat o protinávrhu Pirátů, který neprošel v poměru 56 ku 100. Proti návrhu Pirátů se postavila i část opoziční ODS a ČSSD. Následné hlasování o návrhu KSČM na 19 členů výboru pak celou vypointovanou estrádu završilo. Komunistický návrh podpořil celý poslanecký klub STAN, ODS i KDU-ČSL a s výjimkou Milana Chovance, který se zdržel hlasování, i ČSSD. Téměř jednohlasně – Milan Brázdil se zdržel hlasování – podpořil návrh komunistů klub ANO, který tak ani nemusel s vlastním návrhem přicházet. Udělali to za něj agilní komunisté.

Čestné uznání si, bez jakýchkoliv ideologických konotací i osobních sympatií nebo antipatií, zaslouží Karel Schwarzenberg, který jako jediný z bloku čtyř stran podpořil návrh Pirátů a zároveň odmítl návrh KSČM, který jde na ruku oportunistické koalici ANO a SPD.

 

To, co dnes předvedla téměř čtvrtina Sněmovny sdružená v Demokratickém bloku, je buď projev hrubého amatérismu hned v první den zasedání, anebo velmi drzý a protřelý způsob, kterým si některé strany či jejich členové zajistili do budoucna výhody, o kterých se veřejně nemluví.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #Jakub Michálek #Mandátový a imunitní výbor #poslanci #sněmovna #Vojtěch Pikal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.