Komentáře

Proč se Piráti dostali do Sněmovny. Mohly volby dopadnout jinak?

22. 10. 2017 | 16 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslední měsíc jsem se nemohl dočkat, až budu moct napsat tento článek. Upozornění. Jedná se o plochý komentář vycházející ze sledování výroků vedoucích členů stran, jejich reklam atd. Tedy hlavně rozhovory v televizi.

Proč se piráti dostali.jpg

Vraťme se ke krajským volbám. Piráti uspěli v některých krajích. Jejích značka jsou huliči a stahovači. Asi rozumí internetu, ale spíš je to recese. Jenže recese v Praze řeší korupční kauzy s milionovými ciframi. Recese, obtížný hmyz na politické scéně, který navrhuje vlastní zákony a nebojí se ozvat, když vláda schvaluje blbosti. Amatéři, kteří pravidelně vyhrávají Studentské volby. Už ten jejich debilní název zaručuje, že nikdo seriózní je volit nebude….

"Seriózní strany" mezitím netuší, která bije. KDU-ČSL neví, jestli je opoziční, nebo vládnoucí stranou, ANO jede 3 rokem permanentní profesionální kampaň. TOPKA v opozici se připravuje na volby. Její pozice je ideální, opoziční stranu čeká přesun voličů, navíc je jedinou relevantní stranou, která může zastavit oligarchu.

ČSSD, strana, která má premiéra, je třetím rokem permanentně tlačena do kouta svým koaličním partnerem. Je rozhádaná. Fakticky ji vede pologramotný Chovanec. Jeden týden je národně sociální, pak loví městské liberální voliče. Ideálně pomocí důchodů a držením zbraní v Ústavě. Strana je prolezlá mafiány z krajské úrovně. Nemá tváře, nikdo se k ní nehlásí. Nenabírá nové členy....

ODS si překvapivě nevede vůbec špatně. Je hlasitou opozicí, má dobrého předsedu. Pokud do TV nemluví Klaus mladší, dá se to i vydržet.

KSČM. Stalinistický skanzen.

Na přelomu zimy a jara se víceméně všechny strany nacházely v panice z blížících se voleb. Nikdo si nemůže být jist náladami voličů. Babiš pravděpodobně svoji sílu obhájí, otázkou je, jak se k němu mají postavit ostatní strany. Prezident nevynechá jedinou příležitost vyslat jedovatou poznámku směrem k ČSSD. Velká část veřejnosti je vyděšena fašizující atmoškou ve společnosti, Brexitem a Trumpem.

Uprostřed tohohle chaosu se objevil ohromný potenciál.Nemusíte být génius, aby vám došlo, že pokud laťka leží na zemi, stačí ji jen překročit.

Pokud zrovna Piráti nevystupovali z NATO, byli přijatelnou alternativou pro lidi s odbornými znalostmi. Smlouva byla jednoduchá. Piráti nemají peníze, ale mohou porušovat pravidla hry. Všem tvůrcům nabídli neodolatelnou příležitost být součástí trolící kampaně a předvést, co umí. Cíl? Zachránit republiku před nadvládou ANO. Zbraní je efektivita. Pokud se do něčeho dají peníze, nesmí to být blbosti typu logo ČSSD za 8 mega.

Výchozí stav byl následující: Piráti mají voličské jádro kolem 3 procent. Strana Zelených v čele s Matějem Stropnickým přišla s neodolatelnou nabídkou. Jste nedospělá strana, my dodáme kampaň a témata a společný projekt získá přes 5 procent. Uvědomte si laskavě, že liberalizmus, to je 70 druhů pohlaví a kvóty. Piráti se k překvapení mnoha komentátorů rozhodli poslat regresivní levici k šípku a kandidovat samostatně. Na celostranickém sjezdu vyhlásili, že výsledek pod 10 procent bude neúspěch.

Konkurence se rozdělila na dva tábory. Jedni považovali Piráty za klauny voleb, co jsou mimo realitu a budou rádi, když dostanou nějaký prachy za procenta (Zelení a ČSSD). Ti moudřejší začali tušit, že Piráti už několik měsíců pravidelně plní novinové články nápady, jak zlepšit ČR a šikovně si získávají mediální prostor. Předseda s dredy a akademickými tituly, co se nebojí. Dobrý základ pro získání pozornosti.

KDU-ČSL a Starostové šli do boje s projektem koalice. A tady tkví pirátský úspěch. Kdyby nebylo Čunka, ta 3 síla by skutečně uspěla a mohli mít klidně 15 procent. Ale politický diletantizmus, který předvedli, vyústil v totální bezmoc stran vytvořit reálnou kampaň proti ANO.

Okamura jel velmi profesionální kampaň, nicméně do tohoto textu ho nepotřebuji. Věděl, kde má voliče a vyzobal, co se dalo, dobrá práce.

Faktor P

Piráti v létě spustili ostrou mediální kampaň. Autobus byl na hraně, svůj účel však splnil nad očekávání. Lodička byla posíleni obrazu moderní strany, koncerty byly spojením nemainstreamové kultury a politiky. Lidi u Pirátů trsali a bavili se. V české politice nevídaná věc.

Nicméně tohle byly výsledky hlubšího fenoménu. Pojmenoval jsem si jej jako faktor P (Pirát). Pirát chce být ve všem lepší. Když mu to nevyjde, zkusí to znovu, učí se z chyb. Faktor P znamená, že když zazvoní zvonek, Pirát běží otevřít. Tahle energie vkládaná do každé činnosti nahradila nevýhodu/výhodu malé členské základny. Žádná velká byrokracie, prostě se sebere parta lidí a jdou to udělat. Piráti byli všude, byli hlasití a příjemným způsobem "neotesaní" místo vznešených prázdných frází o demokracii, se bavili s lidmi na ulici, jak budou pomocí satelitních map pěstovat na poli zeleninu.

Na podzim se stal zázrak. Téměř všechny politické strany kromě ODS začaly do Pirátů kopat. Není nic lepšího, než ve voličích vzbudit dojem chudinky, kterou ostatní šikanujou (Babiš). Pirátské veřejné výstupy byly sebevědomé a poslouchatelné. Piráty nevolí mladí lidé. Volí je celé rodiny. Konkurenci čekala katastrofa v podobě zmobilizování voličů. Piráti přesvědčili lidi, že pozitivní změna přijde skrze demokratické hlasování u voleb. Vystupování Ivana Bartoše bylo o několik úrovní výš než vystupování ostatních reprezentantů.

Můj tip bylo 7 procent. Nicméně když jsem ve volební komisi v obci s 260 voliči sečetl stejný počet hlasů pro Piráty a Babiše, vyskočil mi tep pěkně vysoko.

Piráti si splnili sen. Porazili ve volbách všechny strany, které o nich tvrdily, že jsou to neschopní hlupáci. Nicméně jestli to Piráti pokazí, zničí poslední víru v pozitivní směr po 89. Konkurence doufá, že dopadneme jako VV. Vnitřní procesy fungovaní strany a vzájemná kontrola tomu snad zabrání.

Všem děkuji, že jste nás volili. Teď nás čeká práce, abychom se vám po čtyřech letech mohli podívat do očí.

 

Autor studuje politologii a je členem Pirátů.

Fotografoval Ladislav Kos ml.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Martin Duška

Štítky: #Faktor P #Martin Duška #volby #Volby 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.