Archiv

Proč se jmenujeme Pirátská strana?

27. 09. 2017 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

„Moc se mi líbí, co děláte, ale ten název...“ To je častá reakce lidí na setkání s Pirátskou stranou. My jsme ale přesvědčení, že jsme své jméno zvolili správně. Rád bych vám vysvětlil proč. 

Piráti logo

Povšimněte si, že lidé často porovnávají Piráty se stranami, které založil bývalý vysoce postavený politik nebo miliardář. Panuje patrně obava, že pirátství ve jméně někoho odradí, na rozdíl od marketingových názvů jako třeba hnutí ANO. Tahle představa ale vůbec nebere v úvahu diametrálně odlišnou startovní pozici strany založené zespoda lidmi, které nadchla nějaká myšlenka, oproti straně s desítkami nebo stovkami milionů na reklamu.

Název Piráti, který navazuje na celosvětové pirátské hnutí, dokáže zaujmout i bez milionů na marketing. Právě díky našemu názvu jsme dokázali prorazit do médií, a tedy i do širšího povědomí bez větších nákladů. Právě díky tomu, že jsme zaujali, vstoupily k nám stovky členů. A právě díky našemu jménu ve volbách pravidelně porážíme strany s daleko vyšším rozpočtem. Naposledy třeba Zemanovce, kteří přitom billboardy polepili celou republiku. 

Mylná je i domněnka že náš název je příčinou nedůvěry lidí k Pirátům. Pokud říkají, že Pirátům nedůvěřují, není to kvůli jménu, ale kvůli tomu, že je neznají. Stejnou nedůvěru budí i jiné strany, které nejsou dnes a denně na televizních obrazovkách. A to prostě proto, že lidé nevědí, co od nich čekat. Když se podíváme na volební výsledky Pirátů v Mariánských Lázních, kde jsme v komunálních volbách dostali 20 % hlasů a v krajských volbách dokonce 30 % hlasů, je zcela zjevné, že ani v menším městě v Karlovarském kraji náš název nevytváří bariéru, která by lidem bránila volit Piráty.

Obrovská výhoda našeho názvu potom je, že v sobě propojuje globální program Pirátské strany – tedy strany zaměřené na práci s novými technologiemi. Chceme například zpřístupnit úřady přes internet, ale do politiky přinášíme také trochu rebelství. Piráti se nebojí jít proti proudu a posouvat hranice toho, co v politice je a není běžné. Zveřejňujeme zápisy ze setkání s podnikateli a politiky na internetu, nebo se nebojíme zůstat v opozici ve chvíli, kdy bychom museli kvůli vstupu do koalice zahodit své ideály. Hlavně ale nezapomeňte, že každý chce být trochu jako Johnny Depp.

 

Bc. Mikuláš Ferjenčík

Zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, lektor kroužků zábavné logiky, specializuje se na územní plánování

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Pirátské listy podzim 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.