Archiv

Islandští Piráti digitálního věku

11. 09. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

V pondělí 4. září se v pražském Impact Hubu uskutečnila exkluzivní konference s islandskými poslanci: Smárim McCarthym, který v Althingu zasedá od r. 2016, a Helgim Hrafn Gunnarssonem, který svůj mandát získaný v r. 2013 v nových volbách neobhajoval.

Piráti Island

Jsou zkušenosti přenositelné, a jaké to jsou? A co si z akce odnesl Ivan Bartoš, předseda českých Pirátů, který ji moderoval?

Smári McCarthy hovořil o nové politické dichotomii směřující k decentralizaci moci (čas videa 6:00 – 31:00), Helgi Hrafn Gunnarsson o poučeních z velmi rychlého úspěchu a rychlého růstu Pirátů na Islandu (51:00 – 1:40:00). V diskuzi pak také o tom, co si berou z politiky a jestli pomohlo, že na Islandu zavřeli některé bankéře (1:54:00 – 2:36:00). Včerejší konference mě nabila novým optimismem i pomohla pojmenovat fenomény, které znám i třeba z naší Koalice Vlasta na Praze 10. 

"Tradiční nástroje tradičních politiků jsou: zákony, regulace a dotace. Piráti netvrdí, že vše opraví. Kdo to tvrdí, tak vám lže. Nejsme řešením všeho. Náš cíl je poskytovat informace a díky technologiím zapojit ty, kteří se chtějí zapojit. Jednoduše, více demokracie lidem = lepší život. Opravit demokracii tak, aby veřejnost mohla dosahovat svého potenciálu. To je naším cílem," řekl k politickým cílům Smári McCarthy z Pirate Party Iceland.

"Naše vítězství není 10 poslanců a 14,5% ve volbách. Naše vítězství je společenská debata o tématech, která jsou podle nás důležitá. Podařilo se nám vnést naše témata a náš přístup do společenského diskursu. Lidé náš názor berou vážně a dokonce i naši oponenti se vždy ptají: A co na to Piráti? To nám dává obrovskou moc, a to je třeba si uvědomit. Podařilo se nám přesvědčit lidi, že náš pohled je přínosem. Nemusíme už nyní prosit média o zájem, protože stačí, že věci děláme a oni o nich již informují. To nám dává sílu a přináší to obrovskou odpovědnost. A to je naše vítězství." vysvětlil Helgi Hrafn Gunnarsson, že cílem není samotná politická moc.

Tlumočení do češtiny zajistila pirátská kandidátka do Sněmovny Olga Richterová, lingvistka a zastupitelka Prahy 10, do angličtiny Islanďanům tlumočil Jakub Michálek, místopředseda Pirátů.

Celý záznam konference naleznete zde: https://www.facebook.com/ceska.piratska.strana/videos/10155187263629039/?fref=mentions

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová

Štítky: #Helgi Hrafn Gunnarsson #Iceland #Island #Piráti #Smári McCarthy

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.