Archiv

Programové stanovisko Pirátů k problematice porodnictví

10. 09. 2017 | 14 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jsme různí lidé. U Pirátů respektujeme svobodu volby. Bezpečný porod má mnoho podob. Zejména chceme prakticky umožnit přítomnost porodních asistentek u porodu. 

Porody

Zasadíme se o to, aby v ČR přestaly být v předporodní i porodní péči běžně používány mnohé praktiky odporující doporučením dobré praxe stanoveným Světovou zdravotnickou organizací (WHO), zejm. se jedná o Kristellerovu expresi, rutinní epiziotomii a časté vyvolávání porodu, ale i o překonané doporučení kojit novorozence po třech hodinách či o praktiky vedoucí k separaci novorozence a matky.

Aktivně podpoříme dialog všech významných aktérů potřebných k proměně českého porodnictví (především se jedná o rodičky, porodní asistentky, lékaře-porodníky, lékaře-neonatology, laktační poradkyně a zdravotní sestry na oddělení šestinedělí). Během těhotenství a porodu dnes ženy v ČR podstupují mnoho vyšetření a zákroků, které jsou prováděny rutinně, a ne na základě reálné aktuální individální potřeby. Vedle špičkové péče o nemocné či nedonošené novorozence jsme proto bohužel i špičkou v počtu rutinních, zbytných a ve výsledku nebezpečných zásahů. Dobrý porod se vyznačuje minimálním počtem intervencí.

Britská studie (NICE, 2014) vyhodnotila, že pro zdravé rodičky s těhotenstvím bez komplikací (cca 45 % všech porodů) snižuje porod vedený porodní asistentkou riziko (zejména chirurgických) intervencí. Intervence při porodech přitom narůstají celosvětově i v ČR a nejsou bez rizika, pro matku i dítě. Podíl císařského řezu za posledních 20 let v ČR narostl až na  27 % ze všech porodů. Průběh porodu zásadně ovlivňuje psychická i fyzická pohoda rodičky. Pro některé ženy může znamenat bezpečný porod i možnost si po obeznámení s riziky informovaně zvolit i císařský řez. Pro jinou skupinu žen znamená např. možnost mít na porod dostatek času a intimity. Nástrojem pro dosažení tohoto cíle mohou být u zdravých žen a bezproblémových těhotenství jak porody na “porodních sálech vedených porodními asistentkami” (známé např. z Německa), tak např. porody v porodních centrech či porodních domech. Bezpečný porod je individuální záležitost a rozhodnutí, zda větší bezpečí přinese porod vedený lékařem, nebo porodní asistentkou, má být proto v rukou rodičky. 

Porodní asistentky jsou součástí přístupu respektujícího individuální odlišnosti. V ČR ale jejich péče v praxi není reálně dostupná. Nejsou totiž jasná pravidla jejich registrace na úrovni krajů a ty se je zdráhají registrovat. Následně není vůle dát jim smlouvy na poskytování zdravotních služeb ze strany zdravotních pojišťoven. Chceme proto jasná pravidla pro registraci porodních asistentek a takový systém samosprávných pojišťoven, který umožní vyjít vstříc individuální poptávce a hradit péči poskytovanou kvalifikovanými porodní asistentkami.

Pro dobré fungování takového systému je v ČR třeba změnit nezbytné náležitosti práce porodních asistentek vyjmenované ve vyhlášce "o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče" a zahrnující zdroj medicinálního kyslíku, kardiotokograf nebo pulzní oxymetr. Popisuje je i podnět Pracovní skupiny k porodnictví k samostatným porodním domům přijatý 28.6.2017 Radou vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Pak by tak jako v Německu či Velké Británii byla možná kontinuální péče jedné porodní asistentky před, během a po porodu.

Piráti dále navrhují umožnit vznik samosprávných pojišťoven. Díky tomuto opatření budou mít ženy skutečně na výběr. Skrze svou volbu péče pak posílí roli porodních asistentek ve vedení porodů. Důležité je, že to nebude mít dopad na ty, kteří o takovou možnost nestojí. Proplácení péče porodních asistentek v širším rozsahu například nabídne pouze jedna pojišťovna, a pojištěnci pojišťoven ostatních tak touto možností nebudou vůbec nijak ovlivněni.

Shrnutí Pirátského řešení

  1. Piráti chtějí reformu systému zdravotních pojišťoven, která umožní větší rozmanitost péče.
  2. Poptávka povede k nabídce předporodní a porodní péče vedené porodními asistentkami (a hrazené z pojištění).
  3. Změna vyhlášky umožní kontinuální péči poskytovanou porodními asistentkami (dnes hrozí milionová pokuta).
  4. Ženy pak budou mít skutečnou možnost informované volby podle svého zdravotního stavu a průběhu těhotenství.


------------
Tým, který sestavil stanovisko za Piráty a tématu se věnuje:
PhDr. Olga Richterová, olga.richterova@pirati.cz (svoboda volby v otázkách souvisejících s rodičovstvím, členka Republikového výboru a zastupitelka MČ Praha 10 v rámci koalice Vlasta)
MUDr. Zdeněk Hřib, zdenek.hrib@pirati.cz (garant programového bodu Zdravotnictví, autor návrhu komplexní reformy systému zdravotních pojišťoven, dále viz http://www.piratskelisty.cz/clanek-1718-zdravotnictvi-bez-reformy-pojistoven-je-lod-s-deravymi-plachtami)

 

 

Odborné konzultace: APODAC - "Asociace pro porodní domy a centra, z.s."
----------
Zdroje:

WHO recommendations (2018): intrapartum care for a positive childbirth experience. Geneva: World Health Organization. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO http://www.who.int/reproductivehealth/publications/intrapartum-care-guidelines/en/


WHO (2015): Pregnancy, childbirth, postpartum and newborn care. A guide for essential practice (3rd edition). ISBN: 978 92 4 1549356 http://www.who.int/maternal_child_adolescent/documents/imca-essential-practice-guide/en/


WHO (2015): Pregnancy, childbirth, postpartum and newborn care. A guide for essential practice (3rd edition). ISBN: 978 92 4 1549356 http://www.who.int/maternal_child_adolescent/documents/imca-essential-practice-guide/en/


NICE (2014, aktualizováno 2017): Intrapartum care for healthy women and babies.
https://www.nice.org.uk/guidance/cg190


ÚZIS (2014-2015): Rodička a novorozenec
http://www.uzis.cz/category/tematicke-rady/zdravotnicka-statistika/novorozenci


Podnět Pracovní skupiny k porodnictví k samostatným porodním domům přijatý Radou vlády ČR pro rovné příležitosti žen a mužů, přijatý 28.6.2017


HN (2017): Epidemie císařských řezů. 31.5.2017
https://ekonom.ihned.cz/c1-65750130-epidemie-cisarskych-rezu


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová a Zdeněk Hřib

Štítky: #asistentky #porodnictví #porody #rodičky #zdravotnictví

Komentáře k článku

Vlad 20.08.2018 14:59

Ano. Porod v klidu a bez zbytečných zásahů je právem člověka. Ani lékaři nejsou neomylní a jsou vzdělávání na řešení patologických stavů. Porod není nemoc, tak netřeba dělat s žen pacientky, pokud to není životohrožující.

Ivana 16.06.2018 12:30

Jiri: Ale ono to zas tak nefunguje. Cisla jsou jedna vec a pocity druhá. Proc ma rada zen po porodu, ktery ma byt prirozenou veci, trauma? Proc moje mamka pri zjisteni, ze ma holcicku, jako prvni litovala, ze bude muset rodit?

Stando: rizeni auta neni prirozenou zalezitosti, porod ano. Vam nekdo nakazuje, jak mate sedet na záchodě, kdyz Vas to boli?
Ad 2) argument non plus ultra. Kdyz jsou vsichni zdravi, vsechno bezpravi a nerespekt zapomenuto? A lehce usmevne, kdyz mate takovou bolest v brise (pro Vas napr. pri prujmu, jinak rozumejte kontrakci), ze Vas vzdy srazi na vsechny 4, chtel byste v tu chvili mit napichovany epidural do patere (to jeste ad 1), nebo odpovidat na zdravotni obtize dedy, nebo se soustredit na zvladnuti bolesti, ktera se da zvladat jen pri nevyrusovani a ponoreni do sebe?

Lucie M. 20.10.2017 01:28

Úžasné! Klaním se před Vámi! Tolerance je to z tohoto textu cítím nejvíce.
Pro Ludmilu Novotnou: Tím kojením po třech hodinách je myšleno, že se má právě kojit na požádání a ne přesně po třech hodinách (opravdu to tak ještě v mnoha porodnicích doporučují!)

Standa 13.10.2017 08:37

jen k těm heslům:
1) Bezpečný porod je individuální záležitost... Bezpečnost přece není individuální záležitost. Nechat rodičku vybrat si co je pro ni bezpečnější, je asi jako nechat řidiče rozhodovat jestli si zapnou pásy nebo ne...
2) Dobrý porod se vyznačuje minimálním počtem zásahů . To je přece nesmysl. Dobrý porod je ten na jehož konci je zdravý novorozenec a zdravá a spojená matka

Týna 30.09.2017 20:40

A nejde jen o porody... jste schopni se zabývat také otázkou proč na porodné nedosáhnou pracující lidé, kteří jsou sezdaní a odvádí státu nemalé daně? Proč se z porodného stala sociální dávka, misto toho aby to bylo jakési poděkování státu za příchod nového jedince a v budoucnu pracovní síly? Jak je možné, že matky samoživitelky , které neudali ani otce mají nárok na tolik příspěvků a rodiče, kteří pracují a poťrebují k dispozici jesle a školky tak takovou možnost nemají nebo jim dokonce dítě nebezmou do spádové školky?

Lucie 26.09.2017 14:12

Moznost volby je asi dobra. Na druhou stranu by rodice, meli nest cast odpovednosti. Pri komplikacich ma asistentka svazane ruce. Sama mam syna cisarem, kvuli spatnym srdecnim ozvam, kdybych nebyla na monitoru, jen tezko by se dalo rychle zasahnout jinde nez v nemocnici. A to jsem mlada a zdrava. Je mi tech asistentek pred soudy trochu lito, pokud tedy opravdu nepochybily... Omluvte diakritiku, pisu na telefonu.

Jiri 26.09.2017 09:34

trochu tvrdych dat: home birth slightly increases the risk of a poor outcome for the baby (from five in 1,000 for a hospital birth to nine in 1,000 – almost 1% – for a home birth). (http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/where-can-i-give-birth.aspx) a to je nutno podotknout ze britske zdravotnictvi ma rozsahlou sit midwife a midwife center a jsou daleko pripravenejsi na porody mimo nemocnici (pokud nejsou komplikace tak jsou misto nemocnic hodne popularni birth centra) -> ale vybudovat takovou sit stoji nemale penize. CZ se dlouhodobe orientuje na porody doma, a mame 5. nejmensi novorozeneckou umrtnost na svete (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2091rank.html) .... proc to menit kdyz to funguje?

Vendy 24.09.2017 17:16

Perfektní. Děkuju. Jediná volitelná strana. ?

Mariana Velčovská 13.09.2017 09:45

Super, ještě zahrnout homeopatii do hrazené péče...

Poodlelady 13.09.2017 09:23

Plně souhlasím. Pouze k příspěvku paní Ludmily Novotné bych ráda podotkla, že za první republiky mělo služku možná tak 5% žen (né-li méně) podle vyprávění mé babičky se prababička nejen že starala o miminko a starší děti, ale také o celé hospodářství a nemohoucí maminku. Sundejme už konečně ty růžové brýle při "vzpomínkách" na první republiku. Nicméně tím nechci polemizovat o tom, že situace v současnosti není ideální. Ještě se máme co učit od skandinávských zemí ohledně rovnosti žen a mužů. Všechno ale začíná v prostředí kde dítě vyrůstá.

Ludmila Novotná 12.09.2017 15:07

Kojení max. jednou po třech hodinách má svoje opodstatnění. Kojenci se velmi rychle dehydratují. Proto musí dostat napít nejpozději po 3h od předešlého kojení.

Sama jsem dávala dětem napít vždy, když si o to "řekli". V létě jsem přidávala ještě čaj.

Péče o kojence je velmi náročná. Je náročnější než chození do zaměstnání.

V naše společnost považuje za samozřejmé, že ženy vychovávají děti, starají se o domácnost a ještě chodí do práce. Mají v podstatě dvě zaměstnání. Jedno placené a druhé (výchova a péče o rodinu) zadarmo. Je to tak správně? Nemělo by se s tím něco udělat? Za první republiky a těsně po válce, ženy do práce nechodili, starali se o rodinu a ještě měli k ruce služku. Proč asi?

Zuzana Chlumská 12.09.2017 10:55

Hurá! :) Konečně někdo!

Šárka 11.09.2017 19:44

Skvělé! Doufám, že se české porodnictví posune k kousek dál...! :) Držím pěsti.

Helena 11.09.2017 14:24

skvělý nápad!

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.