Komentáře

Odpověď na článek: "Komu poslouží tzv. kauza Panama Papers?"

07. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

V plném znění zveřejňujeme odpověď na článek: "Komu poslouží tzv. kauza Panama Papers?"

Panama Papers

Vážený pane Ferjenčíku,

nedá mi to a reaguji na článek, který jste na Pirátských listech zveřejnili 3. listopadu 2016 s titulkem „Komu poslouží tzv. kauza Panama Papers?“.

Ne jednu stranu mám radost, že se lidé a zejména pak novináři ptají po financování médií i po motivaci jednotlivých autorů. Je to potřeba. A nás tato kritika aspoň nutí přemýšlet, co děláme špatně, a co bychom mohli udělat líp. Kritika by ale podle mého názoru měla být založena na fakticky pevném základě, ne na chybných tvrzeních.

V tomhle dopise chci hovořit nejen za České centrum pro investigativní žurnalistiku, ale i za Pavlu Holcovou – soukromou osobu se soukromými názory, která už je unavená konspiračními teoriemi kolem ČCIŽ a Panama Papers. Kauzu Panama Papers jsme do Česka a na Slovensko přinesli proto, že nám připadala důležitá. Pracovali jsme na ní mnoho měsíců v týmu čtyř lidí zadarmo. A odvážím se tvrdit, že kdybychom se ke spolupráci na Panama Papers nepřihlásili my, nikdo jiný by přístup do databáze nedostal. Se zahraničními novináři z organizací jako jsou ICIJ, GIJN a OCCRP – což jsou jedny z nejprestižnějších investigativně-novinářských organizací na světě, pracujeme dlouhodobě.

K Pirátům a ideám pirátského hnutí jsem vždycky měla blízko, proto váš článek zamrzí. Několik let jsem pracovala s jedním ze zakladatelů pirátského hnutí Smárim McCarthym. Mnohokrát jsme debatovali o svobodě internetu, Pirátech i jeho politických ambicích. Mimo jiné byl zarytým odpůrcem konspiračních teorií. Proto mě překvapuje, že jste jako Pirátská strana vydali názor Dagmar Klimovičové, který konspirativní je.

Samozřejmě mi lichotí, že nás paní Klimovičová považuje za politicky natolik mocné, že můžeme být nástrojem politických her mezi Andrejem Babišem a Petrem Kellnerem. V tomto názoru je kromě několika divokých tvrzení i několik faktických chyb. Bylo by fajn, kdybyste je buď opravili, nebo aspoň do budoucna zohlednili, že paní Klimovičová si neověřuje fakta.

Hned v prvním odstavci Dagmar Klimovičová píše: „...podle nových zjištění Adama Junka“ a dál rozvíjí myšlenku, že Adam Junek by mohl být trójským koněm Andreje Babiše v Seznamu. Ono ale o žádná nová zjištění nejde. Článek o PPF, Petru Kellnerovi a jeho firmách v Panama Papers vyšel už 5. května v Hospodářských novinách, 6. května pak i v Respektu a napsal ho Jaroslav Spurný – člověk, o kterém se opravdu nedá tvrdit, že by byl nástrojem Andreje Babiše oproti Petru Kellnerovi. Více zde: http://byznys.ihned.cz/c1-65283270-respekt-panama-zpristupnila-data-o-firmach-i-bankovnich-uctech-kellnerovy-ppf-se-tykaji-stovky-slozek

O něco dál paní Klimovičová tvrdí: „Centrum, které kromě jiných podporuje Nadační fond proti korupci Karla Janečka…“ Tohle není pravda. A docela by mě zajímalo, kde paní Klimovičová tuto informaci vzala. Naši podporovatelé jsou jednotliví dárci. Největší dar, co jsme kdy dostali, byl ve výši 22 222 Kč. Naše činnost je jinak financovaná ze zahraničních grantů, ze spolupráce na mezinárodních projektech nebo v rámci vzdělávacích aktivit.

Snažíme se být, co se týká našeho financování, transparentní. Všechny naše účetní závěrky a přehled aktivit jsou součástí výročních zpráv, ke stažení zde: https://www.investigace.cz/ke-stazeni/

Ve stejném odstavci paní Klimovičová spekuluje o tom, že jsme kauzu Panama Papers možná spustili, abychom odvrátili pozornost od Babišova Čapího hnízda. Datum publikování Panama Papers jsme neurčovali my, ale International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Věřte mi, že neděli večer (přesněji řečeno neděli 3. 4. 2016 ve 20.00) bychom opravdu nevybrali, a to z mnoha důvodů, nejenom marketingových.

Uznávám, že moje prohlášení v DVTV o transparentnosti Andreje Babiše nebylo šťastně formulované. Mluvila jsem ale z pozice novináře, kterému Andrej Babiš strukturou „všechno vlastní Agrofert a Agrofert vlastní Andrej Babiš“ zjednodušuje život. Nemusím složitě vysvětlovat vlastnické struktury vedoucí přes Kypr a Holandsko, nemusím zabíjet text floskulemi jako „údajný vlastník“ nebo „říká se, že majitelem je...“. Navíc rozhovor s Filipem Horkým končím zvoláním, že nechápu, proč se o kumulování moci Andreje Babiše nikdo kromě novinářů nezajímá. Což se podle mého názoru do profilu skalního fanouška pana Babiše nehodí.

U kauzy Jany Lütken jsme omluvu zveřejnit chtěli, nikoliv museli. Přišlo nám mnohem zábavnější formulovat následující omluvu: Vyjádření Českého centra pro investigativní žurnalistiku: “Omlouváme se tímto paní Ing. Janě Lütken, že jsme o ní v článku vydaném dne 3.4. 2016 nazvaném “Panama Papers” uvedli, že je bílým koněm. Paní Ing. Jana Lütken pouze vykonává správu řady společností s vlastníky, jejichž osobní údaje nejsou veřejně dostupné.“

Neomlouvali jsme se tedy za lživé vyjádření, jak tvrdí paní Klimovičová. Jméno Jany Lütken – jak je vysvětleno hned v několika článcích, se vyskytuje v části databáze, která není a pravděpodobně ani nikdy nebude zpřístupněna veřejnosti. Více informací třeba zde: https://www.investigace.cz/panama-papers-a-my-velmi-casto-kladene-dotazy/.

Andrej Babiš nás nikdy neplatil. Peníze od něj bychom ani nikdy nepřijali. A přestože nám poslal dopis, ve kterém za ministerstvo financí žádá o dokumenty z Panama Papers, nikdy přístup do databáze nezískal. Ani by při vší dobré vůli ten přístup získat nemohl. Nejsme totiž majitelé této databáze, přístupy tam nezřizujeme. Stejně tak nikoho na požádání nemůžeme přidat nebo vymazat. To, že Andrej Babiš není podílníkem žádné firmy, která se vyskytuje v Panama Papers nebo později v Bahama Leaks, si můžete ověřit zde: https://offshoreleaks.icij.org/.

Neznamená to, že firmy v offshorových destinacích jako třeba Panama nemá a nikdy jsme to netvrdili. Jen asi využíval servis někoho jiného než firmy Mossack Fonseca.

Proto Vás laskavě žádáme, abyste nesprávná tvrzení uvedli na pravou míru.

Pokud by Vás zajímalo, jak a kde pracujeme, rádi vás pozveme na návštěvu a zodpovíme veškeré další otázky.

S pozdravem

Pavla Holcová

ředitelka

České centrum pro investigativní žurnalistiku

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Pavla Holcová

Štítky: #Panama Papers

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.