Archiv

Rozhovor s Alešem Jaklem, kandidátem na Plzeňsku

17. 08. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Aleš Jakl bude kandidovat na Plzeňsku z osmého místa. Vystudoval Lesnickou fakultu České zemědělské univerzity a pracoval u obecních a státních lesů. Aktivně sleduje veřejné dění v tachovském zastupitelstvu a pomáhá Pirátům rozvíjet místní sdružení.

Aleš Jakl

Představte se pár větami.

Jmenuji se Aleš Jakl, narodil jsem se, žiju a pracuji v okresním městě Tachově. Vystudoval jsem Gymnázium v Tachově a Lesnickou Fakultu České zemědělské univerzity. Dvanáct let jsem pracoval u obecních a státních lesů.

Kvůli nadmíře byrokracie a velkému vlivu různých nepoctivců na hospodaření v lese jsem se rozhodl na čas změnit zaměstnání a v současnosti se živím jako řidič kamionu. Nová práce mi umožňuje se svobodně vyjadřovat a angažovat se veřejně za Piráty bez omezení vyplývajících ze zaměstnání v politicky řízené státní firmě. Mé vzdělání mě přirozeně vede k zájmu o přírodu, krajinu a šetrné hospodaření. Mezi další zájmy patří hudba, literatura, dějiny a šachy.

V Pirátské straně jsem členem od roku 2014. Od roku 2016 garantuji u Pirátů oblast zemědělství. Od roku 2017 jsem předsedou místního sdružení Pirátů Tachovska.

V čem je pirátský program jiný oproti jiným, etablovaným politickým stranám? Nabízí něco, co jiné partaje nenabízejí?

Pirátský program klade celkově velký důraz na otevřenost, participaci občanů a boj proti korupci. Piráti nebudou podporovat a udržovat stávající korupční struktury a mechanismy systémové korupce, které aktivně brání rychlejší modernizaci země kvůli vlastnímu profitu. Jsme realistickými zastánci přímé demokracie a nepodmíněného příjmu pro všechny občany. Budeme informační technologie využívat ke kontrole politiků a využívaní veřejných financí a ne k fízlování a ohlupování občanů.

 Co je pro vás osobně prioritou právě v této době, v příštím volebním období?

Zavedení transparentního hospodaření do státní správy a informačních technologií, přátelských k občanům. Zlepšení zadávání veřejných zakázek a omezení závislosti fungování státu na produktech obřích korporací.

V oblasti zemědělství prosazujeme lepší ochranu půdy, zrušení podpory biopaliv, reformu zemědělských dotací ve prospěch drobných a středních zemědělců a zajištění dostupnosti zdravých lokálních potravin pro všechny obyvatele. Chceme prosadit myšlenky potravinové suverenity do praxe.

Co podle vás o Pirátech ovšem lidé zatím nevědí, na co byste je rád upozornil?

Piráty považuju za normální politickou stranu s větším důrazem na využití informačních technologií a internetu, které umožňují spojení a spolupráci mnoha lidí na velké vzdálenosti a vedení kampaní v prostředí sítě. Chceme zachovat svobodu, bezpečí pro naše občany a voliče. Chceme zemi modernizovat a přinést podmínky pro prosperitu.

Mnoha lidem leží v žaludku náš dobrodružný název. Naším cílem není přepadání galeon naplněných nakradeným zlatem a zajatými otroky. Chceme ukořistit informace zatajované různými nepoctivci z řad státních úředníků a korporátních manažerů, z důvodu jejich lačnosti po přivlastňování veřejných financí a ošizení daňových poplatníků, zákazníků a spotřebitelů.

Bojujeme proti udržování a růstu škodlivých monopolů v hospodářství. Politika i v dnešní době s sebou nese prvky strategie, taktiky, boje, odvahy a dobrodružství, její aktivní provozování s sebou nese rizika i příležitosti. V politice lze nalézt a vytvářet i legraci a zábavu. Přenechat politiku „profesionálům“ a „podnikatelům“ znamená vzdání se vlastní svobody.

Z jakých důvodů by lidé měli volit Pirátskou stranu?

Piráti přináší do politiky svěží vítr a nové myšlenky (transparence, participace, open source, ZP). Naše inovace si zkoušíme sami na sobě. Každý zájemce může sledovat detailní informace o našem fungování, financování a rozhodování na internetu. Politiku děláme bez podpory velkých sponzorů, nejsme tím korumpovaní a zavázaní nikomu jinému než našim voličům.

Budeme podporovat drobné šikuly proti obřím monopolistům a státní buzeraci. Budeme podporovat rozvoj lokální ekonomiky. Lidé by si měli uvědomit, že nejít k volbám znamená přiblížit se ke státně-korporátní totalitě. Dnes dokonce nestačí ani chodit k urnám jednou za 4 roky, protože politici většinu svých slibů nedodržují a z důvodů korupčních vlivů často dělají pravý opak toho, co chtějí a potřebují voliči. Je třeba uplatňovat vliv na politiku nepřetržitě během celého volebního období. Podporujeme zavádění prvků přímé demokracie.

Osobně bych si velmi přál, aby lidé Piráty nejen volili, ale v hojné míře se stávali našimi aktivními členy a příznivci. Nízký počet členů je faktor, který dosud limituje naše politické aktivity. Piráti si nelibují ve schůzování a planých diskuzích, ale kladou důraz na organizování akcí pro veřejnosti a aktivní komunikaci s veřejností a voliči. Spolupracují spolu členové s podobnými názory napříč stranickou strukturou.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #Aleš Jakl #Plzeňský kraj #Rozhovor

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.