Komentáře

Tajemství Babišových koblih

15. 08. 2017 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Opakovaně se setkávám s tvrzením, že lidi, co volí Babiše mu "skočili na koblihu". Je to naprostý omyl a protože už mě nebaví vyvracet to každému zvlášť, pokusím se to vysvětlit tady.

Kobliha

Kobliha nepůsobí tak tak, že by člověk dostal pamlsek za pár korun a proto by někoho volil. Kobliha je symbol a právě ta symbolická rovina je klíčová a vysvětluje, proč tak dobře fungují.

1) Kobliha je produkt, který je spojený s Babišovým podnikáním a touto formou hnutí ANO zdůrazňuje, že Babiš podniká v oblasti, na které nejenže není nic špatného, ale dokonce je zcela zásadní - umožňuje nakrmit obyvatelstvo. Babiše tedy koblihy identifikují jako "slušného podnikatele", oproti podnikatelům, kteří dělají v IT, marketingu, staví dálnice (oblasti, přes které se historicky tuneloval stát), případně dělají něco jiného, pod čím si volič nic konkrétního nepředstaví.

2) Rozdávat jídlo symbolizuje schopnost postarat se o ostatní a to z pozice někoho nad námi. Babiš tím sděluje, že má na to, aby se o nás staral. To je další pilíř jeho marketingu.

3) Kobliha je sladká, je to bonus, je to něco navíc. Babiš sděluje, že jako stát máme na víc, než na suchej chleba.

4) Naprosto klíčový prvek koblihové kampaně potom je, že koblihy rozdává přímo Babiš osobně. Miliardář sestoupil mezi nás prostý lid, aby nás nakrmil. Nasycení zástupů z bible asi znáte. Jinými slovy, Babiš se prezentuje jako tatíček národa (reference ke Karlovi IV. a Masarykovi) a symbolicky vyjadřuje, že nás (prosté lidi) má rád.

Každá kontaktní kampaň potřebuje něco, co se dá rozdat. Člověk, co od vás dostane dárek, je vám v něčem zavázaný, to je základní psychologický princip (my třeba rozdáváme noviny), ale ten závazek nespočívá v předmětu samotném, ale v tom, co se s předmětem spojuje (u Pirátů šíření informací). Koblihy tento požadavek naplnily dokonale.

Babiše tedy lidi nevolí kvůli koblihám, ale protože vytvořil dojem, že je "solidní podnikatel, který se o nás chce postarat, protože nás má rád." Koblihy jsou jeden z mnoha způsobů, jakým to kampaň ANO říká.

Já tomu nevěřím, ale netroufám si shazovat lidi, co ho volí slovy, že se nechali koupit za koblihu. Klíč k poražení Babiše potom nespočívá ve vysmívání se voličům, ale v tom srozumitelně přesvědčit lidi, že Babiš není slušný ani solidní podnikatel a že mu na lidech nezáleží. Ostatně jinak by řešil třeba dopady na desetitisíce majitelů e-shopů před tím, než to EET spustil. Alternativně se samozřejmě dá vymezit i tou obsahovou vizí: Nechceme stát, kde se o nás pan ředitel stará, ale stát, kde jsou si občané rovni a mají možnost se o sebe postarat sami.

Pusťte nás na ně!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Andrej Babiš #Piráti

Komentáře k článku

Fracek 04.12.2018 14:57

5) Je to o tom že zloděj křičí chyť zloděje. Za ty roky od 89 se tu už razilo hodně hesel, manipulovalo se, kradlo a lhalo. My hloupí lidé už dávno nikomu nevěříme, ani Babišovy. Jo zase se dá o tom demagogizovat a polemizovat, ale člověk který není hloupý ví že ten kdo žvaní jen žvaní. A tak se ptám není lepší jeden Lump než nepočítaně?

Oliv 07.01.2018 22:59

Nedali se "koupit koblihou" - uvědomují si, že možnost přihrávání si malé domů existuje i u hnutí ANO. Jen po všech těch obrovských zlodějnách, které nikdo nešetřil, nebo nedošetřil a pravděpodobně šetřit už nebude, míra "malé domů" nedosáhne těch částek jako u předchozích vlád.

Kateřina Petlíková 24.11.2017 14:28

Já si myslím, že málo kdo, kdo používá slova:"nechali se koupit koblihou",to myslí opravdu tak, že lidem ke zvolení Babiše stačila ta kobliha jako taková. Většina to myslí pravděpodobně přesně tak, jak píšete, že skočili na dobře udělanou reklamu.

PetraHoch 20.11.2017 16:13

No co já vím, slíbil Babiš důchodcům zvýšení důchodů... koblihy je nezajímaly...

svarccerni 07.11.2017 12:59

vlil madčí politici jsou sm patickí pro buduocnost.piráti.cz stranu.pro mladčí voliče

Návštěvník 25.10.2017 14:06

Je snadné někoho za něco kritizovat, ale málokdo dá něco. Nevím proč koblihy, možná se inspiroval pohádkou. Každopádně čekám na vaši kritiku ...

antikoblihar 10.09.2017 08:28

Nechali se zblbnout koblihou. Doporucuji dokument Selsky rozum.

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.