Archiv

Radek Holomčík, volební lídr na Jižní Moravě, nejen o Pirátech

18. 07. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Jak vnímá politickou realitu Radek Holomčík, jednička v Jihomoravském kraji? Co by chtěl změnit a jaké jsou největší přednosti Pirátů, se dozvíte v prvním rozhovoru s kandidátem z Jihomoravského kraje.

Radek Holomčík

Proč jste se rozhodl kandidovat právě za Pirátskou stranu? Čím konkrétně vás tato strana přesvědčila? 

Náš stát připomíná autobus, který řídí slepý řidič. Dost často mám z výstupů stran pocit, že jejich členové mentálně zatvrdli někdy v roce 1983. Pirátská strana vznikla jako reakce na nepochopení reality 21. století establishmentem. Lidé, kteří stranu vybudovali a neustále budují, si uvědomují, že pokud chcete jít dopředu, musíte se dopředu taky dívat.

Mě osobně přesvědčila Pirátská strana důrazem na svobodu, transparenci a otevřenost s přídavkem rebélie, ale nikoliv bez příčiny. Pirátskou stranu jsem poznal až po tom, kdy jsme v roce 2010 ve Strážnici založili nezávislou komunální kandidátku. Když jsem pak po roce srovnal to, s čím jsme kandidovali u nás, s tím, co hlásají Piráti, byla shoda tak velká, že nebylo cesty zpět.

V čem je Pirátský program kvalitnější oproti jiným, etablovaným politickým stranám? Nabízí něco, co jiné partaje nenabízejí?

Česká politika je neustálé opakování primitivních příkazů - povolit, zakázat, zvýšit daně, snížit daně, vytvořit nový úřad, vytvořit nové dotace. Je to dáno nekompetentností a neochotou zapojovat veřejnost do rozhodování. Piráti kladou důraz na zapojení občanů, na kontrolu moci, na vytváření alternativ místo zákazů a příkazů. 

Ze všech stran máme nejlépe zpracovaný program pro informatiku v 21. století, jednu z klíčových, ale dlouhodobě zanedbávaných oblastí. Přinášíme také tolik potřebnou reformu autorského zákona a změnu nesmyslného přístupu ke konopí. Osobně jsem velice rád, že jako prioritu máme postupné snižnování podpory biopaliv a chceme také změnit dotace v zemědělství.

Co byste chtěl za Piráty prosazovat na půdě Sněmovny?

Jako prioritu vnímám posun od hájení zájmů politiků k hájení zájmu občanů. Některé praktické ukázky arogance moci a ignorace veřejnosti jdou vidět jasně - vykostění registru smluv, nebo třeba to, jak jde Ministerstvo kultury na ruku OSA. Ale je toho mnohem víc. Třeba vliv finančních institucí na legislativu, kterou se řídí prodej různých pojištění a spoření, a která umoňuje to, čemu říkám finanční šmejdi. Nebo vliv největších pobíračů zemědělských dotací na Ministerstvo zemědělství a z toho plynoucí netrestání otřesného ničení půdy, které významně přispívá k problematice sucha.

Tohle jsou věci, které mi osobně strašně vadí, o to víc, když vidím, jaký mají dopad na život v ČR. A jsou to přesně ty věci, které jdou torpédovat bez ohledu na to, zda skončíme v opozici, nebo koalici.

Z jakých důvodů by lidé měli volit Pirátskou stranu?

Máme za sebou 8 let, máme zkušenosti, ale žádný skandál. Nekážeme vodu a nepijeme víno - to, co máme v programu, aplikujeme taky sami na sebe - máme transparentní hospodaření, fungující vnitrostranickou přímou demokracii, většina našich akcí je otevřená veřejnosti, máme evidenci lobbistických kontaktů.

Ukázali jsme, že dokážeme vládnout i to, že zvládáme být tvrdou, ale konstruktivní opozicí. A to je přesně ta změna, kterou naše země potřebuje.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #Jihomoravský kraj #Radek Holomčík #Rozhovor

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.