Archiv

Piráti pro moderní a specializovanou armádu bez korupce

27. 09. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti jsou standardní politickou silou, která si je plně vědoma, že se bezpečnostní situace v poslední letech zhoršila a je tedy třeba se dívat na otázku obrany s plnou zodpovědností.

obrana logo

Obrana a mezinárodní politika

Piráti podporují efektivní modernizaci armády. Nesmí znamenat zbytečné plýtvání finančních prostředků, nebo dokonce utrácení peněz za jiným, skrytým, účelem. Piráti už vícekrát dali najevo, že jsou nejvíce koherentní stranou a zásadní politickou silou v boji proti korupci a nikdo z nás není tak naivní, aby nevěděl, že v obranných rozpočtech se v minulosti často špatně hospodařilo.

  • Jako žádoucí oblast pro investice vidíme hlavně kybernetizaci a s tím spojenou obranu kyberprostoru. Jedná se o postoj, který reflektuje vědomí, že nebezpečí dnes číhá hlavně na místech, která byla považována za nekonvenční. Z principu nejsme proti obnovení konvenční výzbroje, ale musí být prováděna právě v duchu plné elektronizace. V tomto procesu vidíme pozitivní přínos pro domácí firmy a pro celou domácí ekonomiku, jelikož investice do nejmodernějších technologií jsou ty, které vytváří největší multiplikační efekt v ekonomice.
  • Chceme kontrolní roli parlamentu vůči rozvědce. Ačkoliv žádná standardní západní armáda neřeší politické otázky, musí mít nicméně schopnost celou mezinárodní situaci v globálu monitorovat, aby byla připravena na eventuální zásah. Plošná investice do informačních technologií je jistou zárukou ke zlepšení stavu vojenského zpravodajství. Avšak jakýkoliv exces ze strany vojenského zpravodajství je nepřípustný: kvalitní kybernetická obrana nevyžaduje plošné odposlouchávání internetu. Jsme proti tomu, aby kontrola kontrarozvědky podléhala jednomu ministrovi. V mírovém stavu kontrolní role patří parlamentu, a to je pro nás zásadním principem.
  • Teroristické útoky ohrožují celou Evropu a musíme být na nebezpečí připravení. Jsme nedílnou součásti evropského a severoatlantického civilizačního prostoru. I česká armáda musí být připravena bránit hranice EU, přestože nejsme hraniční zemí. Veškeré úseky armády si musí být vědomy, že teroristické útoky mají jako terč celou Evropu, která nesmí v žádném případě podceňovat tuto formu nebezpečí.

Prestiž armády, mezinárodní zapojení a specializace

I tato otázka má byt spojena s celkovým stavem financí v zemi. Je jasné, že pokud chceme modernější bezpečnostní systémy, vítáme iniciativu těch vlád, které rozpočet na armádu zvýší. A to s vědomím, že otázka bezpečnosti nesmí být nikdy vnímána jako cesta k omezování svobod, kterou jsme si dlouho všichni vybojovávali. Známe cestu, jak zvýšit rozpočet obrany, zároveň pomoci ekonomice a nezatěžovat občany scestnými zákazy.

  • Jsme naklonění aktivní pomoci a zapojení českých profesionálních vojáků a civilistů do mezinárodních vědeckých a vzdělávacích programů. Tato cesta vede přes racionální podporu technologického vývoje a používání nejmodernějších elektronických systémů - rentabilně a s největší garancí pro soukromí.
  • Je možné rychle pozvednout pověst specializovaných útvarů Armády České republiky, po vzoru protichemické jednotky. Ačkoliv je i podle konstatování vojenských spojenců český vojenský personál vysoce kvalifikovaný, všimli jsme si, že je poměrně málo zastoupený s ohledem na jeho kvalitu, v rámci mezinárodní aliance. Tuto okolnost nepovažujeme za racionální, i když jsou kvóty důstojníků zakotveny v organizační radě velení NATO.
  • Důstojníci a poddůstojníci musí mít jasnou kariérní perspektivu a být zcela nezávislí na jakékoliv momentální náladě politiků. Vnímáme velice negativně typický český trend nominovat a odvolávat důstojníky armády podle nálady úřadujícího ministra. I v tomto případě znamená hlas pro Piráty hlas pro radikální snížení korupce a klientelismu, který se často schovává za nesmyslné odvolávání zaměstnanců.
  • Vážíme si veteránů a bude usilovat, aby jim byla poskytována náležitá finanční podpora. Vědomí, že společnost na své veterány nezapomíná je jednou ze zásadních hodnot demokratického státu.


Autor:

Doc. dott. Giuseppe Maiello, Ph.D.

Autor je programovým garantem Pirátů pro oblast obrany

Kontakt:

giuseppe.maiello@pirati.cz

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Giuseppe Maiello

Štítky: #Giuseppe Maiello #Obrana #Volební program 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.