Archiv

Chceme EU blíž občanům a férovější přístup k rozvojovým zemím

14. 07. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Svět se změnil. Díky moderním technologiím poprvé v historii cestujeme, obchodujeme, bavíme se, pracujeme a žijeme skutečně globálně. Mladí Češi dnes vyrážejí na studia do Ameriky, Japonska nebo Austrálie, mnohdy se tam žení a zůstávají tam. Málokterá z věcí, které nás obklopují, není alespoň z části vyrobená v Asii nebo alespoň v jiném evropském státě. Všechny nás propojuje internet - generace narozené po roce 2 000 už nepoznají svět, kde nebylo možno pár kliknutími získat zpravodajství z druhé strany planety. Politici tradičních stran nedokážou tuto změnu pochopit – zahraniční politika je v jejich podání v lepším případě hádkou o rozdělování evropských dotací, v horším rozmisťování myslivců k obraně státních hranic.

Mezinárodní vztahy logo

Reforma Evropské unie

  • Chceme vyšší zapojení občanů a Evropského parlamentu do rozhodování. Současná Evropská unie bohužel zdaleka není vhodným nástrojem pro prosazování zájmů svých občanů. Je řízena převážně premiéry jednotlivých členských států (Evropskou radou). Pokud už řeší zájmy občanů, soustředí se při tom na své domácí problémy a společný evropský zájem ignorují. Proto prosazujeme vyšší zapojení občanů a Evropského parlamentu do rozhodování. Evropský parlament je přímo volen občany celé Unie a frakce v něm se vytvářejí podle podobného pohledu na věc, bez ohledu na národnosti. Chceme-li věcnou diskusi o skutečných problémech, které trápí celou Evropu, musíme tento přístup upřednostnit.
  • Chceme omezovat byrokracii a bojovat proti nesmyslným dotacím a plýtvání v EU. Dlouhodobá nemožnost řešit zásadní věci přivedla Evropskou unii do stavu, kdy řeší věci druhořadé, které by bylo možno lépe rozhodovat na úrovni členských států. Na evropské úrovni se musejí rozhodovat záležitosti podstatné pro celou Evropu a společné prostředky se musejí utrácet na jejich řešení.
  • Nepřijmeme výjimky zvýhodňující některé země, trváme na ochraně práv evropských občanů ve Velké Británii včetně 40 000 Čechů. Situace už je skutečně neúnosná – v loňském roce vedla nespokojenost občanů k rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou Unii. Jakkoli rozhodnutí Britů litujeme a respektujeme ho, nemůžeme opustit své principy – 4 základní svobody pohybu (zboží, služeb, osob a kapitálu) musejí v rámci Evropského prostoru zůstat nedělitelné. Bude-li si Velká Británie chtít udržet přístup na evropský trh, budeme požadovat přístup pro české pracovníky na britský pracovní trh.
  • Nejen v rámci EU, ale při všech jednáních chceme, aby ČR jednala a obchodovala se všemi zeměmi jako rovný partner, od velmocí po rozvojové státy. I velké státy dělají chyby. Popíráním nebo zamlčováním vojenské agrese nebo porušování lidských práv si nezískáme přátele, pouze se stáváme sluhy.

Férová mezinárodní politika

  • Nahradíme složité, tajně vyjednávané mezinárodní smlouvy, jako je TTIP, jednoduchými smlouvami. Současné mezinárodní obchodní smlouvy neslouží pouze k odbourávání celních bariér. Ve snaze propojit často velmi odlišené právní systémy spolu přinášejí i řadu dodatečných regulací, kterými je dále zesložiťují a vytvářejí obrovský prostor pro zneužití. Chceme jasné, předem stanovené cíle dojednané pod veřejnou kontrolou. Dohlédneme na to, že na prvním místě nebudou zájmy lobbistů, ale občanů.
  • Nesouhlasíme s vykořisťováním chudých zemí nespravedlivým využíváním jejich přírodního bohatství, vnucováním vysokých cen západních patentovaných léků na smrtelné choroby a dalšími podobnými praktikami. Tento přístup dlouhodobě proměňuje státy 3. světa ve zdroj uprchlíků, teroristů a nemocí, které ohrožují i nás. Život lidí v Africe, Jižní Americe a dalších státech „globálního jihu“ nesmí být za trest, aby neexistoval důvod prchat k nám.
  • Evropa má prostředky k řešení problému s uprchlíky a my je chceme využívat. Žádná debata o zahraniční politice nemůže minout otázku národních zájmů, ale málokdy dojde ke shodě na tom, co jimi myslíme. Pokud se například v důsledku války, potravinové nebo ekologické krize vydá na útěk jen 1 ze 100 obyvatel naší planety, bude to přes 70 milionů lidí. To není úplně malý problém, je tedy v českém národním zájmu, aby se podobná katastrofa v našem okolí neodehrála. Zároveň se z úzce českého pohledu jedná o problém neřešitelný. Tento národní zájem ale sdílíme s mnoha dalšími národy, k jejichž hranicím by podobná uprchlická vlna dorazila. Společně navíc máme prostředky k jeho řešení – spíš než o českém, má tedy smysl mluvit buď o „evropském národním zájmu“ nebo o „univerzálním všelidském zájmu“. K těm má smysl přihlížet při hledání odpovědí v mezinárodní politice.

Globální odpovědnost

  • Odmítáme vynucování hranic na internetu. Zasazujeme se o to, aby lidé ze všech zemí světa měli svobodný a anonymní přístup k internetu. Pirátské strany vznikly v na počátku 21. století, aby pomohly prosazení nových myšlenek do politiky. V současnosti existují Pirátské strany ve více než 50 státech světa a do dalších se šíří. Společně bráníme svobodné šíření informací, které nás posouvá vpřed.
  • Nebudeme ignorovat stav lidských práv a demokracie v ostatních státech. Cenzura internetu, podpora terorismu, plošné sledování a další podobné činnosti autoritářských režimů škodí obyčejným lidem bez ohledu na hranice. Podporujeme symbolickou i konkrétní pomoc disentu v autoritářských zemích. V rozumné podobě je nedílnou součástí naší diplomacie. 
  • Podporujeme revizi Úmluvy OSN o omamných látkách s cílem zásadně snížit vliv nelegálních drogových kartelů. Současná celosvětová „válka proti drogám“ nepřinesla navzdory mnohaletému snažení žádný pokrok, pouze absurdním způsobem zvýšila ceny těchto chemických látek na černém trhu. Tím přispívá k rozvoji organizovaného zločinu, financování terorismu a zločineckých režimů (významným vývozcem drog je např. Severní Korea).

 

Autor:

Mgr. Mikuláš Peksa

Garant programového bodu mezinárodní vztahy

Kontakt:

mikulas.peksa@pirati.cz

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Peksa

Štítky: #Mezinárodní vztahy #Mikuláš Peksa #Programoví garanti vysvětlují #Volební program 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.