Archiv

Digitalizace znamená méně úřadů - využijme odborníky, které máme

11. 07. 2017 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Chceme stát, který nezná zavírací dobu, stát, kde úřední úkon vyřeší občan za pár kliknutí. Díky dostupným technologiím to není žádná fantasie, ale může to být blízká budoucnost. Občan musí být vnímán jako klient, o kterého se stát stará, nikoliv jako nevítaná přítěž. Jsme stát s velkým množstvím špičkových odborníků, avšak necháváme se ždímat nekompetentními dodavateli.

Informatika logo

Méně papírů = víc volného času

  • Důsledná digitalizace státu usnadní mnoho věcí. Nesmí se však jednat o převádění dnešních papírových procesů do digitálních. Je třeba začít od podlahy stejně jako ve Velké Británii. Pokud budou procesy důsledně digitální, bude jejich použití stejně jednoduché jako použití e-mailu. Vždy budete přesně vědět, v jaké fázi jste a na co se čeká. Čas to však neušetří jen vám, ale i úředníkům. Ti se namísto monotónní práce budou moci věnovat opravdovým problémům – a tedy jak občan, tak úředník budou trávit svůj čas smysluplněji.
  • Spolu s odborníky jsme zpracovali jasný plán pro digitální Česko, který se inspiruje Británií. V minulosti podobné vize slibovali již mnozí politici. Ale my opravdu víme jak na to.  Nechceme jen slepě objednávat další špatné služby, jako se děje doposud. Naši lidé opravdu problémům rozumí. Nejsou to manažeři, kteří se nechají opít rohlíkem, ale odborníci, kteří obdobné systémy již implementovali. Jako vrcholnou záruku kvality služeb navrhujeme, aby každá služba byla testována přímo na ministrovi. Umíte si představit Babiše, jak získává certifikát k rozjetí provozu EET?

Vyšší kvalita za méně peněz

Byť je informatika většině lidí vzdálená, kauzy typu OpenCard, Registr vozidel, EET, S-karet apod. zná skoro každý. Ví se o nich, že stály ohromné prostředky a téměř nebo dokonce vůbec nefungovaly. Jedná se o investice, které lze rovnou odepsat, protože nemají reálnou hodnotu. Tento trend se však netýká jen těchto známých kauz, ale i stovky dalších, napříč státem i obcemi. Například systém na evidenci soudních sporů Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který stál 44 milionů Kč, ale vůbec se nepoužil. Proto pečlivě sledujeme světové trendy. A to jak samotný software, tak praktické využití v jiných státech – jmenovitě Britanie, Estonsko, Německo a Rakousko. Tyto státy jsou členy EU, mají velmi podobnou legislativu a lze se s nimi dobře srovnávat.

  • Prosazujeme používání open source software, který zajistí znovupoužitelnost, možnost přizpůsobení a znatelně sníží celkové náklady. Velmi často je totiž opakujícím se kamenem úrazu nedobrovolné připoutání k jednomu dodavateli (vendor lock-in). Jedině open source software zajistí opravdovou tržní soutěž, kde bude rozhodovat nabídka a nikoliv předchozí nevýhodné smlouvy a pochybné kšefty.
  • Je třeba obnovit ministerstvo informatiky, které dostane celou digitální transformaci na starost. A musí být jasné, že tato činnost se bere vážně. I dnes stát tvoří standardy a doporučení, ale většinou bezzubé kompromisy, které ustupují přání kartelu dodavatelů. To musí skončit. Musí vzniknout nová pravidla, která pomohou digitalizaci. Pokud se věci začnou dělat promyšleně, tak i náklady budou o několik řádů nižší. Důležité je centralizovat vizi, ale decentralizovat provoz. Čili určit kvalitní pravidla, ale nepřebírat běžný provoz. Za ten si samozřejmě musí zodpovídat jednotlivé instituce samy.

A něco navíc:

  • Opendata jsou ropou 21. století. Moderní služby stojí na informacích od zákazníků, na pečlivé optimalizaci a kvalifikovaných rozhodnutích. Nic z toho nejde bez jasných informací (dat). Stát je producentem mnoha dat. Např. většiny jízdních řádů (veřejná správa spoje objednává), mapování inženýrských sítí, informací o kvalitě životního prostředí, ale např. i o topografii kulturních zařízení a událostí. Tato data by měla sloužit občanům, ale mnohdy se tak neděje. Příkladem jsou právě jízdní řády, o které projevila zájem společnost Seznam.cz, ale Ministerstvo dopravy a společnost Chaps je nechtějí vydat. My jsme však přesvědčeni, že pokud data vznikají z veřejných peněz (nebo z nařízení legislativy), je třeba je zveřejnit. V Praze jsme z opozice úspěšně rozjeli projekt celopražských otevřených dat: http://opendata.praha.eu . A v obdobné činnosti chceme pokračovat i nadále.
  • Naše země má světové odborníky, tak je využijme. Kyberbezpečnost je velkým problémem dnešní doby. Není divu, že nikdo schopný nechce pracovat pro zcela zkostnatělé státní instituce. Zvláště pak, pokud uplatňují zásadu všechno tutlat. Moderní informační bezpečnost je naopak postavena na otevřeném přístupu, kde hraje roli nezávislý audit, systém odměňování za nalezené chyby, poučení se z chyb a jejich oprava. Jenže náš stát dělá pravý opak, čímž jsme na tom špatně i přesto, že naše země vychovává světové odborníky. Musí se změnit přístup k větší flexibilitě a věcnosti a půjde to.
  • Je třeba odmítnout šmírovací programy, kterými si stát svoji neschopnost kompenzuje. Jedná se pouze o omezování soukromí a zbytečné zakázky pro předem vybrané firmy. Na změně se musí podílet i dodavatelé. Stát je sice slon v porcelánu, ale není jediný viník současné situace. Firmy, které za desítky milionů dodají zcela nefunkční software též nemohou být důvěryhodným partnerem. Smlouvy se musí revidovat. Musí být požadován open-source a v některých případech i odpovědnost dodavatele.
  • Síťová neutralita je pro nás všechny důležitá. Jedná se o princip, že jsou si všechna data na Internetu rovna a nelze některá blokovat. Protože jinak se váš poskytovatel Internetu může rozhodnout, že vám zablokuje přístup např. k torrentům. Ty se krom warezu využivají na mnoha dalších místech. Jenže váš poskytoval se rozhodne, že ví lépe než vy, co je pro vás dobré. Tento princip je extrémně nebezpečný a v krajních případech vede až k cenzuře.


Autor:

Ondřej Profant

Garant programového bodu Informatika, předseda Pirátů v Praze.

Kontakt:

+420 607 580 015

ondrej.profant@pirati.cz

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Profant

Štítky: #Ondřej Profant #Programoví garanti vysvětlují #Volební program 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.