Archiv

Piráti vytrvale hledají cestu – od ledna mají putovní univerzitu

27. 06. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Když celý svět mlčí, i jeden hlas je mocný.
- Malála Júsufzajová

Pokud nenávidíte násilí a nevěříte politice, zbývá jediný lék: Vzdělání.
- George Orwell

Učení je proces, během něhož jsou nám prezentovány znalosti, poté tvarovány skrze porozumění, diskuzi a reflexi.
- Paulo Freire (na fotce)

Paulo Freire

V jaké zemi nejrychleji, kde s nejlepšími výsledky, a kde nejlevněji se podařilo prosadit určitou zlomovou politiku, která podstatně zlepšila život lidí v té které oblasti? I na tyto otázky se bude snažit hledat odpověď Pirátská putovní univerzita. Dobré řešení se totiž mnohdy vyjeví až poté, co o sebe křísnou velmi různorodé myšlenky. Právě takové tvůrčí a nepředpojaté prostředí, které pak může odvážně otevírat nové myšlenkové obzory, chce nově vznikající Pirátská putovní univerzita postupně vytvářet a kultivovat.

Vzpomněli byste si na některé slavné pedagogické reformní experimenty, které dokázaly ve svých zemí téměř nemyslitelné? P. Freire v Brazílii, The Next Einstein v Africe, The Hole in the Wall v Indii, finské reformy a jiné? Pokusíme se je napodobit, upravit a obohatit o vlastní nápady uvnitř strany. Přijde totiž doba, kdy také české školství se bude muset probudit do 21. století. Jako strana máme pravidlo, že dřív než budeme zavádět něco v politice, chceme si většinu věcí otestovat v praxi, ať už na sobě nebo v každodenním životě. Ne nadarmo v našem programu stojí, že „podporujeme svobodnou volbu vzdělávací cesty. Prosazujeme rozmanitý vzdělávací systém, kde si každý může vybrat tu nejvhodnější školu i způsob výuky, a dosáhnout tak maxima svého potenciálu.“

Skutečně svobodný prostor

Putovní – inu, protože za vámi dojede, kam si ji pozvete, pokud zájem o ni projeví alespoň deset lidí. Co ale „univerzita“? Je užití tohoto vznešeného slova na místě? Rozhodně, jde totiž o dost podstatnou věc: Původně ve středověku znamenal latinský výraz universitas „sdružení, jednota“, která vznikla z potřeby prosazovat a chránit akademickou svobodu bádání a předávání znalostí mladším zájemcům. O tuto svobodu akademický svět do značné míry přichází, protože akademici tráví víc a víc času soutěžením o granty, tj. účelové zdroje na každý jednotlivý rok, jsou pod tlakem kultury auditu a čím dál narůstající byrokracie, která se snaží za každou cenu měřit akademický či vědecký výkon. Chceme tedy pro vzdělání opět vytvořit skutečně svobodný prostor.

Založení Pirátské putovní univerzity, po jejímž „vystudování“ vás nečeká žádný diplom, žádné vnější odekorování titulem, ale jen dobrý pocit, odměna ryze vnitřní povahy, je také určité gesto směrem k někdejším rychlostudentům plzeňských práv i jinde.

Open source univerzita čili „urobme si sami“

I když je současný svět překotný, chaotický a mnohovrstevnatý, jako politická strana aspirující na dobrou správu země se také nutně musíme pokoušet poznávat svět kolem sebe jako to, co je „uspořádané, přehledné“. A to bez dlouhodobého zrání znalostí nepůjde. Univerzita proto chce usilovat o smysluplnou a interdisciplinární syntézu poznatků.

Ovšem naše cesta k tomuto ideálu je po vzoru open sourcových řešení a chytrého hejna otevřená. Není žádná vstupní bariéra nebo výchozí bod – ani pro „studenty“, ani pro „přednášející“ či průvodce studiem. Každý může dostat příležitost ukázat, co v něm vězí. Navrhnout novou přednášku, rozvinout si nový obor (monetární gramotnost, kostarická studia, mírová dividenda, vzdělávací architektonika, vědecký scouting, vizuální deliberace a kolektivní inteligence) nebo ukázat, kde se objeví nové pracovní příležitosti budoucnosti...

Rovněž „osnovy“ studijního oboru jsou flexibilní – podle časových možností i schopností jednotlivců. Dáme vám příležitost vystudovat třeba i „obor“, který zatím žádná česká univerzita nenabízí, anebo uskutečnit výzkum, jemuž se v České republice zatím nikdo nevěnuje – a my se pokusíme sehnat zajímavé a seriózní oponenty a hodnotitele. Rigorózní přístup a vědecká metoda jako ve skutečné akademické instituci je pro nás samozřejmě ideální meta, k níž se budeme přibližovat. Ale důležité je vůbec začít – naše cesta je „agilní“, jako snad všechno Pirátské.

Už dnes je z čeho vybírat

Zde současné nabídky přednášek, které se pomalu budou přeměňovat v semináře/kurzy/obory podle toho, jak vážný zájem o ně projeví posluchači:

Bezpečnost na internetu.

Dvě počítačové architektury: Harvardská a Von Neumannovská aneb konec hackerů?

Svobodný software (Ubunti, Mint, Open office a jiné): Odvaž se!

Kolektivní inteligence, vizuální deliberace a přímá demokracie - co je Pirátská politika a jak by také mohla vypadat demokracie (praktické ukázky a příklady).

Chytrá města.

Impropolitika - politika je vážná věc, ale někdy také terapie, nauč se uvolnit a vystupovat díky improvizačním technikám aneb "Co jste chtěli vědět o Pirátech a báli jste se zeptat" (s krátkým vystoupením pro odvážnou veřejnost po skončení přípravné dílny).

Komunikace nenásilí.

Komunitní projekty Pirátů.

Kostarický solidarismus ve srovnání s českým družstevnictvím či Baťovými principy.

Kostarická studia – mírová dividenda státu bez armády.

Kostarika inspiruje – vědecká mocnost do roku 2050.

Minimum komunálního zastupitele.

Monetární gramotnost I aneb peníze sapiens.

Monetární gramotnost II: Pirátský cuión a jiné doplňkové a lokální měny.

Potravinová suverenita a komunitní zemědělství.

Počítač v malíku (počítačová gramotnost včetně rozborky a sborky počítače) - svépomocná dílna.

Programování od nuly.

Projektové řízení hejna.

Rétorika pro Piráty.

Samostudium cizího jazyka (jdi na jazyky chytře).

Sdílená ekonomika a průmysl 4.0.

Skupinové rychločtení (skupinové čtení-studium-debata): Několik knih jednou ranou.

Technologický transfer (aplikace vědeckých poznatků v naší ekonomice).

Ústava Země.

Vědecký skauting (hledáme nové druhy práce budoucnosti) - od pokročilého vyhledávání k nezávislé práci ve výzkumu.

Co získáte absolvováním kurzu či volně sestavitelného programu?

Rozšíříme si navzájem své obzory, a to zcela zdarma.

Objevíte nové souvislosti, poznáte nové zajímavé lidi.

Přispějete k rozvoji oboru a k rozšiřování občanského akčního repertoáru.

Za svou práci získáte slovní písemné zhodnocení od experta.

Můžete spoluměnit a zlepšovat obsah politického programu Pirátské strany, i když nemusíte být členy strany ani jejími registrovanými příznivci

Symbolickou odměnu za dobrovolnickou a mnohdy nevděčnou práci v politice.

Přispějete k tříbení vnitřní Pirátské kultury

V Plzni už máme na půl roku domluvenou pravidelnou spolupráci s kulturním hubem Café Papírna. Zájem o pravidelné akce má také Jablonec nad Nisou.

Zatím nemáme své logo, ale už se na tom pracuje.

Tak nám držte palce v tomto novém pirátském dobrodružství.A připojte se!

Kontakt: https://www.facebook.com/groups/257921767995854/

E-mail: milus.kotisova@pirati.cz 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #Pirátská putovní univerzita

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.