Archiv

Petr Vileta bude kandidovat v Plzeňském kraji na 6. místě

23. 06. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Petra Viletu již od útlého dětství přitahovala technika. Na rozdíl od jiných dětí, své hračky nejenom rozebíral, ale i skládal do původního funkčního stavu. Profesně se věnuje počítačům, a to již od doby nástupu 8-bitů. O jeho názorech na politiku se můžete dozvědět víc z rozhovoru.

Petr Vileta

Představte se pár větami. 

Jmenuji se Petr Vileta, je mi 60 let, jsem parazit (jak nás nazval bývalý ministr Mládek), tedy živnostník, a zabývám se programováním a počítači vůbec. Mám manželku, už přes 30 let pořád tu samou a psa. Děti nemáme. Narodil jsem se a celý život žiji v Plzni.

V čem je Pirátský program jiný (kvalitnější) oproti jiným, etablovaným politickým stranám? Nabízí něco, co jiné partaje nenabízejí?

Základními Pirátskými pilíři jsou přímá demokracie, transparentnost a sdílení informací ve svobodném prostoru při zachování osobních svobod člověka.

Pirátský program klade důraz na svobodu jednotlivce, na možnost zvolit si sám, čím se chci zabývat, jak si vydělávat na živobytí, jaké mít koníčky atd. Tvrdíme, že dospělý člověk nepotřebuje vodit za ručičku, ale potřebuje dostatek kvalitních a pravdivých informací, pak už se rozhodne sám. K těm informacím samozřejmě patří i veřejně dostupný přehled, za co obec, kraj nebo stát, utrácí peníze vybrané na daních, jestli jsou utracené hospodárně a účelně, nebo na blbosti, nebo dokonce rozkradené do kapes kamarádů politiků.

Tvrdíme, že můžete chytit buď deset tisíc nepoctivých podnikatelů s EET, nebo jednoho Babiše s jeho korunovými akciemi a zisk státní pokladny bude přibližně stejný. Přímá demokracie k tomu samozřejmě může přispět, ale já osobně bych byl trochu opatrný. Začal bych přímou volbou starostů, pak hejtmanů a až za několik let, nebo možná desetiletí, společnost "vyspěje" k přímé volbě prezidenta. Udělalo se to opačně a podle mě to nedopadlo dobře.

Co je pro vás osobně prioritou právě v této době, v příštím volebním období?

Zastavit "rozkrádání", tedy předražování zakázek, přihrávání kamarádům. Ale to slibují všichni, že ano? Jenže Piráti vznikli odspodu, nikdo nám nedal miliardy do začátku a svoje sliby myslíme opravdu vážně. Ostatně v Praze na magistrátu nebo v Mariánských Lázních, kde máme starostu, to už prakticky dokazujeme. No a také omezit rozrůstající sledování občanů. Říkám omezit, protože na zastavení nebudeme mít dost sil. Ono stačí, co o sobě lidé vykecají sami, natož aby je ještě stát cíleně sledoval. Takže třeba mýtné na silnicích ano, ale bez kamer s rozpoznáváním obličejů a SPZ a automatickým pokutováním přestupků. Jo, už takové nápady začínají zaznívat.

Co podle vás o Pirátech ovšem lidé zatím nevědí, na co byste je rád upozornil?

Lidé si Piráty představují jen jako huliče marihuany a stahovače písniček z internetu :). A to je právě chyba, protože tak to není. Už existujeme 8 let, každé volby máme širší a propracovanější program, více procent a více lidí ve veřejných funkcích. A, musím to zaklepat, zatím ani jedna aféra, nikdo nešel do vězení a tak :).

Z jakých důvodů by lidé měli volit Pirátskou stranu?

Říká se takový bonmot "Nikdo vám nedá víc, než vám strana X slíbí." Místo toho X si tam můžete dosadit jakoukoliv stranu, která od roku 1990 byla ve vládě. A my to chceme otočit. Dávat lidem víc, než jim před volbami slíbíme. Nechceme dávat plané sliby jen kvůli zisku hlasů. A podle posledních několika průzkumů už rozhodně hlas Pirátům nebude zahozeným hlasem, tak by i ti velice opatrní, kteří "nemají koho volit" mohli malinko zariskovat a hodit to nám.

Čeho si ceníte na Pirátech jako člen strany?

Cením si především otevřenosti ve vzájemných vztazích i směrem k veřejnosti. Když se dokážeme slušně domluvit mezi sebou, bez intrik a podrazů, dokážeme se takhle chovat i k občanům.

Co považujete za dosud největší úspěch Pirátské strany?

Největší úspěch je Pirátský starosta v Mariánských lázních a 4 zastupitelé na pražském magistrátu. A samozřejmě každý další zastupitel, člen komise nebo nějakého výboru je také úspěchem. Jak říkají herci: "Není malých rolí, jsou jen špatní herci."

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #kandidáti #Petr Vileta #Plzeňský kraj #rozhovor

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.