Archiv

Petr Kopač kandiduje na Plzeňsku z pátého místa

15. 06. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Ing. Petr Kopač je programátor a absolvent Fakulty aplikovaných věd na ZČU v Plzni. Ačkoliv kandiduje jako nezávislý, s Piráty ho spojuje řada názorů i to, že sdílí myšlenky a znalosti s lidmi ze všech koutů světa.

Petr Kopáč

Představte se pár větami.

Baví mě věda, technika, cizí kultury. Proto jsem vystudoval softwarové inženýrství a umělou inteligenci. Dnes pracuji vzdáleně na volné noze. V současnosti na projektech pro britsko-německou společnost v oblasti business intelligence. Proto jsem také studoval rok ve Španělsku, zkusil si tříměsíční stáž v Evropském parlamentu v Bruselu, jel na road trip do Spojeného království a mluvím (na různých úrovních) anglicky, německy, španělsky, polsky a holandsky. Poslední dobou bydlím v Plzni, ale žil jsem také v Mariánských Lázních, kde jsem studoval na hotelovce a předtím v Železné Rudě.

V čem je Pirátský program jiný (kvalitnější) oproti etablovaným politickým stranám? Nabízí něco, co jiné partaje nenabízejí?

Programy téměř žádní voliči nečtou a to procento, které je čte, ve výsledku volby nerozhoduje. Většinou je neznají ani sami kandidáti (mluvím obecně o stranách). Je to idealistická iluze a tedy irelevantní otázka. Piráti mají pro mě přijatelné základní liberální teze. Ve výsledku ale stejně záleží pouze na tom, jestli zvolíte někoho rozumného s nezávislým uvažováním, nebo nějakou stranickou/korporátní figurku.

Základními Pirátskými pilíři jsou přímá demokracie, transparentnost a sdílení informací ve svobodném prostoru při zachování osobních svobod člověka. Co je pro vás osobně prioritou právě v této době, v příštím volebním období?

Z mého pohledu je teď nejdůležitější dotáhnout do praxe ekonomickou transparentnost & zodpovědnost ve státní správě, proti které je neustálý odpor. Sekundárně bych bránil cenzuře internetu, protože pro dnešní demokratickou společnost má internet nezastupitelnou roli. Jak to dopadne, když to selže, můžete vidět dnes například v Turecku. A je iluzí myslet si, že "nám se to stát nemůže". 

Co podle vás o Pirátech ovšem lidé zatím nevědí, na co byste je rád upozornil?

Na to, že rozhodně mají několik schopných lidí, kteří by ve státní správě pracovali víc a kvalitněji než většina ostatních, kteří tam byli doteď. Protože věří tomu, že to v ČR můžou zlepšit, a zatím je to baví.

Z jakých důvodů by lidé měli volit Pirátskou stranu?

Protože je blízko překročení stupidní 5 procentní hranice. A jak jsem již zmínil, má dobré základní myšlenky a několik schopných lidí. Je škoda nechat je ležet ladem. Většina lidí na volitelných místech může pracovat v soukromém sektoru za mnohem lepší peníze, nejdou si do politiky vydělat - pro občany je to vlastně volba "za babku".

Čeho si ceníte na Pirátech jako příznivec strany?

Že jejich nápady jsou nadčasové a souzní s mými liberálními názory. Zároveň ale považuji za škodu nevyužitý mezinárodní potenciál a neefektivitu věčných diskusí. Politika je především spousta práce, pokud chcete něco dotáhnout do konce.

Co považujete za dosud největší úspěch České pirátské strany?

Starostu v Mariánkách a zastupitele v Praze. V druhé řadě také blízkost překročení 5% hranice, i když "skoro" se nepočítá. A nakonec i to, že se stále o něco aktivně snaží. A to i když aktivismus při práci ve volném čase není snadný, lidi jim za to nadávají a trvá to roky. Držím Pirátům palce.

Děkuji za rozhovor.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #kandidáti #Plzeň #rozhovor

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.