Archiv

Rozhovor: Jak se starostuje v Mariánských Lázních

04. 06. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Rozhovor Olgy Richterové s Pirátským starostou Mariánských Lázní Petrem Třešňákem.

Třešňák Náplavka

Jak dlouho v Mariánských Lázních vlastně žiješ?

Jsem starousedlík, narozen ještě v době, kdy tu byla i porodnice.

A jak bys charakterizoval město, v jehož čele jsi?

Mariánské Lázně jsou kosmopolitní a  místními občas nedoceněné město plné parků a pramenů. Ale i město s obrovskými možnostmi kulturního a sportovního vyžití. Navíc je obklopeno lesy, díky čemuž je zde úžasný vzduch. Zároveň je to značka. Do zdejších lázní se jezdí z Německa, Ruska, Izraele i Číny. Zkrátka z celého světa.

To zní skoro idylicky…

To tak vyznít i mělo. (smích) „Mariánky“ jsou jedno z nejkrásnějších měst na světě. Ovšem mají i svoje mouchy.

Například?

Není nic, kvůli čemu by se sem vraceli mladí. Ti, kteří nechtějí pracovat v pohostinství či lázeňství, odcházejí studovat do Plzně, Prahy a dalších měst. Ve svých oborech tady nenajdou uplatnění. Určitou představu, jak toto postrčit správným směrem máme, ale je to běh na dlouhou trať.

Co tedy přišlo s Piráty na radnici nového?

Hlavně otevřenost. Každé první pondělí v měsíci za mnou můžou obyvatelé přijít do kanceláře a zeptat se na cokoli, říct mi své připomínky a prosby. Na to mám velmi dobré odezvy. Zároveň ale jsou lidé, kteří o osobní schůzku zájem nemají: Pro ty u nás funguje „káva se starostou“, kdy odpovídám online. Snažím se lidem přibližovat svou práci, aby si nemysleli, že na radnici jen vítám návštěvy. Druhá věc: Veřejné kalendáře schůzek. Zřídili jsme je po úspěšných komunálních volbách a jsem rád, že už je mají všichni Piráti v Karlovarském kraji ve veřejných funkcích. Za samozřejmost beru i transparentní účty města nebo jednání komisí, jež jsou plně otevřené účasti veřejnosti. Občané mohou naši práci lépe kontrolovat a je snazší efektivně reagovat na jejich podněty. V tom se Piráti odlišují od zaběhnutých politických stran.

Před pár lety se o Mariánkách mluvilo v souvislosti s možným odtržením od  Karlovarského kraje. Je to pořád aktuální?

Naši předchůdci nejspíš chtěli upozornit na to, že Mariánky byly z krajského pohledu na okraji zájmu. Po krajských volbách, kdy Mariánsky reprezentuje v krajském zastupitelstvu víc Pirátů, se to zlepšilo. Za předchozího zastupitelstva byla v místní nemocnici zrušena poslední oddělení s akutní péčí a hrozil i zánik pohotovosti. Díky nové spolupráci s krajem se nám ji podařilo ve městě udržet.

Máš vystudovanou Technickou ekologii na Katedře energetiky a ekologie FEL ZČU. Dá se něco z toho použít na postu starosty?

Profesně jsem působil v jaderné energetice, ale skoro celé studium jsem se věnoval obnovitelným zdrojům, což je i na úrovni měst stále aktuálnější téma. U nás například vrcholí přípravy na výstavbu dobíjecí stanice pro elektromobily jako součást servisu obyvatelům i lázeňským hostům. Záměrem města je i pořízení elektromobilů z dotačních titulů, sloužit budou například městské policii. Zvyšující se podíl elektromobilů může snížit závislost na fosilních palivech a ubude škodlivých látek v ovzduší. Oproti znečištění, které způsobují lodě či letadla, se to může zdát jako kapka v moři, někde se ale začít musí.

A co starostenské pravomoci? Vystačíš si s nimi?

Přijdou mi adekvátní. Možná je to tím, že naše zastupitelstvo je relativně rozumné a pokud je třeba něco důležitého odhlasovat, tak spolupráce funguje. Spíš bývá složitější vysvětlit rozdíly v kompetencích některým občanům. Např., co je již v kompetenci státní správy.

Teď se ptám jako (Pirátská) opoziční zastupitelka na Praze 10: Jak se ti pracuje s kritikou ze strany opozice?

Jistě nějaká negativa vidí. Nejtěžší byl začátek. Byli jsme pro tamní politické matadory překvapením a navíc jsme se najednou ocitli v čele města. Někteří si možná mysleli, že přistoupíme na jejich standardní hry. Na to ovšem nedošlo. Naopak se nám povedlo vybrat skvělé spolupracovníky, se kterými klíčové věci konzultujeme. Finální rozhodnutí je samozřejmě na nás, ale dostatek informací je vždy základem pro kvalitní rozhodování.

A  závěrem: kým nebo čím se ve své práci inspiruješ? Máš nějaký vzor?

Mám řadu negativních vzorů, které mě nutí k neustálé sebereflexi. Nerad bych se jim totiž – byť vzdáleně – podobal (úsměv).

Díky moc za rozhovor.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová

Štítky: #Pirátské listy léto 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.