Archiv

Legalizace konopí: Méně nezletilých uživatelů, lepší prevence

03. 06. 2017 | 5 komentářů

Celosvětový boj proti drogám dlouhodobě selhává. Nejvíc je to patrné na prohibici konopí, která neprospívá nikomu, s výjimkou černého trhu a farmaceutických firem. Regulovaná legalizace samopěstitelství i komerční produkce jsou cestou, jak odstřihnout příjmy podsvětí. Sníží se počet nezletilých uživatelů, usnadní dostupnost konopí nemocným a zvýší zaměstnanost i státní příjmy.

TK konopí

Jak si legalizaci představujeme?

Chceme konopí regulovat podobně jako alkohol nebo tabák. Tedy nedostupnost nezletilým, zákaz řízení pod vlivem, výraznou regulaci reklamy a možnost domácího samopěstitelství s určeným limitem. Zároveň chceme, na základě udělovaných koncesí, otevřít možnost kontrolované výroby a prodeje se spotřební daní i DPH. Na obalech nebude chybět označení rizik spojených s užíváním.

Je důležité nastavit cenu legálního konopí tak, aby byla nižší, než na  černém trhu. V  ideálním případě okolo stokoruny za gram. Daňové výnosy z prodeje konopí by mohly dosáhnout částky 3 miliardy Kč, další příjmy by plynuly z prodeje koncesí. S tím je spojeno vytvoření nových pracovních míst.

Často slýcháme, že legalizace konopí zvýší dostupnost pro nezletilé. Zahraniční zkušenosti ale říkají pravý opak.

Logika je jednoduchá – kontrolovaný prodejce si dobře rozmyslí, zda ohrozit své podnikání prodejem nezletilým, zatímco nelegálnímu dealerovi je to jedno. Stát díky legalizaci bude mít větší kontrolu spotřeby a bude schopný lépe řešit zdravotní i společenské důsledky užívání.

Regulovaná legalizace není divoká anarchie. Je to naprosto racionální přístup k řešení drogové problematiky. V různých formách již funguje v Nizozemí, Španělsku, Uruguayi, nebo amerických státech Coloradu či Washingtonu. Brzy bude také zaveden v Kanadě a Izraeli.

Tisková zpráva Pirátské strany k legalizaci konopí

Autor: Radek Holomčík

Štítky: #Pirátské listy léto 2017

Komentáře k článku

marek 07.06.2017 19:16

já to říkám pořád radši nelegalizovat. kdybysme drželi h.bu a věčně nedomonstrovali možná by si toho do dnes nikdo nevšímal. takhle z toho bude zase loby akorat

Frantajack Slavík 06.06.2017 17:14

V tomhle vás rád podpořím,jen zajímají limity pro samopěstování,někdo chce i šlechtit svoje odrůdy?Jak je to social cluby ty po světě taky supr fungují-další omezení pro černý trh?Jak pak budu moci získat licenci,stačí zahrada nebo hala za miliony?

Karel L. 06.06.2017 09:46

@Dusan - kdybyste se trochu orientoval tak vite ze tohle je "piratske tema" uz dlouhe roky...
@Dominik - a vy jste si nevsiml te zminky o samopestitelstvi?

Dominik Koukal 04.06.2017 16:44

Tak s vama Piratama jsem prave v teto chvili skoncil! Tomu rikate "legalizace"? Srovnat na uroven alkoholu? PROC? 100Kc/g? Je to bylina, roste to ze zeme! Zaridte, at uz 200 lidi v parlamentu prestanu buzerovat obcany teto zeme! Od toho jsou Pirati. Timto shitem se k nim pekne vtirate.

Dušan Dvořák 04.06.2017 10:21

Bože, kam jste klesli.
Populismus je také pirátské zboží?
Proč mlčíte 7 let?

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.