Komentáře

Lukáš Kolářík: Prasečák místo pietního místa v Letech je ostuda

16. 05. 2017 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V sobotu dne 13. května se v Letech u Písku konal pietní akt na počest zemřelých a pozůstalých z koncentračního tábora Lety. Na setkání se potkali nejen pozůstalí, ale mnoho dalších lidí, kteří přišli vzdát úctu obětem rasismu. Pietní akt zahájila česká a romská hymna. 

Lety u Písku2

Jako první se slova ujal Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH), který zdůraznil, že pietní akt je věnován nejen romským obětem nacismu, ale všem obětem holocaustu a všem lidem, kteří za druhé světové války trpěli. Po kladení věnců a květin na pomník následovala modlitba, kterou celebroval kněz Vojtěch Vágai.

Mezi hosty se objevili velvyslanci Francie, Lucemburska, Velké Británie, Kanady, Slovenské republiky, Ruské federace, Izraele, Spojených států amerických, Rumunska, Chorvatska, Norska, Německa, Rakouska, Španělska, Polska a Maďarska. Svou řeč pronesli Jan Chvojka, ministr pro lidská práva, velvyslanci Slovenska, Spojených států amerických, Velké Británie, Izraele, Německa a Rakouska. Dále promluvil ministr kultury Daniel Herman, Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe a Lukáš Kolářík, předseda jihočeských Pirátů. Celý jeho proslov si můžete přečíst na konci článku.

Koncentrační tábor Lety byl založen 8. srpna 1940 a byl zprvu trestním pracovním táborem a později koncentračním táborem. Vězněni v něm byli především čeští Romové. Ti byli drženi za nelidských podmínek a většinou tam nebo později v jiných koncentračních táborech zemřeli. Několik stovek letských vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Na místě tábora byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín. V 90. letech 20. století byl u vepřína zřízen památník, který však nestojí na místě koncentračního tábora, ale opodál. Od té doby se také datují snahy vepřín odstranit a na jeho místě, tedy skutečném místě tragických událostí, vybudovat památník obětem tábora, odkup areálu vepřína však nebyl dosud realizován.

Lukáš Kolářík – proslov:

Vážení přítomní, dámy a pánové všech vyznání, barev pleti i názorů,

sešli jsme se na místě, které je ostudou této země. Na místě, které symbolizuje neschopnost porevolučních vlád. Lety jsou připomínkou minulosti, jejíž ozvěny jsou stále slyšet: Rasismus, xenofobie, nesnášenlivost a odpor ke všemu, co je nepohodlné.

Současnost se snoubí s minulostí. Bez pocitu osobní odpovědnosti jsou emoce denně zneužívány těmi, kteří sami sebe považují za elitu, ale ve skutečnosti jsou pouze dočasnými držiteli pomíjivé moci. Diktátorské metody, které využívají takzvaní demokraté, jsou denní součástí politiky. Je hrozivé, že jich využívají i lidé, kteří zároveň mluví o právech a svobodě. Dnes jsou nepřáteli ti, kteří se liší barvou pleti, původem nebo kulturou. Jsou snadno viditelní a v menšině. Tak jako příslušníci romského národa, jenž prošli táborem, který se nacházel na tomto místě. Jsme příslušníci národa a státu, který pochybil, když se podílel na shromažďování a věznění Romů. Nijak se z toho nelze vylhat. Je  naprosto nekulturní a nehodné lidských bytostí obhajovat neúctu k obětem rasového programu pochybnými ekonomickými důvody, které se vztahují k tomuto provozu. Úroveň společenství je hodnocena podle toho, jak se chová vůči těm, kteří jsou nejslabší. V tomto bohužel náš stát i velká část společnosti leckdy selhávají. Nositeli hodnot demokracie, svobody, otevřenosti a tolerance jsou pro mě Piráti. Těchto ideálů nezneužívají, ale naopak je rozvíjejí.

Proto tu stojím v jejich barvách, a proto za ně slibuji, že my Lety "nezakecáme".

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jana Rohová

Štítky: #Čeněk Růžička #genocida #holocaust #Lety u Písku #Lukáš Kolářík #Romové

Komentáře k článku

Ivan Mužík 10.12.2017 09:44

Mám jiný návrh.
Co takhle raději ten balík na výkup a asanaci výkrmny (údajně hodně přes půl miliardy) vložit do 'Nadace na podporu studia dětí ze sociálně slabých rodin'. Záměrně nepíšu romských (respektive cikánských, já v tom nevidím nic pejorativního), protože romskou národnost uvádí jen zlomek romské populace. To by byla skutečná pomoc, podpořit ty nadané, aby ukázali ostatním, že když se chce, přijde někdo, kdo pomůže a ono to jde. Ne nějaká teatrální, rozmařilá gesta jen abychom se zalíbili unijním orgánům :-(.
Než bourat fungující výrobní podnik, bylo by snazší stávající památník přestěhovat o kousek dál (pokud jej, jak píše autor článku, ohrožuje zápach z výkrmny).
Mnohem důležitější však je nezapomenout na historický odkaz, aktivně se z něj poučit a to, co jsme nezvládli v minulosti, napravit dnes reálnou pomocí dnešním potřebným, dětem z hendikepujícího prostředí!

čtenář A 04.10.2017 07:10

Kauza "Lety! je uměle nafouknutá jen díky populistům jako je Růžička,Brož , atd . Tábor Lety byl zřízen jako sběrný pro převýchovu všech tuláků a parazitů ,nepracujících a štítících se práce , cikánů bylo podle dochovaných dokladů v celém táboře 10 - 15 % čili demagogická manipulace o rasismu je holý nesmysl !

Jiří Velek 28.08.2017 13:31

Obsah článku mi příjde jaksi mimo historickou skutečnost. Srovnejte:
http://www.zwittau.cz/WEB/lety.htm

Lukáš Novosad 18.05.2017 11:31

Málokdo si bohužel uvědomuje, jak blízko má ve skutečnosti vepřín ke koncentračnímu táboru. A nakolik je náš přístup k některým druhům zvířat podobný přístupu nacistů třeba právě k Romům.

http://www.kolektivprozvirata.cz/?p=832

Tomáš 18.05.2017 10:43

Problém je, že se dozorci verbovali z Čechoslováků a malý český člověk si niky nepřizná, že za války dělali prasárny i Češi. A malých českých zamindrákovaných lidiček je v našem státě hodně.

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.