Archiv

Babiš: Dobrý ministr a podnikatel nebo hrozba demokracie?

02. 05. 2017 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Mezi “tradičními” politiky je populární kopat do Babiše, ačkoliv oni sami mají za posledních 30 let máslo na hlavě. Svojí politikou dlouhodobě umožňovali to, co u Andreje kritizují. Podíváme-li se na osoby, které zázračně zbohatly, zjistíme, že se samy často chovaly velmi podobně. V tom je tato kritika, ač věcná, velmi pokrytecká. O Andreji Babišovi, aktuální situaci, volebních výzkumech i o prezidentských volbách si s Ivanem Bartošem povídal Ondřej Szaban. 

ivan-par-listy-babis.2.jpg

Volební preference setrvale vede hnutí ANO. A poměrně výrazně. Čím to je, že Andreji Babišovi příliš neubližují různá podezření typu Čapího hnízda či dluhopisů?

Nedávno jsem na jedné profesní konferencí s přáteli diskutoval nad mediální analýzou. Vyplývá z ní, že 80 procent lidí v ČR pravidelně sleduje tři informační zdroje. Žádné další informace si aktivně nehledá. Co to znamená? Typický Čech tedy konzumuje jedny noviny, podle čtenosti to pravděpodobně bude nejprodávanější Blesk, nebo Lidové noviny či MF DNES (druhé dva tituly patří Andreji Babišovi, ale to nemusí být relevantní). Dále sleduje jednu televizi, nejspíš TV Prima, protože ta "má nejlepší zprávy přece" a jeden internetový portál - řekněme iDNES nebo třeba Parlamentní listy, případně pravidelně poslouchá rozhlas, například Rádio Impuls. Co není v těchto zdrojích, to se prostě nestalo.

Role sociálních sítí, a tam funguje aktivně okolo tří milionů Čechů, Moravanů a Slezanů, je sice významná. Ale v sociálních bublinách se logicky zobrazuje obsah podle zaměření a rozpoložení uživatele a okruhu jeho přátel. Kolikrát na Facebooku čtu: "Kde to ten Babiš bere? V mém okolí neznám nikoho, kdo by volil ANO". Jednoduché vysvětlení: Kritiky Andreje Babiše, sledují ti, kteří s ním už stejně nesouhlasí.

graf

Andrej Babiš navíc vyráží do prostoru „mezi lidi“, chytře cílí online reklamou a stojí za ním minimálně třetina jeho loajálních zaměstnanců. Takový mozkový trust a pracovní a materiální zázemí, jaký dodá 10 000 zaměstnanců - lidí z holdingu, nemá k dispozici žádný politik.

 

Názory na Babiše se různí. Jak ho vidíte vy? Je to úspěšný podnikatel, dobrý ministr financí, nebo belzebub, který je nebezpečný pro naši svobodu a demokracii?

Měl jsem možnost s Andrejem Babišem jednat během vzniku jeho hnutí ANO. Ostatně každé naše setkání je dopodrobna popsáno v pirátském veřejném online registru lobbistických a politických kontaktů. Stejně jako veškeré osobní schůzky a konfrontace ve věcech EET, Vojenské rozvědky, cenzury internetu a dalších témat.

Moje kritika Andreje Babiše vychází tedy z osobních, chcte-li empirických zkušeností. Jejím cílem není sbírat kredit za kopance do Babiše. Není založena ani na primárním politickém boji tak, jak si to třeba postavil pan Kalousek, který si v politické ani "podnikatelské" rovině nemá s Andrejem Babišem co vyčítat. U politických kritiků Babiše je to většinou tak, že sami mají historicky máslo na hlavě. Nebo kopou za partaje, které běžně mají své menší “Babiše” na kandidátkách či ve volených funkcích. Jsou to všichni ti Březinové, Bémové, Zimolové a další.

Miroslav Kalousek měl ve své době také nespočet skandálů, za které nikdo nikdy nebyl volán k odpovědnosti. Jeho spojení s Erste Bank a projektem S-Karta, přes kterou měla téct významná část rozpočtu MSPV na sociální dávky (přes 100 miliard), bylo doslova epické. A může snad Babišovi něco vyčítat pan Sobotka, nad kterým se vznáší příběh ostudné privatizace OKD?

Netvrdím, že ho tito politikové nemohou kritizovat. Přesto se k tomu já a všichni Piráti cítíme být daleko více kompetentní. Nemáme na triku žádné sviňárny. Za 8 let politické činnosti máme čistý štít, žádný škraloup. Nejsme podnikatelé napojení na systém a nemaže nám žádný hráč typu Penta.

Pan Babiš nepostavil svůj holding z ničeho. Agrofert se historicky opírá velmi aktivní spolupráci s politiky polistopadové éry. To, co v české politice kritizuje, je však přesně to, z čeho on sám desítky let benefitoval. Díky dobrému PR se mu daří lidi přesvědčovat, že dříve s politiky nepekl. Stejně tak se mu daří část lidí přesvědčit, že jeho aktivity nejsou založené na bytostném střetu zájmů a že s korupčním prostředím nemá ni společného.

Jako podnikatel vždy využil vše, co mu mohlo přinést výhodu. Nemyslím si, že podnikání má být založeno na pouhé dravosti, spočívá také v poctivosti a zodpovědnosti. Já sám bych ho proto za dobrého podnikatele neoznačil. Protože uspět lze, i když člověk nejde přes mrtvoly. Takových podnikatelů si vážím.

Mýtus o Babišově úspěchu v roli ministra financí je konstrukt vystavěný jeho PR týmem. Všimněte si, že je postaven prakticky výhradně na tom, co on sám tvrdí. V rozpočtování se “netrefil” o 130 miliard. Výnosy EET jsou o řád nižší, než sliboval. Jeho pozitivní bilance minulého rozpočtu byla postavena na zkreslení peněz z evropských dotací.

Volební heslo holdingu ANO "Ano, bude líp" se nenaplnilo a nenaplní se ani v budoucnu. Pokud je teď někomu lépe (kromě lidí kolem jeho holdingu a vybraným skupinám), není to díky jeho politice. Naopak, milionu lidí v této zemi ztížil život. Na ministerstvu financí povýšil své úředníky na kastu rozhodující o bytí a nebytí stovek tisíc podnikatelů. Pokud navíc Andrej Babiš ve volbách výrazně uspěje a získá silová ministerstva, přidá si k celníkům ještě policii a rozvědku. Se svými obchodními ani politickými oponenty se nemazal a nemaže. Pokud by se naplnil scénář vítězství Andreje Babiše, troufám si tvrdit, že bude hůř.

 

Tři roky spolu vládnou ANO a ČSSD, podle průzkumů dlouhodobě nejsilnější strany. V posledních měsících to vypadá, že jsou to úhlavní rivalové. Jsou opravdu takto na kordy, nebo je jejich roztržka účelová? V tom případě by ale tato "hra" vycházela jen ANO, protože ČSSD preference klesají…

Sobotka a BabišAndrej Babiš ČSSD potřeboval, aby mohl sestavit vládu. Ta potřeba byla vzájemná. KDU-ČSL se svezlo, ostatně jako vždy. V momentě, kdy se spolupráce libovolnému subjektu jeví jako nevýhodná, což jsou teď vlastně všechny vládní strany, snaží se voliče přesvědčit, že spolu nesedí již čtvrtým rokem ve stejné vládě. Že to nejsou oni, kdo pomohli prosadit EET, šmírovací zákony, o kterých se nám dříve ani nezdálo, že právě oni zasadili semínko první mimosoudní cenzury českého Internetu pod taktovkou ministra Babiše a jeho rezortu. A na závěr všichni společně díky pasivní roli ANO rozsekali nejdůležitější protikorupční zákon o registru smluv na internetu, ačkoliv v předchozích volbách všichni svorně tvrdili, že boj s korupcí je jejich hlavním cílem.

 

Piráti dosud v minulosti nepřekročili pětiprocentní hranici, letos k tomu mají asi nejblíž. Už několikrát jste se ocitli nad touto hranicí, v průzkumu agentury Medea porážíte lidovce, Starosty i Topku. Ale je fakt, že kromě dvou prvních míst se ostatní pořadí i procenta v jednotlivých průzkumech dost liší. Jak hodně jim věříte?

Česká společnost se pohybuje v začarovaném kruhu hledání, co bylo první – zda vejce nebo slepice. Průzkumy reflektují, anebo také nereflektují názor určité skupiny lidí. Záleží na metodologii nebo také na tom, kdo si je objednal. Některé pracují s otevřenou otázkou: “Koho volíte?” Jiné nabídnou výčet stran a pak řekněte, kterou jinou stranu, když ne tu na seznamu. To vše má vliv na výsledek průzkumu a pak je třeba ještě započítat statistickou chybu, což jsme se učili už na střední škole v matematice.

Čtenář pak většinou reaguje pouze na graf, kde je vidět sloupeček nebo koláč a jediné číslo. Psychologicky je to bohužel tak, že průzkumy ovlivňují mínění a ne naopak. V zahraničí se ukázalo, že však i “důvěryhodné průzkumy” nic moc neznamenají.

U nás se schválně můžete podívat na konečný výsledek voleb a poslední renomované průzkumy těsně před nimi. Když sečtete rozdíl mezi realitou a předpokládaným výsledkem, vyjde vám, že se průzkumy celkově netrefily o desítky procent. Co to znamená? Že ke skupině “zatím nevědí” navíc lítá vzduchem mnoho procent, o kterých si průzkumníci mysleli, že vědí.

Faktem je, že náš potenciál míří přes 10 procent mezi nevoliči a pracuje s průměrem 7 procent mezi oslovovanými, ačkoliv je to také průzkum nebo volební model. V každých volbách máme lepší výsledky a hranici pěti procent překračujeme. Na 10 procent cílíme. Síly na to máme. Když jedete v sobotu na výlet na kole, také si ráno před výletem rámcově změříte, jak dlouhý je ten výlet a určíte si, kolik kilometrů chcete a jste schopni ujet.

 

Na rostoucí podpoře Pirátů se nejspíš projevuje i to, že do “toho šijou”. Teď jste například odhalili, že nouzí a chudobou rozhodně netrpící soudci a žalobci bydlí v Praze v sociálních bytech…

V rámci naší opoziční práce na Magistrátu do koalice skutečně šijeme, protože si to zaslouží. Holport ANO, ČSSD (stále ještě s odsouzeným Březinou) společně se Zelenými předvádí vše jiné, než transparentní politiku bez trafik a systémové korupce, ke které se zavázali. Nám se to daří alespoň částečně korigovat.

Rozkrýváme desetimilionové podvody nejen v IT zakázkách, ale i v dalších oblastech hospodaření města. Kauza Opencard neusnula díky nám, na nevýhodné pronájmy nemovitostí města upozorňujeme již několikátým rokem. Některé z nich se teprve teď dostávají díky novinářům do širšího povědomí. Radě jsme připravili kompletní podklady pro vyšetřování činnosti Pavla Béma. Až v minutě poslední si Adriana Krnáčová a její koaliční partneři uvědomili, že v roce 2017 se do sněmovny bude volit i v Praze a nenechali promlčet kauzu Opencard. Za tu jsou trestáni úředníci, zatímco dirigenti dávají rozhovory do médií. Sociálně dotované byty pro dobře placené státní zaměstnance, to je kauza sama o sobě. Pracujeme na tom a čekáme, jak se k tomu magistrát postaví.

 

Jaký další vývoj očekáváte po volbách? Stane se Babiš premiérem, podaří se mu sestavit nějakou koalici? S kým asi? Nebo bude ostatními vyšachován a spojí se proti němu? Nebo se dá očekávat za těch pár měsíců do voleb nějaký zásadní zvrat?

Myslím si, že se Babiš již dopředu nějak dohodl se Sociální demokracií. Jinak si náhlou změnu chování ČSSD, která je ve své podstatě sebedestruktivní, nedokážu vysvětlit. V kuloárech se delší dobu mluví o tom, že premiér Sobotka, smířený se svým osudem, pokukuje po pozici nejbohatšího důchodce ČR (vzor Špidla) a má zálusk na funkci eurokomisaře.

Je těžké říct, co je na tom pravdy, ale v české politice by mě taková “dohoda” dlouhodobých koaličních partnerů ANO a ČSSD vůbec nepřekvapila. Osobně si myslím, že sestavování vlády po volbách bude ještě docela legrace a nedivil bych se, kdyby si prezident Zeman pro pobavení i tak trochu v rámci své kampaně zopakoval etudu s “vládou odborníků”.

 

Po parlamentních volbách nás začátkem dalšího roku čekají volby prezidentské, v nichž bude svou pozici obhajovat Miloš Zeman a šance na zvolení má slušné. Zatím se proti němu objevili jen  nepolitičtí kandidáti - Drahoš a Horáček. Politické strany se svými kandidáty váhají. Objevují se ještě někdo výrazný? A když už se bavíme hodně o Babišovi, může se stát v budoucnu prezidentem i on?

StandartaJá volbu prezidenta osobně moc neprožívám. Žijeme v parlamentní demokracii, nikoliv prezidentské. Prezidentská role je především reprezentativní a formální. Toto vymezení si ale každý může vykládat po svém.

Prezident má poměrně veliký prostor pro sebeprezentaci a dokáže vstupovat jako komentátor do řady zapletených případů. Mrzí mě, když však prezident sám tyto situace vytváří a namísto aby mírnil spory a spojoval lidi nějakou kompromisní myšlenkou, dělá pravý opak. V podstatě hraje většinou pouze pro ty, kteří mu ve volbách vyslovili podporu a tak, aby uspěl v dalších volbách.

Pokud bych mohl vyslovit své požadavky na prezidenta, chtěl bych, aby to byla osoba důstojná, inteligentní a spravedlivá. V politickém systému ČR i ve způsobu chování může být pak klidně nevýrazná. Role prezidenta v ČR se přeceňuje. Možná i právě proto, že parlamentní strany neumí mezi sebou mluvit a vládní koalice vše řeší převálcováni menšiny. Prezident však tuto situaci vytrhnout nemůže. Bojím se, že volba prezidenta lidi v ČR opět rozdělí.

Myslíte, že Sobotka Babiše odvolá a případně proč? Není to ze strany ČSSD účelové, půl roku před volbami, když s Babišem sedí ve vládě tři a půl roku… Nebo vzhledem k předvolebním preferencím už Sobotka nemá co ztratit a musí riskovat?

Nevím, co tím premiér sleduje. Jistý směr, který jen tuším, jsem naznačil - Brusel. Správně jste však řekl, že spolu sedí v jedné vládě, ale spolu třeba vládnou i Praze.

Obě dvě postavy mají za sebou spoustu zásadních průšvihů, ale zatímco se Babiš v politice teprve zabydluje a jeho hříchy jsou spíše z dob, kdy s kritizovanými politiky sedal u jednoho stolu (nyní se chová ke státu, jako by to byla součást jeho holdingu), premiér se snaží spíše pohřbívat politické i vlastní hříchy, například OKD, nebo kauzy svých spolustraníků. A že jich za celou polistopadovou éru má ČSSD na svém kontě celou řadu. Tři roky vlády uplynuly téměř v symbióze za účasti partnerů z KDÚ-ČSL, kteří k věcem taktně či trochu vypočítavě mlčí.

Je půl roku před volbami. Zkusit je třeba vše. Sobotka, Babiš, ale například i pan Kalousek, jsou z mého pohledu prakticky stejně nedůvěryhodní a mají za sebou nepěkné věci, které odnesli jednotlivci i celá naše společnost. Politická dominance Andreje Babiše v budoucnu je podle mého nejnebezpečnější situace, které postkomunistická Česká republika čelila a bude čelit. Andrej Babiš by měl být ale poražen čestnými a spravedlivými lidmi. Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému není volba, kterou já jsem ochoten akceptovat.

Redakčně upraveno

---

Předsedu Pirátů Ivana Bartoše zpovídal Oldřich Szaban, rozhovor vyšel 29. dubna na Parlamentních listech.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Oldřich Szaban

Štítky: #Andrej Babiš #demokracie #Prezidentské volby #svoboda #Volební průzkumy

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.