Archiv

Rozhovor s lídrem pirátů v Plzeňském kraji Lukášem Bartoněm

28. 04. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Přinášíme Vám první ze série rozhovorů s kandidáty Pirátské strany v Plzeňském kraji. Začínáme rovnou lídrem kandidátky: Ing. Lukášem Bartoněm Ph.D.

Lukas Barton

Představte se pár větami.

Jsem z Plzně, kam jsem se přestěhoval nejdříve za školou a později za zaměstnáním. Vystudoval jsem strojní inženýrství na Západočeské univerzitě, kde se mi zalíbilo natolik, že jsem zde udělal i doktorát a zůstal jako zaměstnanec. Několik let jsem učil na Strojní fakultě, částečně pracoval jako externí konstruktér ve firmě a nyní mě plně zaměstnává laboratoř, kterou na fakultě řídím. S oblibou říkám, že již několik let "sedím na Borech" a ještě nějaký čas si zde posedím. Už v průběhu studia jsem se zajímal o dění okolo sebe a prošel mnoha akademickými senáty, strategickými týmy, Radou vysokých škol a působil jsem i v řadě pracovních komisí, kupříkladu v komisi pro kontrolu průběhu studia na Právnické fakultě, kde jsem si značně rozšířil obzory v tom, co všechno snese papír.

Bydlím v malém bytě na Jižním předměstí, kde zatím s přítelkyní vychováváme akorát psa. Rád cestuji, nejraději po Asii nebo Americe. Rád si ale vyjedu i na motorce kolem komína.

Představte stručně také další zajímavé kandidáty na kandidátce Plzeňského kraje.

Na kandidátku se nám povedlo oslovit i některé zajímavé nestraníky, jako je například č. 2 místostarosta Stodu Bohumil Koča, který je malým podnikatelem a v Pirátech vidí naději pro drobné podnikatele, kteří jsou neustále omezováni a svazováni novými a novými zákony, které vesměs jen zavádějí nové povinnosti, ale ani jeden z nich neumožnil svobodnější a volnější podnikání v malém pro nezávislé nadšence. Další výraznou postavou je aktivista z Klatov dr. Haviar, který se významnou mírou angažuje v oblasti školství a bojuje proti snahám mít jednotvárné a sešněrované školství, více připomínající továrnu na prefabrikáty než místo, kde je možné rozvíjet potenciál dětí. Není žádným tajemstvím, že ve straně je mnoho technicky zaměřených lidí, a tedy i na kandidátce. Nicméně vedle mnoha programátorů, fyziků a techniků obecně se můžeme pochlubit třeba i sociální pracovnicí, velkoobchodníkem s vínem, učitelkou, realitním makléřem nebo i bloggerkou. Kandidátku máme rozmanitou, ostatně vedle Plzně jsou zde lidé ze Stodu, Klatov, Domažlic, Tachova, Stříbra, atd...

Jaké zásadní priority budou Piráti z Plzeňského kraje prosazovat při volbách do poslanecké Sněmovny?

Jde nám především o budování liberální společnosti. Česká republika je jednou z nejvíce svobodomyslných společností na světě a my bychom rádi přispěli k tomu, aby tomu tak bylo i do budoucna. Jsme rádi, že s naší společností necloumají žádné velké radikální a extrémistické nálady, nepodléháme fanatickým ideologiím a patříme k jedné z nejbezpečnějších zemí světa, aniž by u nás byla potlačována práva jednotlivce. Ale vše jde ještě zlepšit. Po ekonomické stránce jsou pro nás zásadní zájmy jednotlivců než zájmových skupin. Prosazujeme zjednodušení možnosti podnikání a dbáme na důslednou ochranu práv zaměstnanců. V oblasti řízení státu nesmlouvavě dbáme na transparentní chování, které dle našeho názoru může plně nahradit nefunkční a rádoby protikorupční zákony. Jsme toho názoru, že korupci lze odstranit nebo výrazně minimalizovat jen tehdy, pokud veřejnost bude mít možnost vidět vše, co politici a státní úředníci dělají.

V čem je Pirátský program jiný (kvalitnější) oproti jiným, etablovaným politickým stranám? Nabízí něco, co jiné partaje nenabízejí?

Hlavní výhodou Pirátského programu je jeho důkladná reflexe současného stavu. Oproti starým stranám počítáme s vlivem nových technologií, které - mám pocit - některé strany ani nejsou schopny pochopit. Kupříkladu v oblasti e-Governmentu snad všechny politické strany zaspaly, přitom pomocí nových technologií by šlo jednoduše odstranit mnoho překážek, kupříkladu ve styku občan-úřad. Pokud se něco v této oblasti děje, tak se zpravidla jedná o monstrózní projekt s cílem utratit velký balík peněz, ale výsledek je nulový. Příkladem je snad skoro každý nově vznikající registr v čele s největším propadákem IZIP. Pirátský program taky dává důraz na některá netradiční témata, jako je svoboda nejen jednotlivce, ale i síťová svoboda, nebo i svoboda podnikání a zaměstnávání. Nemáme potřebu všechny plošně kontrolovat a automaticky předpokládat o lidech to nejhorší. Upřednostňujeme pozitivní motivaci před zaváděním restrikce a omezujících zákonů.

Základními pirátskými pilíři jsou přímá demokracie, transparentnost a sdílení informací ve svobodném prostoru při zachování osobních svobod člověka. Co by Piráti chtěli v tomto směru prosazovat na půdě sněmovny?

Především výrazné posílení e-Governmentu a modernizace státní správy by bylo naším přínosem. Často by práce některých úředníků šla nahradit počítačovým programem. Propojení všech možných registrů by přineslo velké zjednodušení byrokracie.

Transparentnost je pro nás klíčová a může také hodně zjednodušit práci úřadů. Ačkoliv se o ní dost mluví, mnoho lidí vidí pouze další a další nové zákony, které přidělávají práci především státním firmám a úřadům. Je ale třeba zdůraznit, že v momentě plné transparence se může zákon o veřejných zakázkách stát pouze dobrovolným návodem. Tento zákon byl psán v dobré víře, že omezí nebo zastaví korupční nebo i nehospodárné plýtvání veřejných peněz, ale ve svém důsledku pouze přinesl neskutečnou finanční a administrativní zátěž pro ty, kteří se chtějí chovat hospodárně, a ten, kdo chce u veřejných zakázek pletichařit, ten si stejně cestu najde. S nadsázkou se dá říci, že u mnoha státních institucí nás stojí udělat výběrové řízení dle zákona více, než kdybychom si to bez výběrka koupili rovnou od nejdražšího dodavatele. Transparence a následná nutnost obhájit své rozhodnutí před veřejností a kontrolními orgány je podle nás více motivující pro hospodáře s veřejnými penězi než sebekomplikovanější zákon o veřejných zakázkách.

V čem je Pirátská strana modernějším politickým subjektem než jiné a „služebně starší“ strany?

Piráti jsou snad jediná strana, která má vizi v oblasti modernizace státní správy, kde se od zavedení Czechpointů v roce 2005 vůbec nic nestalo. Je až s podivem, jak Česká republika dokáže odolávat všudypřítomné digitalizaci. Stále u nás existuje mnoho pozic, které by zvládly místo úředníků dělat počítačové programy a občan by mohl komunikovat z domova přes počítač místo vysedávání na úřadech.

Z jakých důvodů by lidé měli volit Pirátskou stranu?

Protože chtějí mít v poslanecké sněmovně zastoupenou liberální stranu, která nevymýšlí žádné zbytečné regulace a restrikce vůči té či oné skupině obyvatel. Zákonodárný sbor má nejen pravomoc zavádět nové zákony, ale i pravomoc ty nesmyslné a neefektivní rušit a zjednodušovat. Touto cestou se ještě žádná z vládnoucích stran nevydala.

Děkuji za rozhovor.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #lídr #Lukáš Bartoň #Plzeň #rozhovor

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.