Komentáře

Sdílíme snahu o lepší budoucnost. Už 8 let.

19. 04. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnes je to 8 let, co byla zveřejněna výzva k založení České pirátské strany. Od té doby Piráti dokazují, že politiku lze dělat i jinak. A po osmi letech dobrovolnické práce mají šanci dostat se do sněmovny. To stojí za zamyšlení.

Martin Šmída2

Slušnej člověk se do politiky nehodí

Už jsme to slyšeli mockrát: "Kdyby volby mohly něco změnit, už by je dávno zakázali." Je to právě tento způsob myšlení, který nic nezmění. Ale stačí, aby se pár dobrých lidí dalo dohromady, šli za svým cílem, a můžou dokázat ledacos. S tím pak souvisí další klasická hláška: "Slušnej člověk nemá v politice šanci!" Ba, co víc: "Slušnej člověk se do politiky ani nehodí!"

Řekněme si i upřímně, ono to tak v těch průzkumech opravdu vypadá. Zapomínáme ale na jednu zásadní věc. Babiše opravdu nevolí třetina lidí. A to především proto, že až dvě třetiny lidí k volbám nechodí. To je skrytá síla ke změně! Ano, stojí to nějaké úsilí. Ale ten hlavní úkol tkví v odstranění onoho dělení na MY (občané) a ONI (politici). Žijeme v zastupitelské demokracii, úkolem voliče-občana je najít svého zástupce, aby v rozhodujících orgánech mluvil jeho hlasem. A to byl i jeden z důvodů, proč jsem se nakonec rozhodl v politice a Pirátech angažovat - protože jsem svého zástupce neviděl, rozhodl jsem se zastupovat sám. A slyšel jsem ze všech stran všechny ty klasické hlášky, že nemůžu nic změnit, že jsem jako Don Quijote. Stejně jsem to zkusil. Dneska jsem místopředsedou sedmé nejsilnější strany v Česku a mí přátelé z vesnické hospody vám potvrdí, že jsem se nijak zásadně nezměnil. A mě vážně těší, že jsem dokázal, že každej má tu možnost pokusit se o změnu, že ta bariéra není nepřekonatelná. To jediné, co nám pomůže, je odvaha každého jednotlivého člověka.

Konečně někdo!

Vždyť na to čekáme celou dobu, ne? Že se objeví někdo, kdo to bude "myslet upřímně", vyžene "politické dinosaury" nebo to "prostě zařídí". A taky jsme se mockrát spálili. A můžeme se ptát, co mají společného Vít Bárta, Tomio Okamura a Andrej Babiš. Odpověď je nabíledni - jedná se o politické podnikatele. Myšlenky a ideje jsou druhotné. Na prvním místě je marketing. Rychle vybudovat značku, udělat kampaň, získat peníze a moc a po nás potopa. Možná tušíte, kam mířím. Chci připomenout, že Česká Pirátská strana je tu od roku 2009, je o trochu starší než TOP09. A zatímco TOP09 je již za vrcholem a padá, Piráti stále stoupají. Sice pomalu, ale vytrvale. A zaslouženě! Rozdíly mezi podnikatelsko-politickými projekty a autentickým politickým hnutím jsou zřejmé. Ovšem, když dojde na lámání chleba, opět jsou opakovány mantry "jste příliš malí", "jste příliš slušní", "jste jenom idealisté". Volby a průzkumy dokazují, že Piráti mají mezi voliči podporu kolem 5% a mezi nevoliči zhruba 10%. Možná jsou tito lidé natolik znechuceni politikou, že už ani nechodí k volbám. Tím však pomáhají udržovat status quo.

Tak teď!

To se ví, že Piráti doposud lovili hlavně ve vodách mladých, inteligentních a liberálních voličů a prostě doufali, že jich je v populaci víc než 5%. Ale jen tohle prostě nestačí. A musím říct, že i Piráti si to již uvědomují a staví svůj program tak, aby byl pro všechny občany, nejen pro úzkou skupinu městských liberálů. Ostatně, důkazem může být i úspěšné "venkovské" místní sdružení Pirátská Tvrz operující v Olomouckém kraji. Pirátská politika je užitečná jak pro malou vesnici, tak pro město, kraj, stát… i Evropu. A protože Pirátské hnutí je celosvětové, dalo by se říct, že Piráti chtějí změnit svět. "Mysli globálně, jednej lokálně" - to vystihuje motivaci lidí, kteří přicházejí k Pirátům, aby jim pomohli tuto změnu uskutečnit.

Jsme na řadě!

Nápis na tričku hlásá "Every Generation Needs a Revolution," tedy, že každá generace potřebuje revoluci. Piráti však věří spíše v evoluci, v pokrok, v informace a kritické myšlení. Už dávno nejsou jen protestní hnutí. Z dvacátníků se stali třicátníci, z třicátníků čtyřicátníci a ze čtyřicátníků padesátníci. Po úspěších v komunálních a krajských volbách již mnoho z nich sbírá zkušenosti v reálné politice. Vládne nám však stále "stará garda" překabátěných komunistů a estébáků. Doba se mění rychle, ale politici pomalu. Mají nás zastupovat, ale jsou ze světa, který už neexistuje. 21. století přineslo technologický pokrok, obrovské možnosti v oblasti komunikace a informací.  

Jaký si to uděláš, takový to máš

Taky už se necítím být tím mladickým venkovským pankáčem. Mám ženu, dvě děti, dům, auto a vlastně jediné, co mě pořád trápí je stav naší veřejné správy. Že se plýtvá veřejnými prostředky, že stát lidem život neulehčuje, ale spíš komplikuje, že úřady fungují jak z doby potrubní pošty a především - obávám se o míru našich svobod. Proto vkládám velké naděje do Pirátské strany, kterou jsem měl tu možnost poznat zevnitř a potkal jsem v ní spoustu schopných lidí s pozitivní motivací měnit svět k lepšímu. Na podzim budou volby a já se vynasnažím, aby se o této Pirátské alternativě dozvědělo co nejvíc lidí. Můžeme dokázat, že politika nemusí být jen hrou boháčů a lobbistů. Naplníme znovu význam slova Demokracie. Ano, je to zásah do současného systému a jeho struktur, ale my se změn nebojíme. A neměli byste se bát ani vy.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Martin Punkie Šmída

Štítky: #Piráti #Šmída #volby

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.