Komentáře

Jihočeské milionové trafiky

13. 04. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslední bouřlivé dění v Radě Jihočeského kraje břitce glosuje lídr Jihočeského kraje Lukáš Kolářík. Nespokojí se jen s kritikou, ale nabízí i řešení.

zimola_maxova_nemocnice

Tak nám kauza Zimola nabrala nečekaný spád. Hnutí ANO vypovědělo koaliční smlouvu ČSSD, protože jim vadilo, že Zimolův blízký kamarád z Nové Bystřice Martin Bláha dostává velmi nadstandardní plat. A když na to jako první upozornilo Babišovo IDNES, odmítla ČSSD odstranit z funce Zimolu i Bláhu. Radka Maxová z ANO to označuje jako skandál a nepřijatelnost, přitom její „někdejší“ asistent Petr Novák, který je členem vedení nemocnic, pobírá roční plat rovněž přes 7 200 000 Kč. Navíc si z veřejných prostředků pořídil luxusní Mercedes Benz CLS 350 CDI AMG. Skoro to vypadá, jako že zloděj volá: "Chyťte zloděje!"

Do toho se pan Zahradník z ODS, která už se třese na místo v koalici, nechá vyfotit na billboardy s nápisem – peníze z nemocnic na platy zdravotníků, ne na chalupy hejtmanů a jeho kamarádů. Přitom paradoxně takové nastavení odměn ředitelů nemocnic pochází z doby, kdy byl hejtmanem on sám.

Je vidět, že se blíží volby a politické PR divadlo pro voliče se rozjíždí na plné obrátky. Je to ale jenom boj o moc nad jihočeským zdravotnictvím, ve kterém se přerozděluje několik miliard skrytých peněz. 

Přitom by stačila úplně jednoduchá věc, kraj by nebyl zbytečně na delší dobu politicky paralyzovaný a naše politické špičky by se nemusely předhánět v tom, kdo je menší lump.. Stačilo by, aby státní firmy (v tomto případě tedy firma Jihočeské nemocnice a.s. a ostatní krajem zřizované nemocnice) byly provozovány transparentně. 

Lukáš portrét

Automatické zveřejňování smluv a odborné nominování do představenstva a dozorčích rad by zaručilo, že se podobné excesy nebudou opakovat.  Ve správních a dozorčích radách mají sedět lidé dostatečně způsobilí, aby mohli vést a kontrolovat manažery firmy. Například bývalí úspěšní manažeři, odborníci na účetnictví, zdravotnictví a zadávání zakázek nebo na technologie týkající se dané firmy. Politici bez patřičných zkušeností nemohou vedení firmy dobře kontrolovat.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Kolářík

Štítky: #ANO #ČSSD #Jihočeský kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.