Komentáře

Ivan Bartoš: O vystoupení z NATO nikdy nebyla řeč

26. 03. 2017 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Je smutné, jak TOP09 začala šířit v rámci své pozice údajných liberálů hoax, který snad má vyvolat dojem, že Piráti chtějí vystoupit z NATO. Tento směr jsme nikdy nedeklarovali. Na ultimativně položenou otázku setrvání v NATO ANO/NE jsme pro zachování statusu quo. Jaký je postoj Pirátů k NATO?

IB CF 2017.jpg

Česká republika je ukotvena v řadě struktur. Nejsme však těmi, kdo k institucím přistupují se slepou úctou. Jsme Piráti. Ptáme se, zkoumáme, kritizujeme. Co to znamená? Že jsme euro-optimisté a současně i euro-kritici. Věci neboříme, ale snažíme se je opravovat.

Dvě největší struktury, ve kterých je ČR ukotvena, jsou Evropská unie a NATO. Naše členství v nich nezpochybňujeme. Nepořádáme však zběsilé přehlídky vyjadřujíce slepou podporu těchto dvou institucí, ani se neúčastníme ukřičených demonstrací proti. Naopak, jako lidé žijící v zemi, která je skrze tyto instituce přímým aktérem celosvětového dění, zkoumáme jejich kroky a poukazujeme na věci, které nejsou v souladu s původními záměry jejich vzniku či pravidly jejich fungování.

A jak to začalo? Politický komentátor Jindřich Šídlo mi v debatě položil v podstatě konkrétní, leč černobílou otázku NATO - ANO/NE. Jelikož zastupuji demokratickou stranu a nejsem žádný svrchovaný super-předseda, nemohl jsem mu odpovědět. Proč? Protože na stanoviskách i programových bodech prostě musí v Pirátské straně vždy existovat jasný a odhlasovaný závěr. A proč ho nemáme? Protože tato otázka vůbec není na stole. Kromě populistických leaderů, zatvrzelých komunistů a pár extrémních hnutí přece tuto otázku nikdo nepokládá!

Piráti k NATO přistupují kriticky a hodnotí jeho vliv na světovou politiku globálně i v rámci jeho jednotlivých aktivit. Je tedy logické, že se každému jednomu člověku něco libí a něco nelíbí. Pokud by ve svobodné zemi (a zde skutečně záleží, co si pod tímto pojmem kdo představí) někdy byla taková otázka skutečně položena na poli reálné politiky, předpokládám, že právě tato otázka by měla být věcí celostátního referenda. Stejně tak, jako bylo historicky řešeno naše připojení k Evropské unii.

Závěr? Pokud je na stole černobílá otázka vystoupení z NATO ANO/NE z pozice Pirátů logicky vychází zachování status quo.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #EU #Evropská unie #Ivan Bartoš #NATO

Komentáře k článku

Jaromír Merhaut 07.10.2017 18:41

Jasně, a místopředseda Vašíček neexistuje:-)

Miloš Hlávka 10.04.2017 08:35

Myslím, že otázka vystoupení z NATO není úplně černobílá. Existuje několik možností:
- s ostatními v NATO "držet basu" a jestřábům odkývat jakékoli "humanitární bombardování" (jako to udělala Zemanova vláda v březnu 1999);
- působit v tomto pofidérním seskupení tak, že vezmeme smlouvu, jíž bylo založeno, "za slovo", a budeme požadovat, aby opravdu bylo výlučně obranným paktem;
- když to nepůjde, pak ho třeba rozložit zevnitř (pak ale hledat způsoby, jak jinak zajistit bezpečnost Evropy - společná evropská obrana v rámci €U? - a nejlépe planety Země jako takové); :-)
- no a když nepůjde ani to, tak tedy z něj vystoupit.
A možná by se našly i další možnosti, jak se zachovat.

Jinak od Pirátů nečekám, že budou vystoupení z NATO prosazovat, postačí mi, když v souladu se svým programem nebudou bránit případnému referendu o této otázce. V tomto okamžiku bych byl spíše pro vystoupení, pokud by mě ale někdo přesvědčil, že toho mastodonta lze rozumně zreformovat...

Václav Šubrt 08.04.2017 16:28

A on se někdo ptá, jestli chtějí Piráti vystoupit? Tak ta otázka přece vůbec nestojí! A kritický, dokonce velice kritický, postoj k NATO je na místě. Ač to má být obranný spolek, samo NATO nebo jeho členové dovedli země jako Sýrie, nebo Libye k rozvratu a přinejmenším nepřímo svou politikou podporují islámský radikalismus i autoritativní režimy (Turecko, SA). Navíc neokonzervativní ideologie, kterou NATO v současnosti vojensky zaštiťuje, je v příkrém rozporu s politickým směřováním Pirátů (aspoň doufám). Perzekvovat členy strany za jejich negativní postoj k NATO je proto dost nešťastné. Možná to přinese pár hlasů navíc, ale z Pirátské strany se tím stává jen další konformistická rozbředlá beznázorová partaj na naší pol. scéně.

Tomáš 30.03.2017 08:29

Členství v NATO nebo v EU je natolik zásadní otázka, že by Piráti jasný postoj mít prostě měli.

José 29.03.2017 13:37

Takže to, co říká Ivo Vašíček, máme chápat jak? Že je to supermístopředseda a říká stanovisko strany? Nebo že to supermístopředseda naní a plácá blbosti, přičemž straně to nevadí?

Roj 28.03.2017 10:56

Petře, tady to podbarvení textu "Petr 27.03.2017 21:06" je černé, nebo bílé? Umíte odpovědět?

Petr 27.03.2017 21:06

Takže na černobílou otázku neumíme odpovědět ? No super :-/

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.