Komentáře

Ivan Bartoš: O vystoupení z NATO nikdy nebyla řeč

26. 03. 2017 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Je smutné, jak TOP09 začala šířit v rámci své pozice údajných liberálů hoax, který snad má vyvolat dojem, že Piráti chtějí vystoupit z NATO. Tento směr jsme nikdy nedeklarovali. Na ultimativně položenou otázku setrvání v NATO ANO/NE jsme pro zachování statusu quo. Jaký je postoj Pirátů k NATO?

IB CF 2017.jpg

Česká republika je ukotvena v řadě struktur. Nejsme však těmi, kdo k institucím přistupují se slepou úctou. Jsme Piráti. Ptáme se, zkoumáme, kritizujeme. Co to znamená? Že jsme euro-optimisté a současně i euro-kritici. Věci neboříme, ale snažíme se je opravovat.

Dvě největší struktury, ve kterých je ČR ukotvena, jsou Evropská unie a NATO. Naše členství v nich nezpochybňujeme. Nepořádáme však zběsilé přehlídky vyjadřujíce slepou podporu těchto dvou institucí, ani se neúčastníme ukřičených demonstrací proti. Naopak, jako lidé žijící v zemi, která je skrze tyto instituce přímým aktérem celosvětového dění, zkoumáme jejich kroky a poukazujeme na věci, které nejsou v souladu s původními záměry jejich vzniku či pravidly jejich fungování.

A jak to začalo? Politický komentátor Jindřich Šídlo mi v debatě položil v podstatě konkrétní, leč černobílou otázku NATO - ANO/NE. Jelikož zastupuji demokratickou stranu a nejsem žádný svrchovaný super-předseda, nemohl jsem mu odpovědět. Proč? Protože na stanoviskách i programových bodech prostě musí v Pirátské straně vždy existovat jasný a odhlasovaný závěr. A proč ho nemáme? Protože tato otázka vůbec není na stole. Kromě populistických leaderů, zatvrzelých komunistů a pár extrémních hnutí přece tuto otázku nikdo nepokládá!

Piráti k NATO přistupují kriticky a hodnotí jeho vliv na světovou politiku globálně i v rámci jeho jednotlivých aktivit. Je tedy logické, že se každému jednomu člověku něco libí a něco nelíbí. Pokud by ve svobodné zemi (a zde skutečně záleží, co si pod tímto pojmem kdo představí) někdy byla taková otázka skutečně položena na poli reálné politiky, předpokládám, že právě tato otázka by měla být věcí celostátního referenda. Stejně tak, jako bylo historicky řešeno naše připojení k Evropské unii.

Závěr? Pokud je na stole černobílá otázka vystoupení z NATO ANO/NE z pozice Pirátů logicky vychází zachování status quo.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #EU #Evropská unie #Ivan Bartoš #NATO

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.