Komentáře

Pochod pro Evropu v Praze

25. 03. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

​V Praze se dnes koná vzpomínkový Pochod pro Evropu, kde se bude mimo jiné diskutovat o její budoucnosti. Sraz je dnes v 15 hodin na Petřínské rozhledně. Dnes uplynulo 60 let od podpisu Římských smluv, které daly vzniknout Evropskému hospodářskému společenství, předchůdci dnešní EU. Tuto události si Evopané připomínají akcí March for Europe - Pochod pro Evropu. Na vznik společné Evropy vzpomínají lidé v Berlíně, Düsseldorfu, Baden-Badenu, Římě, Londýnu, Edinburgu, Aalborgenu, Varšavě, Paříži, Madridu, Vilniusu a Bukurešti. Na pochodu promluví Pirátka Dana Balcarová.

Dana_Balcarova.jpg

Ahoj Praho, ahoj Evropo,
 
chci poděkovat za možnost mluvit tady dnes, 60 let ode dne, kdy byly v Římě položeny základy Evropského hospodářského společenství. Za těch 60 let ušlo dlouhou cestu - přidaly se k němu další národy - včetně nás, Čechů. Původní ekonomická spolupráce se postupně rozšířila do dalších oblastí, až vznikla dnešní Evropská Unie, jak jí známe. Přesto se dnes zdá, že evropský projekt je v krizi - po celém kontinentě zaznívají hlasy požadující rozpuštění Unie nebo odchod jednotlivých národů. Vytváří se falešné dilema - buď jste pro Česko nebo jste pro Unii, pro "domov" nebo pro "cizinu". Ale není to tak - Evropa je naším společným domovem. 
 
Chápeme-li Evropskou politiku jako domácí, nemůžeme ji chápat jako střet mezi jednotlivými národy, ale jako boj ideí. My, Piráti, jsme k ní vždycky přistupovali jako ke společné reformní snaze všech Evropských Pirátů změnit zastaralý politický systém 20. století a přizpůsobit ho potřebám a možnostem internetového věku. Při boji za otevřenost, transparentnost a demokracii i digitální práva spolupracují Pirátské strany v celé Evropě bez ohledu na jazyky a hranice proti silám, které chtějí omezovat svobodu.
 
Nejen, Piráti, ale i řada dalších lidí v Evropě chápe, že náš politický systém se musí změnit. Samotná Evropská komise dokonce nedávno předložila ve své Bílé knize návrhy možných reforem. Mluví se tam o pravomocích a roli Unie a jejích členských států. Je to škoda, protože to obchází jinou důležitou debatu - jak změnit pravomoci samotných občanů vůči Unii jako takové.
 
Mluví se o referendech v téhle zemi, v tamté zemi - kdy se dočkáme závazného referenda napříč celou Evropou? Evropská Unie dělá jako celek řadu závažných rozhodnutí, ať už je podpis smlouvy CETA s Kanadou nebo asociační dohoda s Ukrajinou. Proč se o CETA rozhoduje ve Valonském parlamentu? Proč asociační dohodu s Ukrajinou zastavilo Holandské referendum? Týká se přece nás všech, máme přece právo rozhodnout o ní společně.
 
Evropská komise mluví o reformách a odvolává se na "demokratický" mandát svého předsedy, který získal jako člen největší frakce v europarlamentu. Ale proč nemá Evropský parlament, který je jediným občany voleným orgánem Unie, právo navrhovat zákony? Vždyť všechny národní parlamenty mají právo předkládat zákony nezávisle na své vládě.
 
Nebráníme se debatě o rozdělení pravomocí mezi EU a jejími členskými státy. Pokud se stavba rozhleden a další agenda místního rozvoje řeší v Bruselu, zatímco Syrskou krizi mají v družné spolupráci řešit ministři členských států, je něco nastaveno špatně. Ono by to bylo spíš překvapivé. V Česku jsme 20 let řešili, jak mají být rozdělené pravomoci mezi republikovou vládu a kraje. Podobná debata musí proběhnout i v Unii. Nezatížená emocemi, s důrazem na spokojenost jejích občanů. Nebudeme-li dogmatici, jistě se shodneme, že řadu věcí je nutné řešit společně, protože vyžadují společnou evropskou odpověď. A mnohde upřednostníme flexibilitu národních řešení, protože 500 milionů lidí po celém kontientně prostě nemusí dělat úplně všechno vždy úplně stejně.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Dana Balcarová #Evropská unie #March for Europe #Pochod pro Evropu

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.