Archiv

Rozhovor s Mikulášem Peksou, volebním lídrem ústeckých Pirátů

21. 03. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Mikuláš Peksa (1986) je lídrem kandidátky Pirátů Ústeckého kraje v podzimních parlamentních volbách. Vystudoval Biofyziku na Matematicko-Fyzikálně fakultě, pracuje v IT a v současnosti dokončuje doktorské studium na univerzitě v německém Lipsku. V Pirátské straně má na starost komunikaci s pirátskými stranami celého světa, pracuje jako vedoucí Zahraničního odboru Pirátů. Žije v Litoměřicích se svou přítelkyní.

Mikuas_Peksa.jpg

Mikuláši, jak jste se dostal k Pirátům?

Mám velmi silné osobní i pracovní vazby na Německo a německy hovořící země. Před pár lety jsem zjistil, že jsem vlastně jednou nohou v Německu a pohrával si s myšlenkou, že odejdu a založím si rodinu a kariéru tam. Vlastně emigruju. Nešlo ani tak o výši platů jako prostě o to, že obyčejné věci tak nějak fungují líp. Registrace na úřadě funguje - dojdu tam, vyplním dotazník a mám hotovo. Na kterou kolej přijede vlak se dozvíte na jízdence, měsíc dopředu a ne na poslední chvíli. Ministr, který krade nebo podvádí na daních rezignuje hned a bez „sorry jako“. Vadilo mi prostě plno věcí, které se tu dějí.

Proč sis to rozmyslel?

V té době jsem pročítal programy politických stran a narazil jsem na Piráty. Hodně mě to oslovilo. Byla to jediná strana, která se mnou nemluvila ohraným jazykem minulého století. Tak jsem si řekl, že zabojuju a zkusím ty problémy kolem sebe řešit, než abych před nimi utíkal. V té samé době jsem každý týden přejížděl mezi Prahou a Lipskem, a tak jsem vstoupil do německé i české Pirátské strany zároveň a začal sloužit jako jejich propojovací článek.

Velmi mě zajímá mezinárodní politika a mechanismy evropské integrace. Současné české politické strany s tímto tématem neumí moc pracovat, neumí o tomto tématu mluvit s voliči. Mluví o evropské politice, jako by to bylo o tom, že my Češi se máme podřídit nějaké EU, nebo že se jí naopak podřizovat nesmíme. Piráti k tomuhle vždycky přistupovali jinak. Evropská politika je pro nás stejné hrací hřiště jako domácí politika, musíme na něm prosazovat své zájmy společně. Není to o soupeření mezi národy za národní zájmy, je to o spolupráci podobně smýšlejících lidí bez ohledu na národní hranice.

Takže jak se Piráti a Pirátky vlastně staví k evropské integraci?

Podporujeme Evropskou unii a mezinárodní spolupráci všude tam, kde to má smysl. Jedním dechem dodávám, že také vidíme řadu chyb a nedostatků v současném systému fungování Unie, ty je třeba řešit. A jsou přirozeně oblasti, kde je úzkostná harmonizace všeho a všech spíše na škodu. Stejně jako netransparentní rozhodování za zavřenými dveřmi – ačkoli to rozhodně není specialita jen Evropské politiky.

Pro nás je výhoda, že Piráti jsou internacionální stranou, světovým hnutím. Pirátskou stranu najdete nejen v každé evropské zemi, ale i třeba v Nepálu nebo v Rusku. Piráti a Pirátky zastávají názor, že lidé by spolu neměli válčit, ale lépe komunikovat a spolupracovat. Čili z praktického hlediska je pro nás logické hledat podobně uvažující lidi v ostatních Evropských zemích.

Piráti jsou u mnohých voličů a voliček stále považováni za skupinu alternativců, stranu stahovačů a kuřáků marihuany nebo protestní stranu. Proč by měl Piráty volit do parlamentu volič v Ústeckém kraji?

(směje se) Protože je to to nejlepší, co může udělat. Piráti nejsou huliči a stahovači ale fungující, neustále rostoucí strana, která nabízí chytrá řešení. Máme témata ve kterých jsme opravdu silní. Chceme prosadit systémové změny, které efektivně sníží korupci. Získali jsme velké praktické zkušenosti s prosazováním otevřenosti veřejné správy díky práci našich zastupitelů na pražském magistrátu, což je z pohledu boje proti korupci mimořádně inspirativní prostředí. Reálnou politickou zkušenost máme prostřednictvím pirátských zastupitelů i z dalších měst jako Mariálnské lázně, Brno, Trutnov a další. Podobně skvěle zpracované máme témata týkající se elektronické komunikace a svobody internetu. S Piráty ve vládě bychom například za mobilní data neplatili nesmyslně vysoké částky, jako teď.

Jsme liberální stranou a jednou z nejdůležitějších hodnot je pro nás svoboda jednotlivců i společnosti. Některé strany říkají, že je potřeba obrazně řečeno utahovat šrouby. Z nejrůznějších důvodů usilují o omezování občanské svobody, razí přísnost a nedůvěru k občanům a inklinují k autoritářství či konzervatismu. My zastáváme opačný pohled, myslíme si, že šrouby by se měly spíš povolovat. Jsme stranou budovanou ze zdola, obyčejnými lidmi. Nemáme miliardáře nebo knížata a ani škraloupy z minulosti.

V Pirátském hnutí najde otevřený prostor každý, kdo se ztotožní s našimi pirátskými ideály a chce  něco dělat pro sebe, pro komunitu ve které žije, pro svou budoucnost. Proto si myslím, že máme obrovský potenciál, je otázkou času, než pokoříme 10% hranici získaných hlasů.

(směje se) Ale samozřejmě člověk, který chce kouřit marihuanu legálně, bez rizika postihu, tak by nás měl určitě volit.

To zní  hodně sebevědomě…

Ano, ale je to oprávněné sebevědomí.

Mluvili jsme o tvých politických názorech a vizích. Nepůsobíš dojmem suchého absolventa matfyzu. Jak by ses voličům představil jako člověk? Co máš rád, co tě baví v soukromém životě? Jaký je tvůj vztah k našemu regionu?

Do Ústeckého kraje jsem se vlastně přiženil. I když na samotný svatební obřad ještě nedošlo.  Moje přítelkyně je z Litoměřic a žijeme tu spolu. Společně se věnujeme turistice. Takže si troufám tvrdit, že tady v bývalých Sudetech to mám dost prochozené. K mým dalším zájmům patří určitě historie a potom také mezinárodní politika, kterou se snažím podrobně sledovat. Když jsem byl mladší, víc jsem sportoval, dělal jsem bojové sporty. Takže zřejmě ten stereotyp ajťáka opravdu úplně nenaplňuju.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miroslav Brož

Štítky: #Mikuláš Peksa #Ústecký kraj #Volby 2017

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.