Kauzy

Piráti bojují za informace i svobodnou hudbu pro občany

12. 04. 2017 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Usilujeme o svobodný přístup k informacím i nový férovější pohled na autorské právo. Bojujeme proti špehování a ztrátě soukromí. Konstruktivně kritizujeme a připomínkujeme autorský zákon a připravujeme pozměňovací návrhy. Využíváme svého občanského práva na informace a neúnavně o ně žádáme úřady. Nebojíme se ani soudních sporů. Jaká vítězství v soudních síních zaznamenali Piráti? Které výroky soudu jsou průlomové pro občany ČR?

justice.jpg

Neprávem odmítnutí žadatelé o informace mají nárok na odškodné

Zlínský magistrát odmítl místnímu Pirátovi Luďkovi Maděrovi poskytnout informace. Ne jednou, ale devatenáctkrát za sebou. Ministerstvo vnitra přitom tato nezákonná rozhodnutí magistrátu opakovaně rušilo. Nekonečný koloběh bezvýsledných žádostí a následných rozhodnutí v květnu 2015 přeťalo rozhodnutí zlínského okresního soudu. Podle něj má Maděra nárok na odškodné 40 tisíc korun.

„Žalovaný (Zlínský kraj) projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci a realizaci jeho politického práva, ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní,“ píše se v odůvodnění rozsudku. „Věřím, že úřady nebudou chtít odškodné platit a nakonec informace raději poskytnou,“ vyjádřil naději na světlejší zítřky transparentnosti Luděk Maděra.

Zlínský Pirát získal informace o platech Ovčáčka, Mynáře i Forejta

Luděk Maděra

Luďkovi Maděrovi vděčíme i za informace o platech proslulé trojky zaměstnanců Hradu. V lednu 2015 poslal do Kanceláře prezidenta republiky dotaz ohledně platů prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, kancléře Vratislava Mynáře a šéfa protokolu Jindřicha Forejta za roky 2013 a 2014. „Zapomněl jsem na pana Kmoníčka, snad mi to odpustí,“ dodal Maděra. Kancelář jeho žádosti nevyhověla, a tak na ni podal v dubnu téhož roku žalobu. Pár dní před soudem dostal od Hradu po devatenácti měsících konečně odpověď zahrnující kýžené informace. Hrubého si v roce 2014 vysloužil Mynář přes 2 miliony, Forejt necelých 1,2 milionu a Ovčáček téměř 900 tisíc.

Pokud v hospodě hraje svobodná hudba, provozovatel autorským svazům neplatí

Soud v lednu 2014 potvrdil správnost pirátského návodu, díky němuž provozovatel či majitel nemusí platit autorským svazům za pouštění hudby ve svém podniku. Kolektivní správce autorských práv Intergram požadoval po Reném Vaněčkovi, Pirátovi a provozovateli kadaňského Posezení Pohoda, roční poplatek 3 272 korun. Z rádia v jeho restauraci ale nezněla produkce komerčních rádií, nýbrž výhradně hudba lokálních kapel, které nemají smlouvu s žádným autorským svazem. Nekomerční hudbu z webu https://hudba.pirati.cz osvobozenou od poplatků i reklam si tak od té doby může bez obav stáhnout každý podnikatel.

2875.jpg

Žádost o informace není spam

Čtyřstránkový elaborát zdůvodňující neposkytnutí informací stál na argumentu, že žádost o informace spadla v emailové schránce do spamu. Taková byla reakce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na žádost o informace podanou ústeckým Pirátem Lukášem Blažejem. Zajímal se o rozpočet podezřelého projektu České rady dětí a mládeže.

„Sáhodlouhé odůvodnění nečinnosti jsem dostal hned čtyřikrát, a tím pádem někdo strávil opravdu hodně času vysvětlováním nesmyslného postoje, zřejmě proto, aby mi ty informace nemusel poskytnout. Ani poté, co už zjevně na ministerstvu věděli, o co žádám, jsem data nezískal. Dokonce mi napsali, že právo na informace zneužívám,“ doplňuje Blažej. Pirát ministerstvo pro jeho nečinnost zažaloval a soud mu dal za pravdu. Ministerstvo tak musí o žádosti o informace rozhodnout znovu.

Odmítnutí poskytnutí informací o přípravě Klausovy amnestie je neplatné

Od kontroverzní amnestie bývalého prezidenta Václava Klause v lednu 2013 uplynuly čtyři roky, informace o okolnostech přípravy však veřejnost dosud nezná. Pražský zastupitel Jakub Michálek přitom zažádal o údaje ohledně přípravy krátce po vyhlášení amnestie. Na tu ale Kancelář prezidenta republiky nereagovala a Michálek proto podal stížnost. Tu prezidentská kancelář spolu s jeho žádostí o informace odmítla. V září 2016 ale Městský soud v Praze rozhodl, že odmítnutí nebylo po obsahové stránce v pořádku a kancelář se tak musí žádostí zabývat znovu.

„Při odmítnutí neuvedla kancelář jediný zákonný důvod. Piráti jsou přesvědčeni, že veřejnost má právo znát pravdivé informace o tom, kdo se na přípravě amnestie podílel, nikoliv pouze dohady. Považujeme nicméně za smutnou vizitku našeho státu, že občan musí na informace čekat tolik let,“ dodává Michálek.

Foto: R. Kučera

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Jakub Michálek #Luděk Maděra #Rozsudek #Soud

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.