Komentáře

O svobodu volby jde až na prvním místě

10. 03. 2017 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Je ve vzdělávání k něčemu dobrá možnost volby? Není právě ve školách lepší mít všechno do detailu pod kontrolou? Ministryně Valachová se nám rozhodla zefektivnit školství. A jak to vypadá v praxi? Slyšíme o šikaně učitelů i úředníků jejího ministerstva a glajchšaltování skutečně předaného vzdělání na nejnižší možnou úroveň.

knihovna.jpg

Podle všeho vpadla do myšlení ministryně školství vlčí mlha byrokracie a vlády pevné ruky. Ve snaze zlepšit školství jako celek rozhodla, že by mělo být jednotnější. Existence různých cest, existence různých lidí (dětí), existence rodičů jako respektovaného faktoru a jakákoli rozmanitost mu podle ní škodí. Jak jinak si vysvětlit tyhle její kroky s největším dopadem?

Pod heslem inkluze, a. k. a. stejné vzdělání pro všechny, viditelně upadá schopnost klasických škol naučit víc, než zvládnou ti nejpomalejší. Co vyčuhuje vzhůru, je třeba přitlačit k zemi, jak už víme od podzimu. Navíc vyplouvá na povrch, že ministryně pěkně potichu, bez ohlášení, bez zdůvodnění i bez jakékoliv opory v odborných posudcích či legislativě prosazuje jednoznačný útlum veškerých alternativ ve vzdělávacím systému.

Několik škol žádajících o zápis do Rejstříku škol a školských zařízení se přes splnění zákonných náležitostí dočkalo zamítnutí nebo po nahlédnutí do spisu na MŠMT už vědí, že je zamítnutí čeká. Jiným školám jsou zamítané žádosti o rozšíření kapacit, případně jsou schválená rozšíření podstatně umenšena. Proč? Jsou jiné a hrozí, že by mohly být fakt lepší. Štempl na to může dát kdokoli, však všechno se vším souvisí. Co třeba tank č. 23, Odbor dalšího vzdělávání a péče o pedagogické pracovníky?

Všichni jsme prošli klasickou školou a nepoznali jinou než frontální výuku. Skoro. Výjimky tu ale jsou, odhadem tak jeden člověk z tisíce. Kdybychom my většinoví měli možnost se vrátit v čase a volit si školu pro své šestileté já, možná bychom si právě proto vybrali "starou osvědčenou" cestu. Ta je dostupná i dnes.

Už dlouho ale existují i jiné možnosti. Většina rodičů alespoň zaslechne výrazy jako Waldorf, Montessori, inovativní vzdělávání a další, když se rozhodují, které škole svěří to své nejcennější, co mají. Cynicky řečeno, kam ty své haranty upíchnou. Způsobů vzdělávání existuje několik, naše zákony na ně pamatují a národní strategie vzdělávání, takzvaná Bílá kniha, také. Samy o sobě na daných školách nepředstavují vůbec žádný problém pro děti, jejich rodiče a ani učitele. Žádné aféry, žádné "vlčí děti", žádné prokázané nedostatky ve výuce či zaostávání žáků za dětmi z běžných škol, ba právě naopak. Přes to všechno se ukazuje, jakým trnem v oku dokáže být některým lidem, zejména politikům, prostá možnost svobody lidí se sami rozhodnout.

Košatý strom přirozeného předávání vědomostí je přeci tak neefektivní… Oč produktivnější je kulatina jednotné frontální výuky! A že je to systém v historii lidstva n-krát starší než celá psychologie a kognitivní vědy? Odkdy jsou ale fakta lepší než názor?

Je tak náročné měřit a poměřovat různé vzdělávací přístupy… Oč snazší je pracovat jenom s jedním! A že ten jeden, tradiční a vyvolený funguje mizerně a výsledky jsou rok od roku horší? No a co, hlavně, že to umíme změřit, ne?!

Odmítáme tenhle způsob myšlení. Pro nás Piráty je nemyslitelný návrat do časů „svobody“ výběru z jedné jediné možnosti. Když navíc školy pro svoje děti vybírat musíme. Ukládá nám to zákon, podle kterého jsme povinni zajistit vzdělání pro naše děti. Vidíme, že tradiční školy se mohou se od těch inovativních leccos naučit. A chceme to tak bylo zachováno. V rozmanitosti je naše síla.

Rodí se nám programy pro letošní podzimní parlamentní volby a Piráti zajistí, že se svoboda volby pro vzdělání našich dětí nebude dál srážet ve žmolek pouhého výběru ze školních budov ve spádové oblasti.

Související odkazy:

Vážení rodiče, své školy už se nedočkáte

Ministryně Valachová rozhodne o osudu soukromých škol

Boj o soukromé školy

Obrázek: pixabay.com

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Mazur

Štítky: #Daniel Mazur #Kateřina Valachová #Ministerstvo školství #Volba vzdělávání #Vzdělání

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.