Archiv

Piráti se voličů nebojí

10. 02. 2017 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Karlovarský kraj je nejúspěšnějším Pirátským krajem v České republice. Uspěli loni v krajských volbách a v Mariánských Lázních už tři roky sedí pirátský starosta. Mariánky jsou navíc dokonce nejúspěšnějším Pirátským městem na světě, když zde v posledních volbách Piráti získali takřka 30% podporu. Důvěra voličů zavazuje a tak jejich funkcionáři k sobě otevírají co nejvíce možných cest.

pirat-odpovi.jpg

Piráti vždy sázeli na otevřenost. Začali pochopitelně „u sebe doma“, uvnitř strany. Po svém nástupu do funkcí pirátští zastupitelé v této činnosti přirozeně pokračují. V Mariánských Lázních se zavedlo vždy první pondělí v měsíci setkání se starostou, otevřené pro všechny občany. Kdokoliv může přijít a na cokoliv se zeptat, případně se rozdělit o své nápady či problémy. Co když ale někdo z různých důvodů nemůže osobně přijít a přesto by si rád popovídal se starostou?

Právě proto vznikl nápad na živé online vysílání, při němž účastníci kladou politikovi své otázky prostřednictvím Facebooku nebo You Tube. I když nejde o zcela nový nápad, podobný formát už využívají politikové v zahraničí, v Česku příliš rozšířený není. Přitom jeho realizace není nijak technicky náročná, v základní formě stačí notebook s webkamerou, připojení na internet a open source software.

Na krajské úrovni začal pirátský radní Josef Janů vystupovat v online vysílání v lednu 2017. „Je to pro mě nejrychlejší a nejpřímější způsob, jak odpovědět občanům na vše, co je zajímá,“ vysvětluje Janů, proč s vysíláním začal a doplňuje: „Nevynecháváme žádný dotaz, reagujeme i na podněty z diskusí. Kandidovali jsme s cílem otevřít a zpřístupnit krajskou politiku a je logické, že pokud jsme ve funkcích, chceme jít příkladem.“ V pořadu nechce vystupovat sám – cílem je pravidelné střídání všech tří pirátských zastupitelů. V posledním vysílání vystoupil Vojtěch Franta, aby představil členství v UNESCO. Počítá se také s aktivní účastí členů výborů, komisí a dozorčích rad, kde mají Piráti svého zástupce.

První vysílání živě sledovalo kolem deseti lidí, zpětné přehrání na Facebooku i na You Tube pak přesáhlo v souhrnu dvě stovky. „Čísla to závratná nejsou, ale politika obecně na sociálních sítích moc netáhne, pokud jde o věcná témata. Hlavním posláním vysílání je vzbudit zájem lidí o dění a naučit je, aby se nebáli zeptat a trvali na konkrétních odpovědích od politiků. A když u toho poroste i sledovanost, zlobit se nebudeme,“ říká Jindřich Čermák, který funguje jako moderátor i režisér vysílání v jedné osobě.

Iniciativa krajských pirátských radních se zalíbila jejich kolegovi Petru Třešňákovi, starostovi Mariánských Lázní. Tradiční setkání s občany proto rozšířil i o online část, v níž odpovídal na dotazy občanů, které zanechali na stránkách města. „Dosah vysílání mě velmi mile překvapil,“ hodnotí pirátský starosta Třešňák své první vystoupení. „Video dosud zhlédlo více než 1 500 lidí, online přenos sledovala živě asi padesátka diváků. Ukazuje se, že občany zajímá, co se v jejich bezprostředním okolí děje a rozhodně se nebojí zeptat.“

Záznam z vysílání starosty Petra Třešňáka z 6. února dohledáte na facebookovém profilu města Mariánské Lázně.

Vysílání krajských radních z 26. ledna a 2. února můžete sledovat na facebookovém profilu Pirátů Karlovarského kraje.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniela Bílá, Jindřich Čermák

Štítky: #Josef Janů #Karlovarský kraj #Karlovy Vary #Mariánské Lázně #online vysílání #Petr Třešňák #Vojtěch Franta

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.