Svět

Končí bahno velké koalice v europarlamentu. Tím pozitiva končí

27. 01. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

V úterý 18. ledna došlo poprvé po dlouhé době k demokratické volbě nového předsedy Evropského parlamentu. Stalo se tak poté, co padla dohoda mezi evropskými lidovci (EPP) a evropskými socialisty (S&D), kteří si na základě nepsaných pravidel mandát předsedy v polovině volebního období obvykle střídali. Socialisté se rozhodli dohodu ukončit, protože se jim nelíbilo, že lidovci jsou v čele jak Evropské komise, tak Evropské rady. Lidovci tak před volbou nového předsedy uzavřeli překvapivé spojenectví s liberální stranou ALDE a novým předsedou se stal lidovec a bývalý mluvčí Berlusconiho vlády Ital Antonio Tajani. Co lze od nového vedení očekávat a co změny v Evropském parlamentu znamenají pro Piráty? Na otázky odpověděl vedoucí zahraničního odboru českých Pirátů a člen předsednictva Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa. 

Mikuláš Peksa

Novým předsedou Evropského parlamentu byl zvolen Antonio Tajani z Evropské lidové strany (EPP). Členové EPP už přitom vedou i Evropskou komisi (Jean Claude-Juncker) a Evropskou radu (Donald Tusk). Co pro Evropskou unii jednobarevnost zásadních evropských institucí znamená?

Ta dobrá zpráva je, že končí bahýnko velké koalice, která Evropskou unii ovládala "od nepaměti". Je tu naděje, že konečně budeme vědět, kdo nese politickou odpovědnost za rozhodnutí, která dopadají na nás na všechny. Tím ale výčet dobrých zpráv končí. Tohle spojenectví utmelí zastaralou hospodářskou politiku, která drží Evropu v pasti ekonomické stagnace. V říjnu jsme měli nezaměstnanost mladých do 25 let v eurozóně na úrovni 20 %. To je průměr, Španělsko nebo Řecko jsou ostře přes 40 %. Pány Junckera a Tajaniho to s jejich výplatami v Bruselu asi příliš nebere, ale ať už chceš cestovat, studovat nebo si založit rodinu, peníze jsou na to nakonec vždycky potřeba. A s rozvojem automatizace a průmyslu 4.0 (tedy průmyslu souvisejícího s digitalizací) ta možnost vydělat si bude spíš horší než lepší.

Zatímco dohoda mezi EPP a Stranou evropských socialistů (S&D) padla, vznikla poměrně překvapivá dohoda mezi EPP a Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Jak si vysvětluješ rozhodnutí liberálů spojit se s konzervativci?  

Jedním slovem bych řekl - oportunismus. ALDE chce podíl na moci. Předseda liberálů Verhofstadt původně toužil po předsednictví parlamentu pro sebe. Byl kvůli tomu ochotný dohodnout se s Italským Hnutím 5 hvězd, které bylo doposud cejchováno jako protievropské a populistické. Tuhle dohodu jeho spolustraníci pohřbili, tak Verhofstadt rezignoval na vlastní kandidaturu a podpořil spojenectví s EPP. Liberálové škodní nebudou - za zmínku stojí např. to, že místopředsedou parlamentu se stal Pavel Telička (ANO). To mi připadá zajímavé, když si dovolím hodně divoce zaspekulovat, možná nám tady roste budoucí předseda Evropské komise. Jsem dost zvědavý, jak se k tomu postaví Andrej Babiš. Přece jenom, takhle přerůst vůdce a zakladatele hnutí ANO by byla pořádná drzost.

Nově vzniklá situace v parlamentu se zdá poměrně nestabilní. EPP a ALDE většinu v parlamentu nemají – k té potřebují i euroskeptiky, kteří v roce 2014 obsadili Europarlament téměř ze třetiny. Myslíš, že na spojení s euroskeptiky proevropští EPP a ALDE přistoupí? A mají vůbec jinou možnost? 

To se bohužel už děje - Tajani tu funkci má i díky umírněně euroskeptické ECR. Bohužel říkám proto, že ECR zahrnuje v Evropském parlamentu například ODS nebo britské konzervativce. Tyhle strany byly historicky pro ta nejhorší utahování šroubů na Internetu, zpřísňování kopírovacích monopolů a cenzury. Pavel Svoboda, bývalý právník OSA, dnes poslanec EPP/KDU-ČSL, si jistě nad tímhle spojenectvím taky mne radostí ruce. Myslím, že konce volebního období v roce 2019 se klidně dožijou, ale bojím se, kolik dalších škod stihnou mezitím napáchat.

Na druhou stranu po dlouhé době konečně volba nového předsedy proběhla demokraticky a transparentně. Svítá se nám na otevřenější Europarlament?

Já myslím, že určitě. Největší problém Evropské unie je v tom, že není pořádně vidět souvislost mezi politickými stranami na národní úrovni a jejich činností na evropské úrovni. Pro normálního člověka je to černá skříňka, která cosi dělá, často je to protivné a není vůbec jasné, proč se to děje. V principu je fajn cokoli, co se vyřeší debatou na plénu a takovouhle v médiích propíranou volbou. Nutí to lidi přemýšlet a tvořit si názor. Ale je to jen malý krůček vpřed. Vedle parlamentu máme ještě Evropskou radu a Evropskou komisi a do těch není vidět v podstatě vůbec. Přitom tam se, bohužel, dělá většina těch nejdůležitějších rozhodnutí. A tam ta šílená velká koalice lidovců a socialistů vesele pokračuje dál.

Jakou politiku lze od nového vedení očekávat?

To, co si představíš pod spojeními "trh vyřeší vše" a "tradiční rodina". Prostě věci, u kterých máš jako Pirátka chuť vystartovat a říct "ono to nefunguje tak jednoduše, jak si představujete".

Co změny v Evropském parlamentu znamenají pro Piráty? 

Spíš sestup. Naše europoslankyně Julia Reda je součástí frakce Greens-EFA. Tahle frakce je tím spojenectvím vyoutovaná. Takže jestli jsme doposud měli jednu Pirátku mezi spoustou Zelených, teď jsme navíc v opozici. Musíme fakt zamakat, abychom po tom roce 2019 měli alespoň vlastní frakci. Mívám občas chuť mlátit hlavou do zdi, když vidím, co se tam děje, aniž bychom do toho mohli pořádně zasáhnout.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #ALDE #Antonio Tajani #EPP #Evropská unie #Evropský parlament #Mikuláš Peksa #S&D

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.