Komentáře

Autorský zákon: Hraje se o miliardy z našich kapes

18. 01. 2017 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V pátek (20. ledna 2017) budou námi volení zástupci v Poslanecké sněmovně ve třetím kole probírat naprosto zlobbovanou novelu “autorského zákona“. Že o nic nejde? Hraje se o 2 miliardy! Klíčovou bitvu tu svádí aliance „Proti nemravné OSA“, která vznikla mezi ne-zaprodanci na půdě sněmovny napříč politickými stranami.

Ivan demo.jpg

Zatímco v roce 2016 vybraly na výpalném všechny ty „svazy“ jako Ochranný svaz autorský, Dilia, Ochranná organizace autorská (ptejme se, jakou roli zde hraje Stanislav Polčák ze STAN), Intergram a Ochranná Asociace Zvukařů-autorů téměř 2 miliardy (ano, miliardy), novela autorského zákona jim má přihrát ve své kritické variantně další více než 1 miliardu navíc. Za co? Od koho?

Doslova za nic. A platit to máme my všichni. Peníze „svazům“ poplynou přímo z našich kapes přes výběr tzv. náhradních odměn, které odvedou podnikatelé, ale nově i obce, vědecká pracoviště, školy a knihovny. Podle nejčernější vize nás totiž čeká jednak skokové zdražení paušálů za reprodukovanou hudbu, jednak zpoplatnění (prezentované jako úleva paušálem) kopírek a tiskáren.

Svůj úspěšný výběr téměř dvou miliard v roce 2016 za reprodukovanou hudbu chce OSA navýšit „jen“ o další miliardu. Zdražit se má také výpůjčka každé knížky v ČR z 50 haléřů na dvě koruny. Opět od nás všech kamarádíčkům pana Srstky (šéf Dilia). Takže podle odhadu Národní Knihovny České republiky si místo původních 50 milionů přijdou rovnou na 200 milionů. Z chudého rozpočtu ministerstva kultury, takže opět z peněz nás všech. Přitom ministr Herman na to ty peníze ani nemá alokované. A že by o tom nevěděl?

Paušální poplatky z kopírek včetně zrušení výjimek, které stávající zákon zná, budou pro veřejné a vzdělávací instituce, příspěvkové organizace a zprostředkovaně opět pro nás plátce daní znamenat další obrovský výdaj přesahující další půl miliardu.

Nově by mohly být zpoplatněny i kopie úředních listin (finančních úřady, stavební úřady, matriky a další). To se týká i obcí a krajů, které by nesly dvě třetiny nákladů, protože vykonávají státní správu v přenesené působnosti. Jedna třetina (tedy 160 až 170 milionů) by šla ze státního rozpočtu za tištění a kopírování úředních rozhodnutí finančních úřadů a ministerstev. A ve veřejných rozpočtech na rok 2017 o tom není ani ťuk. Mám pokračovat?

Pokud OSA prosadí další rozšíření vyhlášky poplatků o paušály za mobilní telefony, a že i to je na stole - všichni jsme totiž podezřelí z poslechu nezpoplatněné hudby, nomenklaturní umělci si budou přes tento spolek rozdělovat dalších přibližně 100 milionů ročně.

Přinejmenším "popletený“ je dle mého názoru nakonec i sám Petr Gazdík (STAN), který vykonstruoval vazbu pravidelného navyšování poplatků o inflaci, bohužel v poměru, který umožní „svazu“ zdražovat každý rok, nehledě na realitu a navíc dle zákona.

Proto tlačte na poslance. Neignorujte takovou „banalitu“, jakou je autorský zákon. 


Ilustrační fotografie od UncleFrank Photos použita se svolením autora.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Autorská práva #Autorský zákon #Dilia #Intergram #Ivan Bartoš #OAZA #OSA

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.