Archiv

Piráti podpořili kavárnu, kde pracují lidé s postižením

17. 04. 2017
Sdílet na Facebooku Tweet

Prvního prosince začala na ostro elektronická evidence tržeb. Ta má negativní finanční dopady nejen na malé provozovatele, ale třeba i na třebíčskou kavárnu Vrátka, která zaměstnává lidi s postižením.Té se bohužel nepodařilo získat od finančního úřadu výjimku a musela si tak za 12 tisíc koupit EET telefon i počítač. Dát lidem s postižením možnost zapojení se do pracovního procesu je přitom zásadním krokem v rámci jejich plnohodnotné integrace do běžného života. Piráti na Vysočině se proto rozhodli kavárně pomoct a přihlásili návrh proplatit kavárně telefon i pokladnu do participativního rozpočtování strany. Členové v anketě plnou míru finanční podpory projektu odsouhlasili.

Kavárna Vrátka

Kavárnu Vrátka provozuje spolek Vrátka, který už několik let vzdělává a zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Spolu s kavárnou provozuje i pekárnu a krámek, v nichž se prodávají jejich výrobky, a poskytuje jim také osobní asistenci. Druhá vlna elektronické evidence tržeb se bohužel bude týkat i Krámku pod věží. Pro podobné projekty závislé na dobrovolnické práci a finančních darech může mít finanční zátěž způsobená EET až ničivé dopady. Takzvané sociální podnikání, jehož cílem není finanční zisk, ale naopak pozitivní společenská změna, začíná v Česku nabývat na popularitě a mělo by být nadále podporováno, nikoliv komplikováno.

"Piráty si mnoho lidí spojuje hlavně s internetem a novými technologiemi obecně. Pro nás jsou však zásadní i sociální témata, což dokazuje náš zájem o nepodmíněný základní příjem, účast Ivana Bartoše v debatě o životě vozíčkařů u nás nebo třeba právě podpoření Kavárny Vrátka," dodává sociální pracovnice a místopředsedkyně krajského pirátského sdružení Michaela Vodová. 

Participativní rozpočtování Pirátská strana zahájila v roce 2014. Přihlásit projekt do něj může každý člen, hlasování probíhá několikrát ročně a rozhoduje se v něm nejen o tom, jaké projekty strana podpoří, ale i o míře podpory. Podpořili tak třeba přestavbu černé skládky na víceúčelovou trať, festivaly nezávislé tvorby nebo překlad knihy o copyrightu. Podporují zavedení participativního rozpočtování i na úrovni měst, od ledna 2017 začíná díky pirátskému radnímu Tomáši Koláčnému s participativním rozpočtováním Brno.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #kavárna Vrátka #lidé s postižením #participativní rozpočet #pracovní rehabilitace #Vysočina

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.