Archiv

Za fér politické kampaně: Holubář porušil zákon, potvrdil UOOU

19. 12. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Lékař nemůže zneužívat osobní údaje svých pacientů za účelem politické kampaně. To nyní potvrdil i Úřad pro ochranu osobních údajů (UOOU) poté, co zkontroloval postup senátorského kandidáta na Praze 10 Jiřího Holubáře (TOP 09 a STAN) při kampani před říjnovými volbami. Holubář využil korespondenční adresy svých pacientů k politické agitaci. Rozeslal na ně totiž dopis, který naoko informoval o provozu jeho ambulance. V textu se ale rychle stočil ke své politické kampani. „Toho, co bych chtěl v parlamentu změnit, je sice hodně, většina zákonných úprav, které zamýšlím, se však týká právě zdravotnictví. Pokud mi i Vy vyjádříte svou podporu, věřím, že Vás v ničem nezklamu,“ napsal svým pacientům. 

Holubářovy dopisy

Na to, že takové praktiky jsou v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů, podal 11. října  stížnost k UOOU pražský pirátský zastupitel Adam Zábranský. „Holubářovy pacienti mu zcela jistě své kontaktní údaje neposkytli s tím, aby je později využil pro své politické cíle,“ vysvětlil Zábranský.
 
„Holubář využil osobní údaje získané v souvislosti s provozem své lékařské praxe za jiným účelem, aniž by k tomu měl souhlas dotčených osob nebo aniž by disponoval jiným právním titulem k takovému jednání,“ potvrdil 14. prosince ve vyrozumění UOOU.
 
„Naším podnětem jsme chtěli přispět k férovějším volebním kampaním, což se podařilo,“ okomentoval výsledek Zábranský. Zadostiučiněním je pro Piráty i to, že kandidát využívající osobní  údaje pacientů, nakonec neuspěl. Na Praze 10 totiž zvítězila Renata Chmelová z koalice VLASTA, kterou podporovali i Piráti.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Adam Zabránský #Jiří Holubář #Ochrana soukromí #Praha 10 #senátní volby 2016 #UOOU

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.