Svět

Island: Vládu nesestavili ani Piráti, možná budou nové volby

16. 12. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Vyjednávání o budoucí islandské vládě se opět nezdařilo. Oznámila to 12. prosince po schůzce zástupců pěti parlamentních stran pirátská poslankyně Birgitta Jónsdóttir, pověřená 2. prosince sestavením vlády na Islandu. Od parlamentních voleb přitom uplynulo už více než šest týdnů. Je proto možné, že se budou muset opakovat. Jednalo se už o třetí pokus o sestavení vlády poté, co neuspěl vůdce Strany nezávislosti Bjarnin Bediktsson, ani vůdkyně Levicově-zeleného hnutí Katrín Jakobsdóttir.

Birgitta Jonsdottir

Islandský prezident Gudni Jóhannesson po setkání všech parlamentních stran prohlásil, že nikoho dalšího prozatím sestavením vlády nepověří. Politické strany se tak mají pokusit najít řešení v rámci neformálního vyjednávání. 

Piráti zamýšleli utvořit koalici s Levicově-zeleným hnutím, Sociálně-demokratickou aliancí, Jasnou budoucností a Obrodou, a vytvořit tak novou vládu oproštěnou od politiků, kteří zemi vedli v posledních letech. Stejnou koalici se neúspěšně pokoušelo dohodnout už Levicově-zelené hnutí. Partaje se ale bohužel nedokázaly shodnout na klíčových tématech, jakými jsou postoj k Evropské unii, vládní výdaje či rybolov. 
 
"Je škoda, že nevidíme pod pokličku takových vyjednávání. Programové priority Pirátů jsou jasné - moderní otevřená liberální politika založená na zapojení občanů. Pokud tyto jsou tyto podmínky pro ostatní strany akceptovatelné, věřím, že Piráti nejsou brzdou vzniku koalice," komentoval neúspěšný pokus o sestavení vlády předseda českých Pirátů Ivan Bartoš.
 
Před volbami 29. října slibovaly průzkumy Pirátům podporu okolo 20 % hlasů. Nakonec skončili s 15 % těsně třetí, za dosavadní vládní Stranou nezávislosti a Levicově-zeleným hnutím. Oproti minulým volbám si Pirátská strana na Islandu polepšila o 7 křesel. V parlamentu má nyní 10 poslanců, k sestavení většinové vlády je potřeba 32 poslaneckých mandátů. Předčasné parlamentní volby se uskutečnily poté, co islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson rezignoval na funkci. Díky aféře Panama Papers se totiž ukázalo, že měl finanční zájmy v daňových rájích. Právě proti korupčním praktikám se Piráti ostře vymezují a ve veřejné sféře prosazují maximální transparentnost a otevřenost.
 
AKTUALIZACE 16. 12.
 
Brzdou vyjednávání bylo pravděpodobně Levicově-zelené hnutí.To už se zprvu pokoušelo sestavit koalici ve stejném složení jako Piráti. Mezi jím a Obrodou však vznikly rozepře o rybolovu a navrhovaném zvýšení daní pro obyvatele s vyššími příjmy. Levicově-zelené hnutí proto začalo vyjednávat s vládní Stranou nezávislosti, proti němuž se Piráti vymezují. Piráti, Sociálně-demokratická aliance, Jasná budoucnost a Obroda proto začaly v reakci jednat bez Levicově-zeleného hnutí.
 
Prezident včera zopakoval své rozhodnutí prozatím neudělit mandát k sestavení vlády konkrétní osobě či straně. Situace by mohla vést k parlamentní krizi. Je možné, že se strany rozhodnout utvořit menšinovou vládu, případně takzvanou "národní vládu", kde sdílejí moc všechny strany a nikdo tak není v roli opozice či koalice.
Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Birgitta Jónsdóttir #Island #Islandští Piráti #volby na Islandu

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.