Archiv

Skupina Duran Duran prohrála soud o práva k vlastním písničkám

12. 12. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Britská popová skupina Duran Duran se snažila získat zpět svá práva k prvním třem albům u nejvyššího soudu. A prohrála. „Jsme šokováni tím, že britské smluvní právo je využíváno k odsunutí práv od umělců,“ prohlásil zakládající člen Nick Rhodes. 

Duran Duran

Kapela se snažila získat práva od vydavatelství Gloucester Place Music Ltd, spadající pod EMI Music Publishing. Alba Duran Duran, Rio a Seven and the Ragged Tiger obsahují některé z jejich největších hitů jako Hungry Like the Wolf, The Reflex nebo A View to a Kill, píseň z jedné z „Bondovek“.

Gloucester Place Music jakožto součást EMI Music Publishing je vlastněn americkým Sony/ATV. Skupina tak argumentovala tím, že americké právo jim dává nárok zažádat po 35 letech o navrácení práv. Právníci Gloucester Place Music ale úspěšně oponovali, že britské zákony jim získat práva zpět brání. Zástupci Gloucester Place Music ve svém prohlášení konstatovali potěšení rozsudkem a zároveň „nejvyšší respekt a obdiv“ k tvorbě hudební skupiny.

„Smlouvu jsme podepsali jako teenageři před více než třiceti lety, zrovna když jsme začínali a o lepší možnosti jsme nevěděli,“ prohlásil pobouřený člen skupiny Rhodes. „Rozsudek znamená velmi špatný precedent pro všechny hudebníky naší éry.“

Historie pop music je vůbec plná skupin, které podepsaly dohody, jichž později litovaly. Americké pravidlo 35 let dává umělcům z konce 70. let se z těchto smluv vyvázat a požadovat navrácení svých práv. V Británii však takové pravidlo chybí.

Právníci Gloucester Place dokonce v Londýně oslovili proslulého soudce Richarda Arnolda přezdívaného Mr. Justice (Pan Spravedlnost), aby určil, zda byl pokus skupiny Duran Duran znovu získat svá práva v rozporu s britským zákonem. „Ač váhám, došel jsem k závěru, že interpretace Gloucester Place je správná,“ reagoval Pan Spravedlnost.

Článek vznikl na základě překladu textu Duran Duran 'shocked' after losing legal copyright battle

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #autorská práva #copyright #Duran Duran #hudební průmysl #smlouvy s vydavatelstvím

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.