Svět

Berlín vs. Praha, třetí díl seriálu: Pořádek v ulicích

02. 12. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

V třetím a posledním díle našeho seriálu porovnáme, jakým způsobem udržují obě metropole pořádek v ulicích. Zvládá boj s nežádanými jevy lépe Praha, nebo Berlín? V obou městech se uplatňuje zcela odlišný přístup k zajištění bezpečnosti. Zatímco my máme městskou policii, Berlín má „Pořádkový úřad“.

Ordnungsamt

Co zmíněný Ordnugsamt vlastně dělá? Úřad kontroluje drobné prohřešky jako například špatné parkování, nebo zda pejskaři sbírají exkrementy. Státní policie se tak věnuje výhradně narušitelům pořádku, kteří páchají násilí, nikoliv drobnostem. Pro hlavní město Prahu je městská policie v podstatě zbytečná; měla by fungovat pouze jedna policie, do které by byla městská policie integrována. Noční hluk, neukázněné pejskaře či kontrolu parkování lze přenechat civilním zaměstnancům.

O policii píšu proto, že jsme její služby nakonec byli nuceni využít. V Berlíně nám totiž ukradli peněženku, a tak jsme museli jít na služebnu a nahlásit krádež. Místní policisté sepsali velmi podrobný protokol, ale my jsme dostali jen číslo trestného činu a poučení v češtině. Jasně, starost o vlastní kapsy by měla být zejména na jejich majiteli.

S tím souvisí, že v Berlíně prakticky neexistuje kamerový systém, jedinou výjimkou jsou vlaky MHD. Oproti například Londýnu, kde je kamerový systém velmi rozšířený, je to příjemný rozdíl. Myslím si, že kamerový systém nemá v porovnání s více strážníky, co se týče řešení kriminality, prokazatelný přínos. Přitom se v Praze chystá velká investice do kamerového systému, která je podle mě akorát cestou nazpátek.

O Němcích je obecně známo, že si potrpí na pořádek. Třeba při výjezdu je na čerstvě posprejovaném vlaku cedulka s omluvou cestujícím, že bude vyčištěn. Velmi dobře funguje úklid ulic, po afterparty navazující na berlínskou Gay Pride, které se účastnilo cca 400 000 lidí včetně nás, hned vyjely uklízecí vozy. Za několik hodin člověk nepoznal rozdíl. Kromě velkých úklidových akcí se v Německu klade důraz i na osobní příklad – jít venčit psa bez pytlíku na jeho výkaly je přestupek. Pokud by byly sáčky opravdu dobře dostupné, pomohlo by to patrně čistotě ulic a parků i v našem městě. Lidé v Německu běžně kompostují a třídí odpad; kromě papíru a plastů například i sklo. 

Zajímavou výjimkou je i squatting. Autonomní sociální centrum Klinika je otevřené a přátelské místo, kam se může veřejnost zapojit do různých aktivit, přednášek a podobných činností, zatímco berlínské squaty působí spíše uzavřeně a nepřístupně. Berlínští squatteři z Friedrichshainské Rigaer Straße během červencových výtržností akorát zranili stovku policistů. Při opakovaných zásazích Policie v Jeseniově ulici na Žižkově, které byly ze strany policie vesměs neopodstatněné a brutální, dokázali příznivci Kliniky zachovat chladnou hlavu a objekt uhájili bez použití jakéhokoliv násilí. Jasně tak ukázali svou morální i hodnotovou převahu, kterou by jim německá metropole mohla a měla závidět.

Protože je Berlín liberální město, smí se zde pít alkohol na veřejnosti – samozřejmě s výjimkou vozidel městské dopravy. Naprosto standardní je sednout si do parku a otevřít si zde víno nebo pivo. Naproti tomu v Praze je ve velkých parcích, jako je park na Petříně, zakázáno pít alkohol, údajně kvůli bezdomovcům dělajícím nepořádek. V Berlíně si lidé parky více užívají, popíjejí pivo, hrají frisbee apod. Cyklisté si mohou dát také pivo, neboť pro ně platí zvláštní limit pro míru alkoholu v krvi. Naproti tomu ale mají jasně zakotveno v předpisech, že ovlivnění alkoholem jde k tíži při nehodě. Kdo řídí opilý, musí počítat s tím, že v případě nehody bude postižen přísněji, než kdyby nic nepil. Ve městě platí noční klid od jedenácté hodiny večerní. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Štítky: #Berlín #pořádek ve městě #Praha

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.