Svět

Tady na tobě záleží

01. 12. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Drahý rum, levný hašiš, krb, konverzace o francouzské politice a vytrvalé bubnování celotýdenního deště na střechu. Z téhle expatské idylky se v Maroku pomalu a příliš jistě stává moje každovečerní rutina. Už jsem o tom kdysi psala v rámci blogu z Číny. Můžete žít v sebedivočejší exotické zemi. Úplně všude na světě se dá vlivem práce a a hlavně vlastní pohodlnosti zaplout do kolejí stereotypního komfortu. Tím spíš, když prší. Rozmetám iluze svých přátel o vyprahlé písečné Africe. Včera jsem tu potkala dva Čechy. Oba tu nastydli.  

Tangier

A v dešti aby se člověk v Tangieru zábavy dohledal! Cizinci zoufale sledují program zdejšího kina a Maročané vysedávají s dýmkou a čajem po podnicích, kde hromadně sledují fotbal. Pokud zrovna neběží žádný zápas, plazí se po obrazovce v kavárnách chameleoni či plejtváci. Fotbal je oproti dokumentům o zvířátkách tou zábavnější variantou, a to ne ani tak kvůli hráčům jako kvůli proslulým marockým fanouškům. V těch nejvyhrocenějších momentech fotbalové vášně dokonce došlo na stadionu v Casablance několikrát k úmrtím fanoušků, ženám se vstup na zápasy obecně moc nedoporučuje.

Nejspolehlivějším zdrojem vytrhnutí ze stereotypu se tak stávají setkání. „Je tu WiFi, nevíš?“ vstupují do té nejzaflusanější kavárny na pobřeží dva batůžkaři. Klube se z nich bělorusko-ruský pár, který se před měsícem a půl vydal na půlroční cestu. Potkali se v Indonésii. Opouštím je, abych se vydala vstříc svému programu na páteční večer - čaji a deskovým hrám v společensko-kulturním centru Tabadoul. Za dvě hodiny je potkávám znovu, v kavárně se svými přáteli. Je to totiž můj známý Achfar, aktivní člen zdejší couchsurfing komunity, kdo je v Tangieru ubytovává. Tohle město je fakt zatraceně malé. Ačkoliv jsou Ola se Samem velmi sympatičtí, skrývám svůj nesympatický úsměšek, zatímco Ola postupně vyjmenovává, jakých deset zemí už letos stihla navšítivit. Každý má svůj druh materialismu. Někdo lpí na počtu šatů ve skříni, někdo lpí na počtu knih, které přečetl, a někdo hrdě vystavuje, kolik zemí za co nejkratší časový úsek dokázal navštívit.

Piráty do Maroka

O něco plodnější je setkání se Stevem, Angličanem, který má za manželku Maročanku a chce na severu Maroka rozjet ekologicko-enviromentální projekt. Hodlá tu nalézt volný pozemek a na něm postavit ekologickou farmu, která bude fungovat čistě díky obnovitelným zdrojům. Jestli něco Maroko potřebuje jako sůl, tak je to ekologie a rychlý fungující Internet. Vlastně by jim tu docela bodnul vznik Pirátské strany.

Maroko si však obě potřeby uvědomuje. Pár dnů zpátky se konal v Marakeši klimatický summit. Pokud budou klimatické změny pokračovat tímto tempem, promítne se to do životní úrovně lidí v Africe víc než na kterémkoliv jiném kontinentu. Odborníci předpovídají, že během následujících 30 let v důsledku klimatických změn ubude v Africe pětina pracovních míst v zemědělství. Zemědělství přitom stále zaměstnává dvě třetiny kontinentu. Země třetího světa si tak začínají uvědomovat, že pokud nezačnou uvažovat ekologicky, budou tím, kdo si to nejvíc odskáče.

„Proč sis vybrala Maroko?“ ptá se mě Steve.

„Já ani nevím. Vloni jsem tu strávila dva týdny a prostě jsem se tu cítila strašně dobře. Marocká mentalita dokáže být v některých ohledech iritující, ale lidi tu jsou neskutečně pohostinní a nápomocní. Jakmile získají z výrazu tvého obličeje pocit, že ses ztratil nebo že máš nějaký problém, začnou se ptát, jak ti mohou pomoct.“

„Přesně. Včera jsem šel po ulici a muž se začal dost hrubě hádat se ženou. Dění na celý ulici se zastavilo, pouliční prodavači přestali pokřikovat, kolemjdoucí ustali v chůzi a všichni se sešikovali, aby ženu bránili. Tady se o tebe lidi starají. Tady na tobě záleží,“ doplňuje Angličan. Odlišný postoj tu mají i vůči žebrákům. O co se neumí postarat stát, tu dohání vřelost skutečných lidí. Nečekaně tak žebráci (a je jich tu bohužel opravdu hodně, i dětských) více dotírají na místní. Tuší, že u nich slitování dobudou snadněji než u bohatších Evropanů.

Tangier

V politice levice a stát, co se stará, doma osamělost a ticho

Inspiraci pro svůj projekt našel Steven v bohatém Švédsku, jednom ze vzorů demokracie a fungujícího sociálního systému, ke kterému nepřekvapivě vzhlíží i mnoho Maročanů. Jenže paradoxně právě v zemi, kde se u vesla drží levicová politika a stát se o své občany dokáže velmi slušně postarat, se potýkají s „nelevicovým“ problémem, až přehnaným individualismem. „Bydlení ve švédské rodině je asi mojí vůbec nejhorší cestovatelskou zkušeností. V tom domě nebyla žádná láska. Každý si pro sebe připravil porci jídla, děti jedli odděleně od svých rodičů v pokojích, vůbec spolu nemluvili. Necítil jsem se tam dobře,“ popisuje svůj pobyt ve Skandinávii Steve. Ve Švédsku měl žít původně rok. Vydržel tam čtyři měsíce, během kterých se snažil co nejtvrději pracovat na svém projektu, aby se toho co nejvíce naučil.

Párkrát už se mi tu stalo, že jsem měla natolik debilní náladu, až jsem na ikstého muže, co mě na ulici ten den oslovil, začala křičet, ať mě všichni nechají být, že toho mám plné zuby, jak tu na mě každý něco pořvává. Zachovala jsem se vlastně jako typická nasraná Evropanka. „Tady na sebe prostě lidi mluví, smějí se! Nikdo ti nechce nic udělat nebo ti něco vzít, takhle tu my prostě fungujeme. Jak vůbec můžou lidi rozčilovat lidi?“ usadil mě jeden z kdysi seřvaných. Vzpomínám na to, o kolik jídla se se mnou rozdělily cizí marocké ženy ve vlaku i jak rychle jsem si tu vloni našla během dvou týdnů více přátel než za půl roku ve Španělsku (a to má Španělsko všechno hozené daleko víc maročtěji než zbytek Evropy). Venku mezitím přestává pršet...

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Maroko #Tangier

Komentáře k článku

Jana 01.12.2016 14:42

Diky za zajimavy clanek! Asi pred 10 lety jsem v Maroku stravila 3 tydny - a zamilovala se. Do lidi, do prirody, do jidla - do Afriky.
Takze - dekuju :)

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.