Komentáře

Vláda pohřbívá home office, aby ochránila zaměstnance

01. 12. 2016 | 10 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Budou zaměstnavatelé kontrolovat, zda nemají jejich podřízení doma kluzkou podlahu? A budou firmy povinny proplácet pracovníkům úraz, který si způsobili při krájení svačiny? Na tyto absurdní otázky budeme možná už od dubna 2017 odpovídat ano. Vláda totiž chystá nový zákoník práce, skrz nějž se snaží podpořit bezpečnost a práva zaměstnanců. Rozhodla se tak proto obestavět jasně danými pravidly i léta tou a fungující praxi – práci doma neboli home office, kterou dosud zákoník práce nijak zvlášť neupravoval. Ve své snaze ochránit zaměstnance však zašla tak daleko, že pokud zákoník projde, firmy kvůli nové administrativní i finanční zátěži počet lidí pracujících na bázi home office rapidně sníží. Možnost pracovat home office je přitom jedním z nejoblíbenějších pracovních benefitů a kromě lidí, kteří ho využívají trvale, je důležitý i pro ty, kteří ho využívají pouze dočasně třeba kvůli nemoci dítěte.

Marksová

Mezi zásadní nová pravidla pro home office patří povinnost zaměstnavatele poskytnout či proplatit zaměstnanci veškeré nástroje pro práci – počítač, software, Internet i telefon a v doslovném výkladu i elektřinu či topení, ideálně formou blíže nespecifikovaného paušálu. Série dalších pravidel se týká bezpečnosti práce. Zaměstnavatel by musel zaměstnanci poskytnout školení o bezpečnosti práce a zkontrolovat, že má pracovník u sebe doma bezpečné pracovní prostředí. Pracovníků se zase bude týkat zákaz manipulace s nebezpečnými předměty – bude tak ilegální používat při domácí přípravě oběda ostrý nůž? Zaměstnavateli navíc připadne povinnost zajistit, že jeho podřízený nebude izolovaný od svých kolegů a opustí jednou za čas svou noru, aby se s nimi setkal. 

Odborníci i lidé, kterých se nová opatření přímo dotýkají se shodují, že není třeba upravovat něco, co k obecné spokojenosti funguje už léta i bez legislativního rámce. Podle průzkumu agentury Online People by 88 % dotázaných firem home office omezilo a 93 % zaměstnanců by bylo radši, kdyby nový zákoník vůbec neprošel. Svojí snahou zaměstnance ochránit by ministerstvo práce dosáhlo spíš opaku – firmy by za takovýchto pravidel preferovaly práci na fakturu, nikoliv na pevný a jistý zaměstnanecký poměr.  
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #bezpečnost práce #home office #práce doma #zákoník práce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.