Archiv

Masivní sledování občanů v Británii. Dle premiérky je to moderní

25. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Díky Investigatory Powers Bill, který schválila Velká Británie 16. listopadu, získá britská vláda pravomoc sledovat občany v podobném rozsahu, jako se tomu děje v Rusku nebo v Číně. Operátoři a provozovatelé Internetu budou povinně shromažďovat údaje o veškerém pohybu uživatelů na síti i o telefonních hovorech. Tyto citlivé informace budou uchovávat po dobu jednoho roku. Odborníci včetně Edwarda Snowdena a prvního šéfa OSN v oblasti soukromí Josepha Cannataciho se shodují, že jde o případ nejextrémnějšího masového sledování v historie západní demokracie vůbec.

Sledujeme každého

Bezpečnostní složky, špionážní agentury a policie navíc budou moct získat povolení hacknout cizí telefon nebo počítač, a to jak jednotlivých občanů, tak třeba městských úřadů. Větší hrozbou je však masivní sledování dat – vláda odteď bude moct zjistit, jaké stránky konkrétní Britové navštívili nebo který komunikační software či mobilní aplikaci použili. Opatřením, které zavedl jeden ze vzorů západní demokracie, se navíc mohou inspirovat ostatní země. 

Novele se přezdívá „Snoopers´ charter“ (snooper – čmuchal, charter – listina) a měla by začít platit během několika týdnů. Praktiky, které špionážní agentura GCHQ ilegálně užívala už několik let, se tak staly legálními a sama vláda potvrdila, že předešlé zákony posledních 10 let používala ke sběru rozsáhlého množství dat o telefonních hovorech. „Mnoho vlád nyní do zákonů vkládá legitimaci toho, co už dělají nebo dělali po několik let. Schválení Snoopers´ charter je více než děsivé,“ komentoval krok Joseph Cannataci. Ten mimojiné zkritizoval útočnou kampaň, kterou ministři vedou na toto téma v médiích, a přirovnal Investigatory Powers Bill k praktikám z Orwellova románu 1984. 

Premiérka Theresa May naopak prohlásila, že podobné zákony jsou „moderní, plní účel a reagují na akutní hrozby“. Vláda přitom občany ujišťovala, že archivaci záznamů o použití Internetu a telefonu v neodůvodněných případech úplně zruší. V reakci na opatření se očekává nárůst obliby služeb jako VPN či Tor. To vede k otázce, k čemu tedy Snoopers´charter vůbec poslouží, když budou moct zločinci svou činnost díky podobným nástrojům nadále anonymizovat. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #masivní sběr dat #ochrana soukromí #sledování občanů #Velká Británie

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.