Archiv

Svoboda odkazování na novinové články je v ohrožení

28. 11. 2016 | 140 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Evropská komise 14. září předložila návrh reformy copyrightu, která je součástí strategie pro jednotný digitální trh. Podle oficiálního prohlášení komise má reforma zlepšit výběr a přístup k online obsahu. Zlepšit výběr ale v tomto případě znamená spíše zúžit výběr. Obsahuje totiž i nebezpečný návrh německého komisaře Günthera Oettingera na speciální kopírovací monopol pro novinové články, který v zájmu lobbistů ohrožuje svobodu odkazování na Internetu. Můžeme se tak dočkat situace, kdy bude odkazovat na novinové články na hraně zákona. Na problém hlasitě upozorňuje pirátská německá europoslankyně Julia Reda. Kritické vyjádření navrhující českou pozici vůči reformě podávali ministerstvu kultury i čeští Piráti.

Svoboda odkazování v ohrožení

Evropský soudní dvůr v zářijovém rozsudku k případu „GS Media“ rozhodl, že odkaz na porušení kopírovacího monopolu je sám o sobě porušením kopírovacího monopolu, pokud je zveřejněn s plným vědomím o autorskoprávním statusu příslušného díla. To v praxi znamená, že držitelé monopolu mohou žalovat weby provozované komerčními společnostmi nebo obsahující reklamu za to, že odkazují na nelegální kopie, a jednotlivcům mohou vyhrožovat soudem, pokud odkazy neodstraní. Kdy přesně jsou odkazy „poskytnuty za účelem dosažení zisku“ ale není jasně definováno. Správcům serveru tak vzniká povinnost důsledně zjišťovat právní status všeho, na co chtějí odkazovat. Tento případ znamená nebezpečný precedent a značnou přítěž pro všechny evropské provozovatele. Předevšímale zdůrazňuje význam návrhů z loňské zprávy o kopírovacím monopolu, kterou vypracovala Julia Reda: Evropská legislativa by měla jasně definovat, že odkaz nemůže být porušením kopírovacího monopolu.

Návrh digitálního eurokomisaře Ottenigera ale zašel v kriminalizaci odkazování ještě dál. Podle jeho návrhu kopírovacího monopolu na novinové články bude mít vydavatel článku výhradní právo uchovávat a kopírovat libovolnou část článku – tedy i titulek a kratičké úryvky – po dobu 20 let. Neobsahuje žádnou výjimku pro sebekratší úryvky ani pro jednotlivce. 

Úryvek článku v odkazu bezplatnou reklamou, ne krádeží

Sociální sítě si přitom samy z odkazovaných webů automaticky stahují úryvky, i když uživatel zveřejní jen holou adresu. Vkládání úryvků odkazované stránce pomáhá, protože dělá z holých adres lákavou reklamu. Vydavatelé novin do svých webů pečlivě vkládají speciální kód, který Twitteru, Facebooku a dalším serverům radí, jaký obrázek a titulek mají u odkazů zobrazit.

Kódy

Je tak absurdní, aby vydavatelé prohlašovali, že sociální sítě a webové vyhledávače jim za tuto propagaci jejich novinových článků mají platit – že zobrazování této reklamy představuje krádež, že lidé po prohlédnutí úryvků již nemají zájem navštěvovat odkazované weby, čímž vydavatelé přicházejí o peníze, a že je potřeba prosadit nový zákon, který tuto strašlivou křivdu napraví. Přesto Günther Oettinger udělal z těchto lobbistických požadavků základ své reformy.

Představa, že si internetové platformy nechají tohle vydírání líbit, je naivní – daleko spíše prostě upraví fungování své služby, aby se novým nesmyslným poplatkům vyhnuly, což mohou udělat několika způsoby: mohou přestat zobrazovat úryvky, mohou uživatelům ztížit vkládání odkazů na novinové články, mohou poplatky přenést na uživatele, mohou odkazy blokovat v některých zemích, nebo se mohou z evropského trhu úplně stáhnout. V praxi tedy tento návrh jasně ohrožuje právo občanů EU zveřejňovat odkazy na novinové články.

Zpravodajské servery ztratí část příjmů

Chystaný kopírovací monopol pro zpravodajské servery v důsledku nejen omezí svobodu projevu na Internetu, ale poškodí jak malé vydavatele, tak začínající inovativní firmy. To potvrzují i zkušenosti ze zahraničí – podobné snahy vedly ve Španělsku k ukončení činnosti novinových vyhledávačů a podle jedné studie tak zpravodajské servery přišly o 14 % příjmů. V Německu zase ukončily činnost všechny vyhledávače kromě Google News, který od vydavatelů dostal bezplatnou licenci.

Další návrhy uvalit nové povinnosti na servery poskytující uživatelský obsah zase ohrožují jak začínající evropské firmy, tak komunitní platformy, jako je Wikipedie. V rozporu s předchozími prohlášeními místopředsedy Ansipa zůstane legální diskriminace formou geoblokingu – digitální hranice tak budou i nadále bránit platícím zákazníkům v přístupu ke službám na streamování videa z jiných členských států (na hlášku „Toto video není přístupné ve vaší zemi jste již určitě na YouTube narazili). Nebyly vyslyšeny ani hlasy půl milionu Evropanů, kteří žádali zavedení svobody panoramatu do celé EU – například fotografování noční Eiffelovky je tak nadále zakázané.

Jedinou přínosnou částí návrhu jsou nové výjimky pro vzdělávací, vědecké a archivní instituce – jenže ani ty, ani narychlo přidané plány zavést do evropských měst bezplatné Wi-Fi tento tuto příšernou reformu nezachrání.

Budoucnost návrhu zatím není jistá, jednat se o něm bude až do jara. „Nedovolím ale, aby to prošlo, a v Evropském parlamentu budu dál bojovat za vaše právo sdílet odkazy,“ slibuje Julia Reda.

Julia Reda a varování před reformou

Článek vznikl na základě překladů textů, které napsala pirátská německá europoslankyně Julia Reda: Freedom to link threatened by EU court decision and copyright plansDespite denials, copyright reform plans by European Commission are an attack on the freedom to link. Texty přeložil Martin Ducha, do jednoho textu je sloučila a zeditovala Petra Dvořáková.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Julia Reda, překlad Martin Ducha

Štítky: #autorský zákon #copyright #Evropská komise #Evropský parlament #Internet #Julia Reda #pirátská europoslankyně #svoboda odkazování

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.